To warto wiedzieć o studiach psychologicznych I stopnia
Psychologia na studiach licencjackich – podobnie jak i pozostałe kierunki I stopnia – trwa 6 semestrów, czyli 3 lata. Program został opracowany tak, aby zapewnić studentom solidne podstawy teoretyczne i praktyczne (do uzyskania dyplomu niezbędna jest realizacja praktyk w wyznaczonym wymiarze godzinowym). Studia z psychologii to m.in. szansa na:
- poznanie tajników ludzkich procesów poznawczych,
- rozwój umiejętności analitycznych,
- naukę rozpoznawania zaburzeń,
- zdobycie umiejętności stosowania odpowiednich metod wsparcia.
Co istotne, na studiach I stopnia z psychologii można wybrać jedną z wielu specjalności. Studenci mogą zdecydować się np. psychologię kliniczną, neuropsychologię, psychologię pozytywną, coaching i mediacje, psychologię w biznesie i zarządzaniu, psychologię sądową i nie tylko. Taką listę ścieżek oferuje WSKZ. Aby poznać jej referencje, sprawdź: Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego – opinie.
Reklama
Czego uczą studia z psychologii?
Ciekawi cię, czego nauczysz się na studiach z psychologii? Na liście przedmiotów ogólnych znajdziesz np. historię myśli psychologicznej, psychologię osobowości, podstawy socjologii, metodologię badań psychologicznych, etykę zawodu psychologa, neurokognitywistykę, psychometrię, psychologię eksperymentalną, wywiad i obserwację psychologiczną czy krytyczną analizę tekstów naukowych.
Oprócz tego w planie studiów psychologicznych pojawiają się również przedmioty zgodne z wybranym modułem specjalnościowym. To np. podstawy seksuologii, interwencja kryzysowa, psychologia stresu i radzenia sobie ze stresem, psychologia marketingu, prawne aspekty pracy psychologa sądowego, coaching grupowy i zespołowy, neuromarketing w kontekście reklamy czy psychosomatyka.
Reklama
Psychologia – studia licencjackie i co dalej?
Dla wielu studentów naturalnym krokiem po uzyskaniu tytułu licencjata jest kontynuowanie nauki na magisterskich studiach z psychologii. Studia II stopnia trwają 2 lata i pozwalają na dalsze zgłębianie wybranych obszarów psychologii. Co istotne, ukończenie magisterki na tym kierunku jest również niezbędne do uzyskania tytułu psychologa. Ten z kolei daje możliwość kontynuowania edukacji, np. w trakcie szkolenia specjalistycznego czy w wybranej szkole psychoterapii.
A co z absolwentami psychologii po studiach licencjackich? Mogą oni znaleźć zatrudnienie w korporacjach (w szczególności w działach HR), organizacjach pozarządowych lub agencjach marketingowych, PR i zajmujących się badaniami rynkowymi. Mogą również otworzyć własną działalność.