Gastroskopia jest badaniem, które pozwala lekarzowi dokładnie zobaczyć prawie całą powierzchnię przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz ocenić stan śluzówki i w razie potrzebny pobrać wycinek do dalszego badania.
Gastroskopia. Na czym polega badanie?
Najczęściej jest zlecana, gdy pacjent skarży się na bóle brzucha, odbijania, wzdęcia, zgagi, gdy istnieje podejrzenie wrzodów żołądka lub dwunastnicy, choroby nowotworowej, u pacjenta występuje trudność w połykaniu czy krwawienie z przewodu pokarmowego. Zdarza się, że gastroskopia jest badaniem przesiewowym u osób z długoletnią chorobą refluksową przełyku, z przełykiem Barretta, po przebytej resekcji żołądka i u pacjentów długotrwale stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Reklama
Czy gastroskopia boli?
To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. Choć to badanie, podczas którego czujemy się niekomfortowo, to nie jest bolesne. Gastroskopię wykonuje się za pomocą endoskopu z torami wizyjnymi, które przekazują obraz z wnętrza organizmu na ekran monitora. Przed badaniem lekarz znieczula tylną ścianę gardła za pomocą lidokainy w areozolu (choć można też przeprowadzić gastroskopię pod narkozą, to zazwyczaj krótkie znieczulenie ogólne), po czym przez usta lub przez nos wprowadza endoskop.
Pacjent leży na lewym boku z głową lekko uniesioną na poduszce, między zębami trzyma plastikowy ustnik, który ma zapobiegać przygryzaniu endoskopu. Badany może mieć odruchy wymiotne, może mu się odbijać, a z jego ust będzie wypływać ślina, są to jednak normalne zjawiska.
Badanie jest szybsze i mniej uciążliwe, jeśli pacjent został wcześniej poinformowany o tym, jak przebiega gastroskopia. Gdy wie, co go czeka, łatwiej przychodzi opanowanie zdenerwowania, co pozwala oddychać spokojnie i miarowo. A to ułatwia badanie.
Reklama
Przygotowanie do gastroskopii
Przygotowanie do gastroskopii jest bardzo ważne. Już na tydzień przed planowanym badaniem pacjent powinien odwiedzić lekarza rodzinnego, który może zdecydować o zmianie przyjmowanych leków. Przed badaniem trzeba odstawić niektóre farmaceutyki, zwłaszcza takie, które zwiększają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Nie wolno zażywać: aspiryny, klopidogrelu, tikagrelolu, prasugrelu oraz doustnych antykoagulantów: acenokumarolu, warfaryny, rywaroksabanu i dabigatranu.
Leki na żołądek powinny być odstawione na 14 dni przed badaniem, leki obniżające krzepliwość krwi na tydzień przed gastroskopią. Lekarz wykonujący badanie musi też wiedzieć, czy pacjent choruje na cukrzycę.
Może się także okazać, że pacjent przed gastroskopią otrzyma antybiotyk. Muszą się z tym liczyć osoby np. ze sztucznymi zastawkami serca, po zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub z obniżoną liczbą krwinek białych.
Reklama
Ile godzin przed gastroskopia nie wolno jeść?
W dniu badania ostatni posiłek może zostać zjedzony na 6-8 godzin przed gastroskopią. Cztery godziny przed badaniem nie wolno pić, palić papierosów, a nawet żuć gumy. Jeżeli gastroskopia jest wykonywana do południa, pacjent nie powinien w ogóle tego dnia jeść. Gdy badanie przeprowadzane jest po południu, rano można zjeść jedynie kisiel lub galaretkę i wypić słabą herbatę lub wodę. Zalecenia te mają pomóc w opróżnieniu górnego odcinka przewodu pokarmowego z treści pokarmowej i umożliwić odpowiednie przeprowadzenie badania. Przed gastrologią trzeba też wyjąć protezy zębowe.
Pacjenci na stałe zażywający leki na nadciśnienie tętnicze, choroby serca i padaczkę mogą przyjąć rano normalną dawkę leku i popić ją małą ilością wody.
Reklama
Ile trwa gastroskopia?
Badanie zazwyczaj trwa około 15-30 minut, potem pacjent powinien zostać jeszcze przez dwie godziny pod obserwacją lekarza. Przez dwie godziny po gastroskopii pacjent nie powinien jeść, pić i palić, do normalnej diety może wrócić dopiero po 24 godzinach. Po wykonaniu gastroskopii ze znieczuleniem ogólnym pacjent powinien wyjść do domu z osobą towarzyszącą, nie może też prowadzić auta przez co najmniej 12 godzin.