Przeziębienie a karmienie piersią
Co robić, gdy kobieta karmiąca piersią zmaga się z przeziębieniem? W pierwszym odruchu wiele mam myśli, aby odstawić dziecko w celu ochrony przed patogenami. Czy słusznie?
Z uwagi na szereg korzyści zdrowotnych, rozwojowych, psychologicznych i społecznych, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by do końca szóstego miesiąca życia dziecko było karmione mlekiem matki.
Później zaś, mimo wprowadzania do diety kolejnych pokarmów, przystawianie do piersi należy kontynuować, przynajmniej do ukończenia przez malucha dwóch lat.
Istnieje bardzo niewiele przeciwskazań, które bezwzględnie nakazywałyby zaprzestanie karmienia. Wymienić w tym kontekście można między innymi HIV lub AIDS, wczesną gruźlicę oraz narkomanię po stronie matki, a także galaktozemię (rzadka choroba metaboliczna polegająca na nieprzetwarzaniu cukru) po stronie dziecka.
Istnieje jeszcze szereg przeciwskazań względnych i czasowych, a także takich, które są dyskusyjne (m.in. alkoholizm, wirusowe zakażenie wątroby, czy zapalenie gruczołów piersiowych).
Wątpliwości natomiast, na gruncie współczesnej wiedzy naukowej, nie ma w kwestii zagadnienia karmienie piersią, a przeziębienie.
Jak reagować, gdy tego typu infekcja wydarzy się w okresie laktacji?
Reklama
Czy podczas przeziębienia można karmić piersią?
Odpowiedź na pytanie, czy podczas przeziębienia można karmić piersią, jest zdecydowanie twierdząca. Co więcej, w tym czasie nie tylko można, ale wręcz należy podawać dziecku mleko matki. Dlaczego?
Przeziębienie jest lekką infekcją wirusową, która objawia się nieżytem nosa i jego niedrożnością, a także bólem gardła, kaszlem oraz podwyższoną ciepłotą ciała (stan podgorączkowy bądź niewysoka gorączka).
Jeśli przechodzisz przeziębienie podczas karmienia piersią to wytworzone przez twój organizm przeciwciała przedostają się wraz z mlekiem do ustroju malucha i zapewniają mu skuteczną ochronę.
W sytuacji, gdy dziecko w ogóle nie jest karmione naturalnie, albo zostaje czasowo odstawione od piersi, nie ma szans na uzyskanie odporności i staje się bardzo podatne na zakażenie drogą kropelkową.
Zdążyliśmy już ustalić, czy przeziębiona matka może karmić piersią, ale pozostaje jeszcze kwestia leczenia. Jakie są zatem sposoby na przeziębienie podczas karmienia piersią?
Reklama
Co na przeziębienie przy karmieniu piersią?
O tym, co na przeziębienie podczas karmienia piersią sprawdzi się najlepiej decyduje nie tylko skuteczność różnorodnych środków z punktu widzenia chorej, karmiącej mamy. Liczy się również, a może przede wszystkim, bezpieczeństwo dziecka. Czy można w tym czasie przyjmować środki farmakologiczne, a jeśli tak, to jakie?
Choć informacje na ten temat są dostępne w Internecie, pamiętaj aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek specyfiku skonsultować się z lekarzem, który doradzi lub zaleci, co można brać na przeziębienie z leków dostępnych na receptę i bez recepty, a także z naturalnych specyfików roślinnych.
Ważne: W czasie laktacji, podobnie jak w ciąży, zdecydowanie odradza się samoleczenie.
Reklama
Leki na przeziębienie przy karmieniu piersią
Jakie leki na przeziębienie przy karmieniu piersią można przyjmować? Nie ma w tym zakresie żadnej dowolności, gdyż działanie poszczególnych farmaceutyków i ich wpływ na dziecko są dobrze znane.
Leki na przeziębienie dla karmiących mam ocenia się pod kątem bezpieczeństwa dla malucha. W szacowaniu ryzyka stosowana jest pięciopunktowa klasyfikacja Hale'a, gdzie kategoria L1 oznacza substancję całkowicie bezpieczną w okresie laktacji, a L5 bardzo niebezpieczną, przeciwskazaną.
Z popularnych leków na przeziębienie, przy karmieniu piersią zaleca się stosowanie bez większych ograniczeń tylko kilka. Są wśród nich paracetamol i ibuprofen o działaniu przeciwgorączkowym
Jeśli chodzi o konkretne substancje czynne, wygląda to następująco:
- Paracetamol – L1
- Ibuprofen – L1
- Diklofenak – L2
- Aspiryna – L3
- Ksylometazolina – L3
- Echinacea L3
- Naproksen – L3/L4
- Efedryna – L4
- Chlorheksydyna – L4
Co warto podkreślić, bezpieczne w okresie laktacji jest nawet stosowanie niektórych antybiotyków, przy czym warto pamiętać, że leki tego typu w przypadku przeziębienia absolutnie nie powinny być przyjmowane z zupełnie innego względu.
Schorzenie to bowiem jest wywoływane przez wirusy, antybiotyki wykazują zaś skuteczność jedynie przeciw bakteriom, niekiedy też – wybranym szczepom grzybów.
Reklama
Domowe sposoby na przeziębienie a karmienie piersią
Konsultacja lekarska wskazana jest nawet w przypadku tak zwanych domowych sposobów na przeziębienie. Karmienie piersią nie wyklucza większości z nich, aczkolwiek mogą one mieć ograniczoną skuteczność. Nie zawsze są więc optymalnym rozwiązaniem terapeutycznym.
Niewątpliwie jednak na przeziębienie podczas karmienia piersią można stosować:
- Zimne okłady w celu zmniejszanie gorączki (nie zawsze przydatne, zważywszy że temperatura rzadko w takim przypadku przekracza 38,5 stopnia Celsjusza).
- Napary z lipy, rumianku, porostu islandzkiego, sok malinowy, szałwię (ale tylko do płukania).
- Naturalne antybiotyki, takie jak cebula, czosnek, miód, przy czym dwa pierwsze w niewielkich ilościach, zwłaszcza w przypadku bardzo małych dzieci, bowiem przenikając do mleka mogą mieć działanie wzdymające dla malucha.