Koloryzacja w formie refleksów wymaga przede wszystkim wiedzy na temat łączenia kolorów, czasu farbowania i technik koloryzacji. Refleksy mogą być subtelne i delikatne, mogą też być bardziej intensywne. Prawidłowo nałożone z pewnością dodają urody, a twarz staje się rozświetlona i świeża niczym po dobrym zabiegu pielęgnacyjnym. Jeżeli chcesz zrobić refleksy samodzielnie, warto się do tego wcześniej przygotować i poznać najważniejsze wskazówki na ten temat.
Refleksy na włosach - dlaczego warto się na nie zdecydować?
Refleksy na włosach blond i ciemnych to subtelnie i delikatnie rozświetlone pasemka. Ta idealna koloryzacja wygląda bardzo naturalnie, nie niszczy włosów, a odrosty nie sprawiają wrażenia zaniedbanej fryzury. Często pojawiają się opinie, iż refleksy na włosach wyglądają tak naturalnie, jakby nie wyszły spod ręki fryzjera. Chociaż oczywiście wszystko zależy od umiejętności i dokładności osoby, która je wykonała. Dodatkowo refleksy:
- optycznie zagęszczają włosy,
- nadają wyrazistość rysom twarzy,
- dodają blasku naturalnemu kolorowi,
- odejmują lat,
- rozświetlają poszarzałą cerę,
- to idealny sposób na zmianę wyglądu bez drastycznych modyfikacji.
W latach 90. bardzo modny był specyficzny rodzaj refleksów - pasemka. Chociaż obie techniki koloryzacji polegają na czymś bardzo podobnym - farbuje się poszczególne pasma włosów - to dążono do zupełnie innego efektu niż aktualnie. Pasemka miały często intensywną, znacznie odbiegającą od naturalnej barwy kolorystykę, np. na ciemnych włosach pojawiały się blond, wręcz platynowe wstęgi.
Dzisiaj jasne i delikatne refleksy nie zawsze nakładane są od czubka głowy, a kolor dobierany jest najczęściej o 1-2 tony jaśniejszy od naturalnej barwy włosów. Właśnie to sprawia, że fryzura wydaje się tak naturalna. Podobny efekt uzyskać można, po prostu spędzając nieco więcej czasu na słońcu (na to jednak, niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić).
Reklama
Jak dobrać kolor refleksów do typu urody?
Refleksy to dobre rozwiązanie dla wszystkich kobiet i mężczyzn, niezależnie od tego, jaki mają naturalny kolor włosów. Jaśniejsze pasma wyglądają też świetnie zarówno na krótkich, jak i długich włosach. O ostatecznym efekcie przesądza - pomijając samą kwestię wprawy i skuteczności domowej koloryzacji - odpowiednio dobrany odcień farby. Jak wybrać ten właściwy? Należy wziąć pod uwagę:
- karnację,
- kolor oczu,
- naturalny kolor włosów.
Pomocna może się tu okazać analiza kolorystyczna i dopasowanie swojego typu urody do schematu pór roku. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak... znalezienie zdjęcia, na którym mamy naturalnie rozjaśnione przed słońce włosy i podjęcie próby pofarbowania ich w podobny jak na fotografii sposób.
Reklama
Jak zrobić refleksy na włosach w domu?
Refleksy na ciemnych włosach i blond można robić u fryzjera, można też nakładać je samodzielnie w domu. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze, niemniej wymaga pewnego przygotowania i wprawy. Decydując się na samodzielne wykonanie refleksów, z pewnością warto poprosić kogoś o pomoc i wcześniej odpowiednio się przygotować. Ale czy wieczór pogaduch z farbowaniem włosów nie brzmi kusząco? Być może nawet bardziej niż kilka godzin na fryzjerskim fotelu?
Aby odpowiednio przygotować się do stworzenia refleksów na włosach w domu, należy przede wszystkim zakupić odpowiednią farbę. Powinna być ona o kilka tonów (1-2 tony) jaśniejsza od naturalnego koloru włosów. To bardzo ważny element. Kolor farby nie powinien za bardzo odbiegać od koloru włosów, bo efekt osiągnięty po zrobieniu refleksów może być nienaturalny. Podstawową zasadą przy tworzeniu refleksów na włosach jest niedobieranie zbyt jasnego koloru farby. Kolor refleksów nie powinien także zbyt rażąco odróżniać się od całości włosów.
Oprócz farby należy przygotować jeszcze:
- folię aluminiową, potrzebną do zawijania posmarowanych farbą kosmyków włosów;
- grzebyk ze szpikulcem, potrzebny do rozdzielania włosów;
- miseczkę do rozmieszania farby;
- pędzelek do nakładania farby;
- rękawiczki.
Reklama
Jak zrobić refleksy na włosach w domu? Instrukcja krok po kroku
Domową koloryzację poprzedzić musi oczywiście wcześniejszy zakup farby. Przed użyciem preparatu do refleksów należy też szczegółowo zapoznać się z instrukcją jego sporządzenia i nakładania farby. Warto także, zgodnie z zaleceniami producenta, przeprowadzić wcześniej test na alergię - wystarczy nałożyć za uchem drobną kropkę kosmetyku, odczekać 24 h i sprawdzić, czy nie wystąpiła żadna niepożądana reakcja. Przed rozpoczęciem zabiegu koloryzacji należy też pociąć folię aluminiową na kawałki - ułatwi nam to pracę na późniejszych etapach. A jak powinna przebiegać sama koloryzacja?
- Wydziel grzebykiem cienkie pasma włosów. Robiąc to, wyobraź sobie, jak prezentują się fryzury z naturalnymi refleksami - zazwyczaj jaśniejsze partie pojawiają się nieregularnie, wąskimi wstążkami. Pasm nie powinno być też zbyt wiele. Świeżości i lekkości włosom doda już kilka.
- Pasma farbuj pojedynczo, układając je wcześniej na folii. Unikaj nakładania kosmetyku od nasady. Po nałożeniu farby zwiń folię tak, by separowała poddane koloryzacji pasmo od reszty włosów i umożliwiała farbowanie reszty głowy.
- Skorzystaj z pomocy drugiej osoby. Nawet jeżeli nie pomoże Ci w nakładaniu preparatu (chociaż tak byłoby najlepiej) niech oceni, czy nie ma wyraźnych dysproporcji w rozmieszczeniu rozjaśnionych pasm oraz, czy wydaje się, że efekty koloryzacji dadzą naturalne przejście, przypominające włosy muśnięte słońcem.
- Trzymaj produkt na głowie zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu - nie dłużej, nie krócej. W pierwszym przypadku możesz nie uzyskać pożądanego wybarwienia, w drugim uszkodzić włosy. Pamiętaj również, że o ile warto podglądać folię i sprawdzać, jak farba działa na Twoje włosy, to fryzura inaczej będzie się prezentowała na sucho, a inaczej na mokro.
- Dokładnie spłucz farbę i nałóż na włosy odżywkę, by od samego początku zadbać o regenerację po koloryzacji. Stosowanie produktów dedykowanych włosom farbowanym pozwoli Ci zachować piękny odcień refleksów na dłużej.
Reklama
Refleksy na ciemnych włosach
Pasemka na ciemnych włosach zdecydowanie bardziej rzucają się w oczy niż te na włosach jasnych. Osoby, które mają brązowe włosy i planują odświeżyć je jasnymi refleksami, powinny więc zrobić to ze szczególną uwagą i ostrożnością. Łatwo bowiem przesadzić i uzyskać nienaturalny efekt. Dobrze wykonane refleksy na brązowych lub czarnych włosach to jednak doskonały sposób na ożywienie, rozświetlenie i dodanie blasku cerze.
Do pań o brązowych włosach najbardziej pasują refleksy w kolorze miedzi, kasztanu lub jasnego brązu. Jasne refleksy w kolorze karmelu idealnie tworzą całość z naturalnymi ciemnymi włosami. Farbowanie refleksów po raz pierwszy wymaga zastosowania farby niewiele różniącej się od naturalnego koloru. Wtedy nawet drobne niedociągnięcia nie będą widoczne. Refleksy na ciemnych włosach mają też tę zaletę, że - w przeciwieństwie np. do farb stosowanych na całej długości - nie wymagają częstego odświeżania. Właściwie nałożone jasne pasemka nie powinny bowiem dawać wrażenia odrostu.
Jeżeli planujesz zrobić refleksy na ciemnych włosach samodzielnie, nie zniechęcaj się, jeżeli po pierwszym farbowaniu efekt nie będzie tak imponujący, jak sobie to wymarzyłaś/eś. Pasemka na brązowych i czarnych włosach wymagają czasem kilkukrotnego powtórzenia zabiegu, a nawet zastosowania dwóch lub trzech odcieni farby, by dały prawdziwie naturalny efekt.
Reklama
Refleksy blond, czyli rozjaśniane pasma na jasnych włosach
Refleksy na jasnych włosach mogą przynieść równie imponujące efekty, co na czarnych czy brązowych włosach. Szczególnie zdrowy i odświeżony wygląd jasne refleksy dadzą tym blondynkom, których naturalne fryzury wpadają w odcienie szarości. Osoby o wyjątkowo jasnych włosach mogą też spróbować ciemniejszych pasemek, które dodadzą fryzurze objętości i dodatkowego wymiaru. Warto pomyśleć o tym, jak o różnicy między bardziej szczegółowym i uproszczonym szkicem - dodatkowe cieniowanie zawsze daje wrażenie większej naturalności.
Blond refleksy na jasnych włosach są jednymi z łatwiejszych do wykonania. Rozjaśniacz działa zwykle bardzo szybko i przynosi pożądane efekty. W przypadku osób, które do swojego blondu chcą dołożyć kilka ciemniejszych pasemek, farbowanie może być nieco trudniejsze. Najlepiej jest podzielić je na kilka etapów i przy pierwszym podejściu pokryć farbą naprawdę nieliczne kosmyki. Ciemniejsze odcienie potrafią w nadmiarze bardzo obciążyć fryzurę. Gdy po pierwszym farbowaniu upewnimy się, że całość wygląda dobrze i pasuje do naszej urody, możemy dodać jeszcze kilka kolorowych pasm.
Reklama
Czy to pasemka na ciemnych włosach, czy jasnych - pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji!
Bardzo ważne jest, aby po koloryzacji wzmacniać i nawilżać włosy odpowiednimi kosmetykami. Każde farbowanie bowiem, nawet jeżeli dotyczy tylko pojedynczych pasemek, a nie całej fryzury, to dla włosów spore wyzwanie. Co więcej, refleksy swój prawdziwy urok mogą pokazać dopiero wtedy, gdy włosy są w ogólnie dobrej kondycji. Połączenie mocnych, lśniących pasm oraz tu i ówdzie jaśniejszych kosmyków sprawiających wrażenie muśniętych słońcem to dopiero pełna recepta na piękny, świeży i młody wygląd.