Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Riketsje - co to za bakterie? Jakie choroby i objawy mogą powodować?

Riketsje są zarówno bakteriami, jak i pasożytami wewnętrznymi, występującymi u ludzi i zwierząt. Wywołują szereg chorób, znanych jako riketsjozy, przenoszonych głównie przez owady, a atakujących ssaki. Co to za bakterie i jak objawiają się wywoływane przez nie schorzenia?
Bakterie riketsje pod mikroskopem
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Riketsje to bakterie będące jednocześnie pasożytami wewnątrzkomórkowymi. Jest wiele gatunków tych drobnoustrojów, przenoszonych przez różne organizmy, głównie stawonogi
  • Riketsje atakujące bezpośrednio człowieka to Rickettsia prowazekii i Rickettsia felis. Powodują one rozwój tyfusu plamistego, zwanego również durem epidemicznym. Przenoszone są przez wszy i pchły.
  • Leczenie chorób wywoływanych przez te bakterie polega na antybiotykoterapii trwającej około 10 dni, jeśli nie wystąpią powikłania. Profilaktyka polega głównie na unikaniu ukąszeń przez kleszcze, np. poprzez stosowanie repelentów.
Spis treści

Czym są riketsje?

Riketsje to organizmy zaliczane do bakterii, a dokładniej - bakterii Gram-ujemnych (G-), wewnątrzkomórkowych, z rzędu Rickettsiales.

Co to oznacza? Bakterie G- to takie, w budowie których wyodrębnia się zewnętrzną błonę komórkową, nieobecną u bakterii Gram-dodatnich. To natomiast, że są one wewnątrzkomórkowe, mówi o ich pasożytniczym charakterze.

Bytując w komórkach żywiciela, namnażają się i wywołują choroby. Różne gatunki riketsji atakują różne gatunki zwierząt.

Wektorami, czyli nośnikami tych pasożytów są głównie owady, a najwięcej gatunków przenoszonych jest przez kleszcze. Ich rezerwuarem najczęściej są ssaki, a człowiek przeważnie zostaje żywicielem w sposób przypadkowy, z jednym właściwie wyjątkiem - durem epidemicznym.

Riketsje namnażają się w krwiobiegu, powodując zapalenie naczyń i przyczyniając się do ich niedrożności, z czego wynika większość powikłań zakażenia.

Jakie są gatunki riketsji?

Istnieje wiele gatunków bakterii zwanych riketsjami, a różnią się one m. in. ich wektorami i rezerwuarami. Wektory to organizmy, które przenoszą bakterie, rezerwuary - organizmy, na których one pasożytują, namnażają się i u których wywołują zakażenia.

Gatunkami riketsji, które mogą wywoływać choroby u ludzi są:

  • Rickettsia prowazekii - przenoszona przez wesz ludzką, jej żywicielem jest człowiek.
  • Rickettsia felis - przenoszona przez pchły.
  • Rickettsia typhi - rezerwuarami tej bakterii są głównie myszy, szczury i koty. To gatunek przenoszony przez pchły.
  • Rickettsia akari - przenoszona jest przez roztocza na gryzonie.
  • Rickettsia conori - jej wektorem są niektóre gatunki kleszczy, a rezerwuarem - różne ssaki.
  • Rickettsia rickettsii - również przenoszona przez kleszcze, jednak głównie na gryzonie i ssaki kopytne.
  • Rickettsia slovaca - jej wektory i rezerwuary są takie, jak w przypadku R. rickettsii.
  • Anaplasma phagocytophilum - wektory i rezerwuary jak w dwóch poprzednich.
  • Rickettsia japonica - przenoszona przez kleszcze, podobnie jak pozostałe wymienione gatunki:
  • Ricketssia africae
  • Rickettsia sibirica
  • Rickettsia australis

Jakie choroby wywołują riketsje?

Choroby wywoływane przez riketsje, czyli tzw. riketsjozy to m. in. różne odmiany duru.

  • Tyfus plamisty, nazywany również durem epidemicznym lub wysypkowym. Przenoszony jest przez wesz ludzką, a do zakażenia dochodzi poprzez wtarcie kału wszy w uszkodzoną ludzką skórę. Bezpośrednią przyczyną jego powstawania są drobnoustroje Rickettsia prowazekii lub Rickettsia felis.
  • Dur kleszczowy. Wywoływany jest przez Rickettsia conori przenoszoną właśnie przez niektóre gatunki kleszczy. Choroby rozwijające się na skutek zakażenia tą bakterią to dokładnie: gorączka guzkowa śródziemnomorska, gorączka astrachańska, izraelski dur kleszczowy, indyjski dur kleszczowy, kenijski dur kleszczowy.
  • Dur mysi (inaczej dur endemiczny). Nazwę zawdzięcza głównym rezerwuarom wywołującej go bakterii Rickettsia typhi. Są to głównie myszy i szczury, ale niekiedy też koty.

Riketsjozy to także różne odmiany gorączek:

  • gorączka plamista. Wywoływana przez gatunek Rickettsia japonica, przenoszony przez kleszcze;
  • gorączka śródziemnomorska guzkowa. Powodowana przez Rickettsia conori;
  • gorączka plamista Gór Skalistych. Wywoływana przez bakterie Rickettsia rickettsii przenoszona przez kleszcze, głównie na gryzonie i zwierzęta kopytne.

Inne choroby wywoływane zakażeniem riketsjami to:

  • Ospa riketsjowa. Powodowana przez Rickettsia akari - gatunek przenoszony przez roztocza.
  • Anaplazmoza granulocytarna. Wywoływana jest przez gatunek Anaplasma phagocytophilum przenoszony przez kleszcze, głównie na gryzonie.
  • TIBOLA, czyli limfadenopatia odkleszczowa. Choroba przenoszona przez kleszcze, głównie na gryzonie i ssaki kopytne.
  • Erlichioza - choroba odkleszczowa, na która zapadają zwierzęta i ludzie. Wektorem będących jej przyczyną riketsji jest kleszcz psi brązowy, spotykany przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego.

Reklama

Jak można zarazić się riketsjami? Sposoby transmisji

Riketsje przenikają do krwiobiegu żywiciela poprzez kontakt tkanki o przerwanej ciągłości z wydzielinami zakażonego stawonoga (np. kleszcza) - jego śliną lub kałem. Co ciekawe, cechą tych bakterii jest to, że mogą przenikać również drogą oddechową, wraz z maleńkimi fragmentami zakażonych stawonogów oraz drogą pokarmową - poprzez połknięcie tych fragmentów wektorów. Jak poszczególne wektory transmitują riketsje?

  • Kleszcze - wkłuwają się w skórę żywiciela i wpuszczają do jej wnętrza swoją ślinę wraz z zawartymi w niej chorobotwórczymi drobnoustrojami. Należy pamiętać, że choroby przenoszone przez kleszcze to nie tylko riketsjozy, ale też takie schorzenia jak borelioza czy kleszczowe zapalenia mózgu.
  • Wszy - do choroby przenoszonej przez wszy dochodzi, gdy kał owada przeniknie do uszkodzonej skóry człowieka. Dzieje się tak najczęściej podczas drapania skóry, kiedy wszy wywołują uporczywy świąd. Drapanie powoduje urazy i odchody pasożytów w łatwy sposób dostają się do krwiobiegu.
  • Pchły - podobnie, jak w przypadku wszy, choroby przenoszone przez pchły wywoływane są często na skutek drapania skóry i wcierania w nią pchlich odchodów.
  • Roztocza - wnikają do organizmu człowieka drogą wziewną - wraz z wdychanym powietrzem.

Reklama

Jak objawiają się riketsjozy?

Mimo, że istnieje wiele chorób określanych wspólnym mianem riketsjoz, niektóre z nich dają pewne objawy wspólne.

Dury objawią się przede wszystkim:

  • wysoką gorączką,
  • dreszczami,
  • silnymi dolegliwościami bólowymi (głównie bólami głowy i mięśni),
  • wysypką skórną - plamistą, a następnie grudkową,
  • kaszlem,
  • dolegliwościami żołądkowymi, takimi jak nudności,
  • szumem w uszach,
  • zaburzeniami świadomości.

Dla gorączek guzkowych najbardziej charakterystyczne są: znacząco podwyższona temperatura ciała i zmiany skórne. Początkowo mają one postać plamistej wysypki, z czasem jednak przechodzą w zmiany martwicze.

Mało charakterystyczne symptomy daje anaplazmoza granutocylarna. Pojawiają się przy niej objawy grypopodobne: gorączka, dreszcze, osłabienie, spadek apetytu, a później także wymioty i zaburzenia świadomości. Objawy wielu chorób wywoływanych przez riketsje pojawiają się po 7-14 dniach od kontaktu z patogenem.

Reklama

Diagnostyka i leczenie riketsjoz

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów i podejrzeń obecności którejkolwiek z riketsjoz, należy natychmiast zgłosić się do poradni chorób zakaźnych lub chorób tropikalnych lub na odpowiednim oddziale szpitalnym.

Ponieważ badania wykrywające przeciwciała przeciw konkretnym gatunkom riketsjoz w ostrej fazie zakażenia nie zawsze dają wiarygodne wyniki, leczenie często rozpoczyna się na podstawie wywiadu z pacjentem (i uzyskaniu od niego informacji np. o przebytych podróżach) oraz objawów klinicznych - gorączki, bólu głowy i zmian skórnych.

Niekiedy przeprowadza się tzw. szybką diagnostykę polegającą na badaniu wycinków zmienionej skóry pod kątem obecności riketsji. Leczenie polega z reguły na stosowaniu antybiotykoterapii, lekami aktywnymi wobec bakterii atypowych.

Czas trwania terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby i ewentualnych powikłań, jednak przeważnie trwa około 10 dni.

Reklama

Profilaktyka riketsjoz. Jak uniknąć zarażenia?

W Polsce na szczęście zachorowanie na riketsjozy ma charakter sporadyczny. Co roku diagnozuje się ich zaledwie kilka na terenie całego kraju. Pacjenci zakażeni to głównie osoby powracające z tropikalnych wyjazdów, w czasie których zostali ukąszeni przez kleszcze. Jak się nie zarazić?

Profilaktyka chorób zakaźnych wywoływanych przez riketsje polega głównie na unikaniu kontaktu z wektorami przenoszącymi tego rodzaju drobnoustroje.

Osoby spędzające urlop w kierunkach, w których ryzyko zapadania na choroby bakteryjne zwane riketsjozami jest większe (np. w rejon Morza Śródziemnego), powinny zachować szczególną ostrożność i stronić od miejsc, gdzie aktywność kleszczy jest wzmożona (lasów, łąk).

Metodą na zapobieganie chorobom zakaźnym przenoszonym przez owady jest także stosowanie odstraszających je repelentów. Pacjent, który zauważy u siebie kleszcza, powinien jak najszybciej usunąć go w bezpieczny sposób i monitorować swój stan zdrowia, a w razie pojawienia się jakichkolwiek objawów - zgłosić się od razu do lekarza.

W przypadku zaobserwowania u siebie wszy, należy powstrzymać się od drapania zasiedlonej przez nie skóry. Uszkodzenie tkanki ułatwia drobnoustrojom przenikanie do krwiobiegu i zwiększa ryzyko zakażenia.

 
Czytaj również

Bibliografia

  • Parfieniuk-Kowerda, Riketsjozy, źródło: Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/165364,riketsjozy [09.05.2024]
  • W. A. Petri Jr, Overview of Rickettsial and Related Infections; University of Virginia School of Medicine Reviewed/Revised Jan 2024 https://www.msdmanuals.com/professional/infectious-diseases/rickettsiae-and-related-organisms/overview-of-rickettsial-and-related-infections [09.05.2024]
  • J. Snowden, M. Ladd, K. C. King, Rickettsial Infection, NIH: National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, Last Update: January 29, 2023 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431127/ [09.05.2024]
  • A. Stewart, M. Armstrong, S. Graves, K. Hajkowicz, Rickettsia australis and Queensland Tick Typhus: A Rickettsial Spotted Fever Group Infection in Australia, w: The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene, 2017 Jul 12; 97(1): 24-29 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5508907/ [09.05.2024]
  • O. Mediannikow i wsp., Rickettsia africae, Western Africa, w: Emerging Infectious Diseases, 2010 Mar; 16(3): 571-573 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3322006/ [09.05.2024]
  • T. Uchida, T. Uchiyamy , K. Kumano , D. H. Walker, Rickettsia japonica sp. nov., the etiological agent of spotted fever group rickettsiosis in Japan, w: International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology, 1992 Apr;42(2):303-5 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1581190/ [09.05.2024]
  • K. Tomasiewicz, Rekomendacje postępowania w riketsjozach, w: Przegląd Epidemiologiczny, 2015; 69: 411 - 414
  • V. Zając, J. Sroka, A. Sawczyn-Domańska, A. Kloc, A. Wójcik-Fatla, Występowanie riketsji z grupy gorączek plamistych w Polsce, w: Medycyna Środowiskowa, 2019;22(1-2):13-19
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Infekcje pasożytnicze
Giardioza (lamblioza) - poznaj objawy skórne i neurologiczne u człowieka
Dziecko bawiące się z psem
Włośnica - objawy i leczenie. W jakiej temperaturze ginie?
Larwy włośnia krętego
Helicobacter pylori - czym jest i jak go leczyć?
Bakteria Helicobacter pylori
Podobne artykuły
Wizualizacja gronkowca złocistego
Gronkowiec złocisty: leczenie naturalne i lekami. Ile trwa?
Tak wygląda wesz odzieżowa
Wesz odzieżowa - jak zwalczać tego pasożyta?
Laborant wykonuje badanie na obecność gronkowca złocistego w pochwie
Gronkowiec złocisty w pochwie - jak można się zarazić?
Wizualizacja pasożytów w układzie pokarmowym człowieka
Choroby pasożytnicze - jakie dają objawy i czym je leczyć?
Owsik u dziecka
Jak pozbyć się owsików? Wybierz domowe sposoby lub leki

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!