Rak języka
Niektóre nowotwory jamy ustnej, w tym rak języka, mają charakter złośliwy i pierwotny – co oznacza, że z reguły nie jest wynikiem przerzutów, lecz to język stanowi ognisko rozwoju choroby. Początkowo rak języka może przypominać zakażenie jamy ustnej, na przykład aftę. Wraz z rozwojem doprowadza jednak do nieodwracalnych zmian narządu.
Reklama
Przyczyny raka języka
Przyczyny rozwoju nowotworu w jamie ustnej nie są do końca znane. Istotną rolę odgrywają jednak czynniki ryzyka. Rak języka dotyka głównie starszych mężczyzn, którzy nadużywają alkoholu lub nałogowo palą papierosy. W ostatnim czasie nowotwór zaczął się jednak rozwijać również u wolnych od nałogów kobiet.
Choroba częściej dotyka te osoby, które często żują czarny tytoń. Czynnik ryzyka wzmacnia również wirus brodawczaka ludzkiego, nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy niedobór żelaza w organizmie.
Czytaj też: Szpiczak mnogi
Reklama
Objawy raka języka
Objawy raka języka zależą od miejsca rozwoju. Najczęściej rak języka rozwija się u nasady lub z boku języka. Do głównych symptomów choroby zalicza się znaczne zaczerwienienie języka oraz zmiany przedrakowe: leukoplakię, czyli wystąpienie białych plam na powierzchni języka oraz erytroplakię, czyli krwawiące i czerwone zmiany na języku.
Oprócz tego możliwy jest ból podczas mówienia, trudności z artykulacją, ślinotok, zaciskanie szczęki, krwawienie z języka, a także nieprzyjemny zapach z ust. Nowotworowi języka towarzyszą trudności związane z przełykaniem. Pojawia się chrypka, ból gardła, a w konsekwencji spadek masy ciała. Rakowi języka towarzyszą przerzuty do gardła oraz węzłów chłonnych, powodując ból oraz obrzęk.
Zobacz też: Rak krtani
Reklama
Diagnoza oraz leczenie raka języka
Nowotwór jamy ustnej może doprowadzić do poważnych zmian wewnątrz jamy ustnej, między innymi unieruchomienia języka, stanów zapalnych gardła i policzków, owrzodzenia języka, bólu podczas mówienia i przyswajania pokarmów.
Czy rak języka jest wyleczalny? W leczeniu ważna jest szybka i trafna diagnoza. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów konieczna jest wizyta u laryngologa. Przy wczesnym rozpoznaniu i niewielkich rozmiarach możliwe jest usunięcie chirurgiczne. Jeśli doszło jednak do przerzutów lub nowotwór jest dość zaawansowany, konieczne jest podjęcie chemioterapii lub radioterapii.
Genetycznie śmierć komórki. Sprawdź, co to jest: Apoptoz