Co to jest refleksologia?
Jak wiele holistycznych sposobów leczenia, także refleksologia wywodzi się z wielkich, starożytnych medycyn Wschodu. Do Europy przywędrowała na początku XX wieku, stając się jednym z popularniejszych sposobów leczenia codziennych dolegliwości.
Refleksologia opiera się na przekonaniu, że na stopach znajdują się punkty (tak zwane refleksy), które odpowiadają poszczególnym narządom i częściom ciała. Nacisk w odpowiednim miejscu pozwala na przepływ energii przez ciało, a co za tym idzie, skuteczne przeciwdziałanie określonej dolegliwości.
Według tej metody punktom na stopach odpowiada określony organ. Zdaniem specjalistów odpowiedni nacisk na punkt oddziałuje korzystnie na wybrany organ, likwidując dyskomfort spowodowany jego zaburzeniem.
Reklama
Refleksoterapia stóp
Specjaliści z zakresu refleksologii posługują się specjalną mapą stóp, na której znajdują się zaznaczone organy oraz części ciała. Zwykle jest tak, że punkty pojedynczych organów znajdują się na jednej stopie, najczęściej po tej stronie ciała, po której znajduje się dany narząd.
Prawa stopa odpowiedzialna jest między innymi za:
- zatoki,
- wątrobę,
- pęcherzyk żółciowy.
Natomiast na stopie lewej znajdują się punkty odpowiadające takim organom jak:
- żołądek,
- trzustka,
- śledziona,
- jelito cienkie,
- serce.
Istnieją również punkty, które znajdują się na obu stopach, odpowiedzialne między innymi za kręgosłup, tarczycę, nerki, pęcherz moczowy, płuca i twarz.
Zobacz też: Refleksoterapia - co to jest? Punkty stóp, twarzy i dłoni
Reklama
Masaż refleksologiczny - jak wygląda?
Specjalista z zakresu refleksologii skupiony jest przede wszystkim na poszukiwaniu bólu w obrębie stopy. Badając obie kończyny precyzuje za pomocą nacisku miejsca dyskomfortu, które odpowiadają wybranym częściom ciała.
Masaż stosowany przez specjalistę powinien być delikatny i bezbolesny. Posługując się palcem wskazującym oraz kciukiem powoli przesuwa palcami wzdłuż całej podeszwy, grzbietu oraz boków stóp. Bolące lub wrażliwe miejsce na stopie sugeruje, że energia ciała została zablokowana przez chorobę lub zaburzenie. W celu jej odblokowania terapeuta stosuje odpowiedni ucisk. Dzięki temu energia znów przepływa swobodnie, a ból mija.
Reklama
Przeciwwskazania do refleksologii
Zdaniem specjalistów nie należy stosować refleksologii w przypadku wystąpienia:
- grzybicy stóp,
- stanów zapalnych,
- zakażeń,
- owrzodzeń.
Z tej metody leczenia nie powinny również korzystać osoby chore na cukrzycę, kobiety w ciąży, a także cierpiący na żylaki. Poza tym refleksologia polecana jest każdemu, bez względu na wiek.
Reklama
Opinie o refleksologii
Dla medycyny konwencjonalnej refleksologia wciąż pozostaje pseudonauką. Skuteczność leczenia nie została udowodniona naukowo. Mimo to osoby, które poddały się zabiegom refleksologii, odczuwały znaczną poprawę w takich dolegliwościach, jak bóle pleców i głowy, bóle miesiączkowe czy zatkane zatoki.
Zobacz też: