Szczepionka na krztusiec - dlaczego jest tak ważna? Dowiedz się więcej
Szczepionka na krztusiec - dlaczego jest tak ważna? Dowiedz się więcej
Szczepionka na krztusiec - dlaczego jest tak ważna? Dowiedz się więcej

Rewolucja w zarządzaniu cukrzycą. Czym jest TouchCare i jak zmienia życie pacjentów?

TouchCare to system służący do stałego monitorowania glikemii, zalecany przede wszystkim osobom z rozpoznaną cukrzycą lub innymi zaburzeniami poziomu cukru w organizmie. Umożliwia wykonywanie nawet 720 pomiarów na dobę, a wszystko to bez konieczności każdorazowego nakłuwania skóry i zaprzątania sobie głowy regularnymi pomiarami. Jak działa TouchCare i jakie są jego zalety?
Nowoczesny system ciągłego monitorowania glikemii Touchcare
źródło: materiały partnera
W skrócie
  • TouchCare to nowoczesny system służący do ciągłego monitorowania stężenia glukozy w organizmie. Jest zalecany diabetykom między 2 a 75 rokiem życia.
  • System składa się z sensora zakładanego na skórę, transmitera oraz darmowej aplikacji, która odbiera wyniki pomiarów i pomaga je analizować. Transmiter jest mały, lekki i nie przeszkadza właściwie w żadnych aktywnościach.
  • TouchCare jest w 70% refundowany przez NFZ. Z dofinansowania mogą skorzystać pacjenci z cukrzycą typu 2 oraz 3.
Spis treści

Reklama

Czym jest system TouchCare?

Cukrzyca jako jedyna dotąd choroba niezakaźna została okrzyknięta mianem epidemii, ponieważ liczba diagnozowanych przypadków w ostatnich dziesięcioleciach drastycznie wzrosła. Coraz więcej pacjentów pozostaje więc pod opieką poradni diabetologicznych i musi regularnie monitorować poziom glikemii.

Jeszcze niedawno jedynym rozwiązaniem umożliwiającym codzienne badanie poziomu cukru w warunkach domowych był glukometr, dzięki któremu wynik uzyskuje się w zaledwie ciągu kilku sekund. Do wykonania przez niego pomiaru potrzebna jest próbka krwi, którą należy pobrać z palca, nakłuwając go igłą. Dla wielu pacjentów wiążę się to zatem z regularnym odczuwaniem dyskomfortu. Ponadto, taką metodę można stosować maksymalnie kilka razy w ciągu dnia, a są osoby, które potrzebują stałego monitorowania poziomu cukru.

Naprzeciw im potrzebom wychodzą współcześnie innowacyjne systemy ciągłego pomiaru glikemii, czyli CGM (z ang. continuous glucose monitoring). Jednym z takich systemów, dostępnych na polskim rynku jest TouchCare. To nie tylko urządzenie dla cukrzyków pozwalające na całodobowy pomiar cukru, ale też nowoczesne rozwiązanie, która powiadamiania pacjenta o aktualnych wynikach i nagłych spadkach oraz skokach poziomu glukozy.

To także pomiar cukru bez konieczności każdorazowego nakłuwania ciała, możliwy dzięki maleńkiemu sensorowi i transmiterowi na stałe przytwierdzonemu do skóry, wysyłającemu wszelkie uzyskane z pomiarów informacje do aplikacji w smartfonie.

System zapewnia pacjentowi poczucie bezpieczeństwa bez konieczności ciągłego myślenia o monitorowaniu swojego zdrowia.

Korzystanie z systemu TouchCare

Choć system TouchCare to nowoczesna metoda pomiaru glikemii, korzystanie z niego jest proste i intuicyjne, a z jego obsługą łatwo radzą sobie nie tylko osoby biegłe w obsłudze nowoczesnych technologii, ale także osoby starsze i dzieci. TouchCare przeznaczony jest bowiem dla pacjentów między 2 a 75 rokiem życia.

Jak z niego korzystać? Warto zacząć od zainstalowania w telefonie aplikacji kompatybilnej z systemem, by po umieszczeniu na skórze sensora móc od razu odczytywać wyniki pomiarów. Aplikacja Medtrum EasySense nie tylko pokazuje aktualny poziom glukozy, ale również pomaga go zinterpretować, poprzez takie elementy jak:

  • strzałka trendu - pokazująca kierunek (spadek lub wzrost stężenia cukru) i prędkość zachodzących zmian,
  • wykres trendu - pokazujący tendencje poziomu glukozy w poszczególnych dniach,
  • zakresy docelowe - wartości pożądane, ustawiane indywidualnie przez pacjenta.

Po zainstalowaniu i skalibrowaniu aplikacji należy założyć sensor zgodnie z instrukcją producenta. Najczęściej Jedyne miejsca na ciele, w których można go umieścić to ramię, a w przypadku dzieci - brzuch lub miejsce nad pośladkiem. Na ramieniu sensor zakłada się go pionowo, natomiast na brzuchu lub pośladku – poziomo.

Zakładanie sensora jest łatwe i trwa zaledwie kilka sekund. Urządzenie należy wyjąć z opakowania, przyłożyć do odkażonej skóry i wcisnąć przycisk. Do sensora wsuwa się mały i lekki transmiter, który wysyła sygnał i wszystkie uzyskiwane informacje do zainstalowanej w telefonie aplikacji.

Jednokrotne założenie sensora umożliwia korzystanie z niego przez 14 dni i dokonywanie aż 720 pomiarów na dobę, czyli jeden pomiar co dwie minuty. Tego rodzaju sprzęt to szansa dla diabetyków na ciągłe monitorowanie stężenia glukozy i unikania jego niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia, wahań.

Reklama

Jakie są zalety korzystania z systemu TouchCare?

System TouchCare umożliwia automatyczne i bezinwazyjne mierzenie cukru co dwie minuty, przez okrągłą dobę, również w czasie snu. Pacjent w ogóle nie musi pamiętać o dokonywaniu pomiarów, ani przerywać swoich aktywności, by ich dokonywać.

Ponadto pomiary wykonywane są z taką częstotliwością, jakiej nie umożliwia żadna inna metoda. Sensor bada stężenie glukozy w płynie śródtkankowym, a wyniki pomiarów są dokładne i miarodajne, dzięki czemu system umożliwia stałe monitorowanie glukozy.

Choć lekarze są zgodni co do tego, że wyniki najbardziej wiarygodne otrzymuje się na drodze laboratoryjnej analizy próbki krwi żylnej, sposób ten nie nadaje się do codziennej i stałej kontroli pomiaru cukru. Tylko jego automatyczne mierzenie daje poczucie bezpieczeństwa, nawet pacjentom, u których wahania poziomu glukozy występują nagle i w sposób nieprzewidywalny. System sam alarmuje pacjenta o występujących wahaniach, dzięki czemu można na czas zapobiec ich pogłębianiu.

Transmiter TouchCare, gwarantujący ciągły przepływ informacji z sensora do aplikacji w telefonie, jest najmniejszym i najlżejszym spośród wszystkich dostępnych aktualnie na rynku. Jest właściwie niewyczuwalny, bez względu na lokalizację, w której zostanie założony. Jest też wodoodporny, zatem nie przeszkadza ani w codziennych aktywnościach, ani w uprawianiu sportów, np. w pływaniu. Wytrzymuje zanurzenie na głębokość 2,5 m na 60 minut.

Zaletą jest także krótki czas rozgrzewania sensora. Co to znaczy? To znaczy, że po wymianie urządzenia nowy sensor potrzebuje jedynie 30 minut na tzw. rozruch i ponowne dokonywanie wiarygodnych odczytów. (W pierwszej dobie wyniki mogą być niewiarygodne. Wynika to z samej specyfiki urządzenia, który wygląda podobnie we wszystkich systemach tego rodzaju.)

Reklama

Zasady refundacji systemu TouchCare. Kto może z niej skorzystać?

O ile niektóre leki oraz bardziej tradycyjne metody pomiaru cukru (np. glukometry) są w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, o tyle systemy CGM nie są jeszcze bezpłatne dla cukrzyków.

NFZ oferuje jednak ich częściową refundację, wynoszącą 70% ceny rynkowej. Oznacza to, że pacjent musi zapłacić 30% ceny sensora i 30% ceny transmitera, przy czym sensor trzeba kupować co dwa tygodnie, a transmitera używa się tyle, ile deklaruje producent. W przypadku TouchCare jest to gwarancja roku użytkowania, dlatego warto zawsze zachowywać dowód zakupu.

Co ważne, nie wszyscy mogą skorzystać z 70-procentowego dofinansowania na TouchCare. NFZ dopłaca wyłącznie pacjentom z cukrzycą typu 1 (wrodzoną) i 3 (nabytą na skutek innych chorób lub przyjmowania leków) wymagającym intensywnej insulinoterapii z nieświadomością hipoglikemii, glikogenozą oraz hiperinsulinizmem wrodzonym.

Pacjenci zmagający się z cukrzycą typu 2 lub innymi zaburzeniami poziomu glukozy, chcąc skorzystać z zalet systemu CGM, muszą zapłacić za niego pełną kwotę. W każdym przypadku o możliwość skorzystania z dofinansowania warto zapytać lekarza prowadzącego, czyli specjalistę diabetologa.

Należy także pamiętać, że pomiary wykonywane w warunkach domowych nie mogą zastąpić specjalistycznych badań. Jeśli badania laboratoryjne zlecone są przez lekarza, należy się im poddać, bez względu na stosowanie innych metod diagnostycznych.

Bibliografia

  • A. Szewerniak, Bezigłowy pomiar glikemii – innowacje w diabetologii, https://biotechnologia.pl/technologie/beziglowy-pomiar-glikemii-innowacje-w-diabetologii,18224 [10.09.2024].
  • A. Czech i inni, Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2007, Diabetologia Praktyczna 2007, tom 8, supl. A.
  • L. Czupryniak, K Strojek, Diabetologia 2016 - ViaMedica, Gdańsk.
  • Cukrzyca - epidemia XXI wieku, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, https://ncez.pzh.gov.pl/dla-mediow/cukrzyca-epidemia-xxi-wieku/ [10.09.2024].
  • Dziecko z cukrzycą, Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/dziecko-z-cukrzyca {10.09.2024].
  • E. Ehmke vel Emczyńska-Seliga, Glikogenozy – rzadkie choroby metaboliczne, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/glikogenozy-rzadkie-choroby-metaboliczne/ [10.09.2024].
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Badania i monitorowanie cukrzycy
Pen do insuliny – za darmo i do kupienia. Gdzie dostać i jak używać?
Pen do insuliny
Insulina - normy, badanie i funkcje w organizmie. Jak czytać wyniki?
Aplikowanie insuliny przez pacjenta
Podwyższony cukier - jak go obniżyć? Domowe sposoby i leki
Badanie poziomu podwyższonego cukru we krwi
Podobne artykuły
TouchCare - System ciągłego monitorowania glikemii
Glukometr bez nakłuwania - działanie, cena i refundacja
Badanie poziomu cukru
Poziom cukru we krwi - normy na czczo i po jedzeniu. Jak odczytywać wyniki?
Mierzenie poziomu cukru sensorem
Sensor do pomiaru cukru – cena i refundacja. Jak go założyć i używać?
Badanie krzywa cukrzycowa
Test obciążenia glukozą (krzywa cukrzycowa) - jak przebiega, jakie są normy?
Mierzenie poziomu cukru
Stan przedcukrzycowy - objawy, dieta i leczenie. Czy może się cofnąć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie funkcje Twojego CGM są dla Ciebie najważniejsze?
Touchcare CGM