Najczęściej lekarz zleca wykonanie tego badania w celu ustalenia przyczyn silnych i nawracających bólów głowy, a także gdy wcześniej przeprowadzone badania nie pozwoliły na znalezienie przyczyn danej dolegliwości. Rezonans magnetyczny głowy, ze względu na swoją dokładność, jest także pomocny w diagnozowaniu zmian nowotworowych różnych struktur mózgu (guzy móżdżku, guzy przysadki).
Rezonansu magnetyczny głowy - wskazania
Rezonans magnetyczny głowy wykonuje się w przypadku:
- diagnozy udaru mózgu
- chorób neurodegeneracyjnych (Choroba Alzheimera, demencja)
- nowotworów mózgu
- zaburzeń neurologicznych mózgu
- bólu głowy o niewyjaśnionym pochodzeniu
Reklama
Rezonans magnetyczny – przebieg
Badanie rezonansem magnetycznym wykorzystuje działanie pola magnetycznego, które jest wytwarzane przez fale radiowe. Nie udowodniono skutków ubocznych, dlatego wykonuje się go także kobietom w ciąży i dzieciom. Jak wygląda badanie?
- Pacjent leży na plecach z głową skierowaną ku otworowi tunelu urządzenia, do którego zostaje na pewien czas wprowadzony.
- Osoby wykonujące badanie kontaktują się z pacjentem poprzez mikrofon oraz kamerę zamieszczoną wewnątrz urządzenia.
- Podczas badania rezonansem magnetycznym nie wolno się poruszać (inaczej jego wynik może być niewiarygodny i badanie będzie trzeba powtórzyć).
- Do wykonania badania wykorzystywane jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer, który przetwarza dane pozyskane z badania na obrazy. Wykorzystuje się wiele typów magnesów różniących się natężeniem wytwarzanego pola.
- Badanie jest całkowicie bezbolesne i mimo że siła pola magnetycznego stosowanego w rezonansie magnetycznym jest 20 tys. razy większa niż pola magnetycznego Ziemi, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.
Reklama
Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania
Nie należy przeprowadzać rezonansu magnetycznego głowy w przypadku, gdy osoba posiada:
- rozrusznik serca
- aparat słuchowy
- klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe
- neurostymulatory
- metaliczne ciało w oku
- metalowe endoprotezy
- jest w pierwszym trymestrze ciąży
Badanie jest długie, ponieważ trwa około 40 minut. Przez ten czas pacjent pozostaje w tunelu aparatu, stanowi przeciwwskazanie dla pacjentów cierpiących na klaustrofobię; W wyjątkowych sytuacjach, np. przy klaustrofobii, badanie wykonuje się w znieczuleniu.
Reklama
Rezonans magnetyczny – przygotowanie
Temperatura panująca podczas badania wynosi ok. 26 stopni Celsjusza, nie należy zatem ubierać się zbyt grubo, gdyż może to powodować dyskomfort. Idąc na badanie głowy warto także nie robić sobie makijażu. Kosmetyki mogą zawierać drobinki metali kolorowych co może zniekształcić obraz badania. Nie jest wymagane, aby na rezonans magnetyczny przyjść na czczo.
Na badanie głowy za pomocą rezonansu magnetycznego nie jest potrzebne skierowanie od lekarza.