Choroby zwierząt bardzo często niewiele różnią się od tych, które dotykają ludzi. I podobnie jak u ludzi mają różne podłoże – bakteryjne, wirusowe czy grzybicze.
Możliwości leczenia produktami tylko i wyłącznie przeznaczonymi tylko dla zwierzaków są niekiedy niewystarczające. Warto wtedy skorzystać z recepty weterynaryjnej.
Recepta weterynaryjna
Warunki wystawiania recept weterynaryjnych szczegółowo określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 maja 2003 r. w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt (Dz.U.2003.97.891 z dnia 2003.05.30).
Rozporządzenie szczegółowo określa:
- oznakowanie, tryb i sposób wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze przeznaczone dla ludzi,
- wzór recepty na produkty lub leki,
- sposób zaopatrywania w druki recept na produkty lub leki,
- sposób kontroli wystawienia i realizacji recept weterynaryjnych,
- sposób kontroli stosowania takich produktów.
Recepty weterynaryjne mogą być wystawiane tylko na te produkty lecznicze przeznaczone dla ludzi, które są konieczne do stosowania u zwierząt, a brak jest tego typu produktów weterynaryjnych dopuszczonych do obrotu (§1 ww. rozporządzenia).
Przepisy prawa zezwalają na wystawianie przez lekarzy weterynarii recept weterynaryjnych tylko w przypadku stosowanie przepisanych leków przez właściciela zwierzęcia lub stosowania tych leków przez wystawiającego receptę lekarza weterynarii przy wykonywaniu przez niego praktyki lekarsko-weterynaryjnej.
Reklama
Recepta weterynaryjna „dla siebie”
Każdy lekarz weterynarii może wystawić receptę „dla siebie”, aby wykorzystywać w swojej praktyce określone leki, przeznaczone dla ludzi i stosowane do leczenia zwierząt.
Wystawienie takiej recepty jest dopuszczalne, jeżeli:
- zakupione w taki sposób leki są używane przez wystawiającego receptę lekarza weterynarii tylko i wyłącznie przy wykonywaniu przez niego praktyki lekarsko-weterynaryjnej,
- na recepcie znajduje się adnotacja o treści „do użytku własnego” („ad usum proprium”),
- zapas zapisanych leków nie może przekraczać ich 14-dniowego średniego zużycia,
- leki są przechowywane zgodnie ze wszelkimi wymaganiami dla tego typu produktów,
- zużycie leków zostanie udokumentowane zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego,
- brak jest odpowiedniego produktu leczniczego, dopuszczonego do obrotu dla danego gatunku zwierząt.
Recepty weterynaryjne nie są dostępne w każdej hurtowni. Zaopatrzenie w druki recept prowadzą tylko hurtownie farmaceutyczne produktów leczniczych weterynaryjnych. Ta zasada wynika dokładnie z przepisów prawa (§8 ww. rozporządzenie).
Reklama
Jak wypisać receptę weterynaryjną?
Podstawowe warunki prawidłowego wypisywania recept weterynaryjnych to:
- czytelny zapis całej treści na przedniej części recepty (wynikający z rozporządzenia Ministra Zdrowia),
- własnoręczny podpis wystawiającego receptę lekarza weterynarii,
- dokonywanie poprawek tylko i wyłącznie przez osobę wystawiającą receptę,
- wymóg odciśnięcia pieczęci i podpisu lekarza przy dokonywanych poprawkach,
- określenie ilości surowca farmaceutycznego przeznaczonego do sporządzania leku recepturowego cyframi arabskimi, wagowo, w systemie metrycznym lub z wykorzystywaniem symboli międzynarodowych,
- możliwość podania ilości surowca płynnego w kroplach lub mililitrach,
- możliwość oznaczenia ilości surowca, będącego środkiem obojętnym, przeznaczonym do nadania odpowiedniej postaci leku wyrazami „ilość odpowiednia”,
- określanie cyframi rzymskimi ilości leku recepturowego, sporządzanego w szczególności w postaci proszków, gałek lub czopków.
Recepty weterynaryjne wystawiane są w jednym egzemplarzu. Od tej zasady istnieje jeden wyjątek – recepty na leki i produkty lecznicze dla zwierząt, których tkanki mogą być przeznaczone do spożycia przez ludzi oraz recepta weterynaryjna na psychotropy lub recepta weterynaryjna „Rpw” (środki odurzające) zawsze wystawiane są wraz z kopią, która pozostaje u lekarza weterynarii, sporządzającego tę konkretną receptę (§6 ww. rozporządzenia).
Warunki wystawiania takich recept podlegają szczegółowym zasadom, określonym przez przepisy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ich zadaniem jest zabezpieczenie nieprawidłowego obrotu tego typu substancjami. W tym celu przeprowadzane są kontrole wystawiania recept weterynaryjnych przez Inspekcję Weterynaryjną lub Inspekcję Farmaceutyczną.
Reklama
Wzór recepty weterynaryjnej
Każda recepta weterynaryjna musi spełniać wymagania, określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 maja 2003 r. w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt.
Każda taka recepta ma wymiary nie mniejsze niż 98 mm (szerokość) i 203 mm (długość) oraz nie większe niż 103 mm (szerokość) i 211 mm (długość). Po przekątnej każdej recepty biegnie jasnozielony pasek o szerokości 3 mm. Recepty na których przepisywane są środki odurzające lub substancje psychotropowe (oznaczone symbolem „Rpw”) mają kolor różowy z jasnozielonym paskiem, biegnącym po przekątnej.
Zasady wystawiania tych szczególnych recept są następujące:
- w miejscu oznaczonym napisem „wystawiający receptę” - firma lub nazwa, pod jaką działa lekarz weterynarii, z siedzibą i adresem, określeniem specjalizacji lekarza weterynarii i numerem zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu,
- w miejscu oznaczonym napisem „posiadacz zwierzęcia” – firma lub nazwa posiadacza zwierzęcia, siedziba i adres lub w przypadku osoby fizycznej – jej imię i nazwisko oraz adres,
- w miejscu oznaczonym „opis zwierzęcia” – gatunek, płeć i rasa, a dla większej liczby zwierząt dodatkowo ich ilość,
- w miejscu oznaczonym napisem „Rp” – nazwa i ilość produktu leczniczego, postać w jakiej lek ma być wydany, sposób użycia (lub adnotacja „wiadomo”).
Na awersie recepty za pomocą nadruku nanoszone są symbole „WET” i „WET-KARENCJA”, w szczególności w postaci jedno- lub dwuwymiarowych kodów kreskowych. Wszystkie narzucone przez przepisy elementy wzoru recepty mają za zadanie uniemożliwiać nieprawidłowe wystawianie recept weterynaryjnych.