Objawy przewianego ucha
Przewiane ucho to określenie na wychłodzenie narządu słuchu, do jakiego dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Uszy są bardzo wrażliwe na zmienną pogodę, szczególnie źle reagują na niskie temperatury oraz wiatr.
Generalnie niskie temperatury przyczyniają się do spadku odporności całego organizmu, czego efektem są częste infekcje w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. Do tzw. przewiania ucha dochodzi najczęściej po wyjściu na dwór z niedosuszonymi włosami lub kiedy wyjdzie się rozgrzanym na powietrze bez nakrycia głowy, na przykład po zajęciach sportowych.
Podstawowe objawy przewiania ucha to ostry, kłujący ból i uczucie zatkania lub rozpierania. Dodatkowo może wystąpić gorączka. Niekiedy przewiane ucho powoduje szumy uszne. Ponadto może wystąpić sztywność karku, mająca związek z przewianiem szyi oraz inne symptomy przeziębienia jak katar, kichanie, ból gardła.
Reklama
Domowe sposoby na przewiane ucho
Jeżeli chodzi o sposoby na przewiane ucho, to zasadniczo nie odbiegają one od tych, które są zalecane w przypadku przeziębienia. Po powrocie do domu należy możliwie jak najszybciej rozgrzać organizm. W tym celu można wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków o działaniu antyseptycznym, do takich zaliczają się olejek eukaliptusowy, z drzewa herbacianego.
Niewskazane jednak jest moczenie przewianych uszu. Po kąpieli warto wypić gorącą herbatę z sokiem malinowym. Znanym sposobem na przewiane ucho jest olejek kamforowy, który wykazuje właściwości rozgrzewające. Należy jednak pamiętać, że stosuje się tylko i wyłącznie zewnętrzne. Nie można go więc wlewać do przewodu słuchowego. Nie powinno się także wkładać do przewodu słuchowego waty nasączonej olejkiem. Najlepiej posmarować olejkiem skórę wokół ucha, a następnie założyć opaskę, czapkę lub chustkę.
Ulgę przyniosą także ciepłe okłady na ucho, ale nie wilgotne. Można użyć na przykład kompresów żelowych.
Reklama
Co na przewiane ucho?
Poza domowymi sposobami na przewiane ucho, można także sięgnąć po środki farmaceutyczne dostępne w aptekach bez recepty. W przypadku bólu ucha można stosować ogólnodostępne leki przeciwbólowe.
Jeśli występuje dodatkowo gorączka, to leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (ibuprofen, paracetamol). Zastosowanie znajdują także leki na przewiane ucho o działaniu przeciwzapalnym do stosowania miejscowego, takie jak salicylan choliny. Należy jednak pamiętać, że nie można ich stosować przy podejrzeniu perforacji błony bębenkowej oraz przy wyciekach z ucha.
W aptekach dostępne są także krople na przewiane ucho, które zawierają mieszaniny olejków roślinnych.
Co istotne, domowe sposoby oraz leki dostępne bez recepty powinno się stosować przez kilka dni. Jeśli objawy nie ustąpią lub co gorsza, będą się nasilać, należy skontaktować się z lekarzem.
Reklama
Przewiane ucho u dziecka
Nieco inaczej należy postępować z przewianymi uszami u dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. W tej grupie wiekowej bardzo szybko rozwija się stan zapalny w obrębie narządu słuchu.
Szacuje się, że nawet 75 proc. dzieci poniżej pięciu lat przynajmniej raz choruje na ostre zapalenie ucha środkowego.
Przewiane ucho u dziecka bardzo szybko przeistacza się w stan zapalny, który wymagają interwencji lekarza. Dzieje się tak ze względu na odmienną budowę anatomiczną narządu słuchu. U dzieci trąbka słuchowa, łączącą ucho z nosogardłem, jest znacznie krótsza oraz ustawiona poziomo. Z tego powodu nawet łagodna infekcja przebiegająca z katarem jest w stanie rozwinąć się w ostry stan zapalny.
Co robić, jeśli podejrzewa się przewianie ucha u dziecka? Nie powinno się zwlekać z wizytą u lekarza. Należy pamiętać, że stan zapalny ucha można wykryć tylko za pomocą wziernikowania, a zatem może to zrobić tylko lekarz. Zwlekanie z leczeniem stanu zapalnego ucha środkowego u dziecka może doprowadzić do rozprzestrzenienia się choroby na ucho wewnętrzne, co może grozić nawet trwałą utratą słuchu.