Czym jest remineralizacja szkliwa?
Remineralizacja szkliwa jest procesem przeciwnym do demineralizacji. Nieustannie zachodzą one naprzemiennie w jamie ustnej. Demineralizacja pojawia się w sytuacji, kiedy kwasy przyswajane przez organizm, powodują ubytki w szkliwie, czyli odłączenie się minerałów budujących zęby. Utrata tych minerałów może prowadzić do próchnicy.
Natomiast remineralizacja jest to proces, który wiąże jony wapnia i fosforanowe. Dzięki czemu ubytki są uzupełniane, a powstawanie próchnicy wstrzymane. Można powiedzieć, że jest to w pewnym sensie naprawa szkliwa.
Ważny w tej wymianie jest czas między działaniem szkodliwych kwasów, a pełną regeneracją. Jeśli nie jest wystarczający, próchnica postępuje i należy skonsultować się ze specjalistą.
Naturalnemu procesowi remineralizacji można jednak pomóc dzięki diecie bogatej w witaminy A i D oraz minerały, tj.: wapń, magnez, fosfor. Warto również zamienić biały cukier na jego zdrowszy odpowiednik, np.: ksylitol, który przywraca prawidłowe pH w jamie ustnej, a także umożliwia szybsze wchłanianie się wapnia.
Reklama
Remineralizacja szkliwa u dzieci
Początek treści sponsorowanej
Dbając o właściwą higienę jamy ustnej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych. Aby ochronić dzieci przed demineralizacją, warto już od 3. roku życia podawać im codziennie suplement diety wspierający zdrowie zębów. Preparat jest dostępny w postaci tabletek do ssania o smaku truskawkowym. Tabletka dzięki unikalnemu połączeniu opatentowanego, inaktywowanego termicznie liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus salivarius HM6 Paradens z ksylitolem i witaminą D, obniża ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się jak chronić zęby u dzieci.
Koniec treści sponsorowanejSzczotkowanie zębów jest jednym z najważniejszych elementów codziennej higieny, która znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy. Do tej czynności używa się pasty do zębów, mającej w swoim składzie fluor. I właśnie remineralizacja zębów zachodzi przy jego czynnym udziale.
Remineralizacja szkliwa u dzieci jak i u dorosłych związana jest również z odpowiednią dietą czy stałymi wizytami kontrolnymi u stomatologa. Już od wczesnych lat powinno się przyzwyczajać dzieci do tych higienicznych czynności, czy dietetycznych zasad dbania o zęby.
W przypadku szczotkowania zębów oczywiście należy wziąć pod uwagę wiek pociechy tak, aby dostosować podawaną ilość pasty z fluorem. Polecane niżej ilości nie doprowadzą do potencjalnie toksycznych objawów przedawkowania jonów fluoru, natomiast zawsze warto skonsultować tę kwestię ze specjalistą.
W grupie dzieci, którym dopiero wyżynają się ząbki aż do około 3. roku życia śladowa, niewielka porcja na szczoteczce zupełnie wystarczy, aby odpowiednio zadbać o szkliwo. Dzieci do około 6 roku życia powinny dostawać pastę w ilości ziarnka grochu.
Natomiast dzieci starsze mogą przyjmować ilość odpowiadającą dorosłemu. Jednakże warto towarzyszyć dziecku przy higienie jamy ustnej aż do około 10. roku życia, kiedy to pociecha osiąga satysfakcjonującą sprawność i zręczność, co umożliwi mu samodzielne i prawidłowe szczotkowanie.
Reklama
Remineralizacja szkliwa u dentysty
Profesjonalny zabieg remineralizacji szkliwa możliwy jest w momencie pojawienia się plamy próchnicowej na uzębieniu. Specjalista oczyszcza wtedy zęby za pomocą piaskowania, czyli ścierania szkliwa, a następnie przeprowadza fluoryzację.
Do wykonania tego zabiegu stosuje się preparaty zawierające fluor, a także jony fosforowe i wapnia, które bezpośrednio wspomagają ten naturalny proces. Dostępne są również metody całkowicie nieinwazyjne.
Metoda infiltracji polega na wypełnieniu zdemineralizowanych ubytków żywicą, co zatrzymuje postęp choroby próchniczej. Remineralizacja szkliwa u dentysty może być też przeprowadzana profilaktycznie w szczególności wśród dzieci powyżej 6. roku życia.
Zalecane jest, aby wykonywać taki zabieg od dwóch do czterech razy w roku, zapobiegając genetycznemu ryzyku tworzenia się próchnicy. We wszystkich przypadkach po zabiegu należy wstrzymać się ze spożywanie płynów i posiłków do około pół godziny.
Remineralizacja szkliwa może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, o ile lekarz zlecający widzi co do tego wskazania. Ceny w gabinetach stomatologicznych różnią się w zależności od wielkości miasta, czy doświadczenia dentysty.
Jednakże należy się przygotować na koszt w granicy 100-150 złotych.
Reklama
Pasta remineralizująca szkliwo
Możliwa jest remineralizacja szkliwa w domu, dzięki codziennym nawykom wpływającym na higienę jamy ustnej. Podstawowym sposobem wspomagania tego naturalnego procesu jest szczotkowanie zębów z użyciem odpowiedniej pasty.
Należy jednak pamiętać, aby nie myć zębów bezpośrednio po konsumpcji, ponieważ może to uszkodzić szkliwo.
Pasta do remineralizacji szkliwa ma w składzie fluor (sód fluoru) o stężeniu np.: 1000-1500 ppm. Na rynku dostępne są także wyższe stężenia, które zapewniają większą ochronę (np.: 5000 ppm – cząstek na milion części) i przyspieszają proces odbudowy szkliwa.
Warto doczytać na opakowaniu, czy wybrany produkt zawiera ten minerał oraz w jakim stężeniu on występuje tak, aby dobrać pastę do indywidualnych potrzeb. Podobne funkcje spełniają płyny do płukania jamy ustnej czy nici dentystyczne pokryte fluorem.
Dostępne są również na rynku gumy do żucia, zawierające fluor, dzięki czemu po każdym posiłku można wspomóc ochronę szkliwa.