Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Pył z Sahary w Polsce. Czy pył saharyjski może być groźny dla zdrowia?

Jeszcze w tym tygodniu burza piaskowa prawdopodobnie nie ominie Polski i wraz z deszczem pył saharyjski spadnie na terenie kraju. W Europie będzie to jedna z największych tego typu burz od lat. Może mieć ona nieprzyjemne konsekwencje zwłaszcza dla alergików. Dlaczego?
Burza piaskowa
Źródło: 123RF
Spis treści

Kaszel, drapanie w gardle i łzawiące oczy – to tylko niektóre z objawów, które mogą pojawić się u alergików na skutek burzy piaskowej. Na stronie TwojaPogoda.pl zamieszczono następujący komunikat:

największe prawdopodobieństwo wystąpienia tych nietypowych opadów dotyczy obszarów górzystych i podgórskich, gdzie saharyjski pył do powierzchni ziemi ma najbliżej. Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy w Tatrach na białym puchu ujrzymy żółto-pomarańczowe plamy. Ostatnio coś podobnego obserwowaliśmy w Zakopanem na początku marca 2016 roku.

Saharyjski pył a konsekwencje zdrowotne

Wdychanie pyłu saharyjskiego może doprowadzić do uszkodzenia śluzówek, które z kolei prowadzi do zakażeń o podłożu wirusowym i bakteryjnym.

Najdotkliwiej burzę piaskową mogą odczuć alergicy, u których dłuższe wdychanie pyłu finalnie może spowodować zaostrzenie astmy, objawiające się:

W przypadku zauważenia u siebie wyżej wymienionych objawów należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny takiego stanu i w razie potrzeby wprowadzenia odpowiedniego leczenia, jak np. zmienienie przyjmowanej dawki leków.

Osoby, które na co dzień borykają się z alergią skórną, mogą zauważyć u siebie silniejsze wypryski alergiczne oraz nasilone atopowe zapalenie skóry.

Reklama

Jak zminimalizować nieprzyjemne objawy?

Przede wszystkim alergicy w miarę możliwości powinni unikać długiego przebywania na zewnątrz w czasie burzy piaskowej. Ponadto po powrocie do domu zaleca się wzięcie kąpieli, by zmyć z siebie pył, który może prowadzić do zaostrzenia objawów alergii.

Dodatkowo warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, a więc pić minimum 2l wody dziennie, a w razie potrzeby zastosować preparaty wykrztuśne.

Alergicy powinni również pamiętać o czyszczeniu nosa, np. za pomocą soli morskiej oraz gardła. Można również sięgnąć po maseczkę ochronną, by zredukować ilość wdychanego pyłu.

Reklama

Kiedy saharyjski pył pojawi się w Polsce?

Meteorolodzy przewidują, że pył może zacząć pojawić się w Polsce w środę, 24 kwietnia. Zjawisko zacznie być widoczne najpierw w południowej Polsce i z czasem będzie przemieszczać się na północ kraju. Niebo może wówczas przybrać żółto-pomarańczową barwę.

Kolejnym z objawów będą tzw. brudne deszcze, czyli deszcz w połączeniu z niewielkimi ziarenkami saharyjskiego piasku. W konsekwencji może doprowadzić to do pojawienia się żółtego, błotnistego osadu na samochodach, oknach i parapetach.

We wschodniej i północnej części województwa saharyjski pył będzie widoczny prawdopodobnie w czwartek, 25 kwietnia. Wraz z nim do Polski może dotrzeć pyłek z roślin, który prowadzi do występowania licznych objawów u alergików, dlatego ważne jest regularne monitorowanie komunikatów pyłkowych.

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Muszka owocówka z bliska
Sztuczna inteligencja w medycynie: gdzie AI już się stosuje, gdzie jeszcze może być wdrożona?
Minimalistyczne i symboliczne przedstawienie sztucznej inteligencji w medycynie. Centralna część obrazu to ludzka sylwetka nakładająca się z cyfrowymi obwodami i ikonami związanymi z AI, takimi jak sieci neuronowe, punkty danych i wzorce algorytmów. Tło j
Podobne artykuły
Infografika przedstawiająca salę szpitalną przygotowaną do radioterapii w pozycji pionowej
Radioterapia w pozycji pionowej: rewolucja w precyzji leczenia nowotworów
biedronka azjatycka
Biedronka azjatycka - jak się jej pozbyć? Ugryzienie i zwalczanie
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Przyrządy kuchenne wykonane z czarnego plastiku
Czarny plastik w kuchni. Czy przybory kuchenne mogą szkodzić zdrowiu?
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!