Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Rodzaje pamięci - jak funkcjonuje pamięć?

Pamięć uważana jest za jedną z najważniejszych funkcji mózgu. Bez pamięci nie wiedzielibyśmy kim jesteśmy, skąd pochodzimy, kim są nasi bliscy. Sprawnie działająca pamięć pozwala nam funkcjonować w świecie i jest strażnikiem naszej tożsamości. Dowiedz się, jakie są rodzaje pamięci i jak funkcjonuje pamięć.
Mózg
Źródło: 123RF
Spis treści

Rodzaje pamięci

Nasze mózgi wyspecjalizowane są w zapamiętywanie różnych rodzajów informacji, stąd bierze się wiele rodzajów pamięci. Poznaj podstawowe rodzaje pamięci, które związane są z wybranym aspektem doświadczenia zmysłowego.

Można wyróżnić:

  • pamięć wzrokowa - zwracanie uwagi na detale wizualne, zapamiętywanie szczegółów w otoczeniu, łatwość w opanowywaniu schematów i rycin;
  • pamięć dotykowa - rozróżnianie poszczególnych odczuć z ciała, np. rozpoznawanie znajomych osób za pomocą zapamiętanych uścisków dłoni;
  • pamięć słuchowa - przejawia się dobrym zapamiętywanie dźwięków, słów, lepsze rozumienie sensu jakiegoś zagadnienia po uprzednim wypowiedzeniu tego na głos;
  • pamięć węchowa - to wrażliwość na bodźce płynące ze zmysłu powonienia;
  • pamięć ruchowa - wiąże się ze sprawnym zapamiętywaniem układów ruchów, umiejętnym dostosowywaniem dynamiki poszczególnych sekwencji ruchów (np. w sporcie), sprawnie działająca pamięć ruchowa umożliwia zapamiętywanie złożonych układów choreograficznych;
  • pamięć smakowa - umożliwia za pamiętanie podstawowych smaków – słodki, słony, gorzki, kwaśny, a także wiąże się z zapamiętywaniem niuansów smakowych poszczególnych składników spożywczych czy potraw.

Różne rodzaje pamięci działają w powiązaniu z określonym obszarem w mózgu. Co ciekawe, u różnych osób różne rodzaje wspomnień mogą być zapisane w różnych obszarach mózgu. Nie oznacza to też, że pamięć człowieka ma wyizolowany charakter, powiązany z jednym tylko miejscem w mózgu.

W zapamiętywaniu zaangażowany jest cały mózg, który aktywizuje się jednocześnie w wielu obszarach i tworzy sieć połączeń z zapisanymi już informacjami. Taka „neuronalna siatka informacji” jest indywidualna u każdej osoby ze względu na to, że na świecie nie ma dwóch takich samych osób, które są swoją „kalką” – mają identyczne doświadczenia, taką samą wiedzę i reagują na to, co je spotyka w identyczny sposób.

Reklama

Rodzaje pamięci - pamięć deklaratywna

Oprócz rodzajów pamięci powiązanych z działaniem określonej modalności zmysłowej (pamięć wzrokowa, ruchowa, dotykowa itp.), wyróżnia się też rodzaje pamięci ze względu na sposób i długość przechowywani w niej treści.

Wiedza, którą nabywamy w ciągu naszego życia może być zapisana w mózgu w postaci pamięci deklaratywnej. Jest to pamięć jawna, długotrwała a treści, które zapisane są w pamięci deklaratywnej mogą w każdej chwili zostać uświadomione i zwerbalizowane.

Informacje w pamięci deklaratywnej zapisują się w procesie edukacji i doświadczeń. Pamięć deklaratywna może zostać opisana jako „wiedza, że” (np. wiem, że druga wojna światowa wybuchła w 1939 r., stolicą Francji jest Paryż, pomarańcze są smaczne).

Reklama

Pamięć semantyczna

Pamięć semantyczna to rodzaj pamięci deklaratywnej, która odnosi się do różnych obiektów (np. Pałac Kultury i Nauki), ich właściwości (np. PKiN jest wyższy od dworca Warszawa Centralna), faktów (np. wybuch drugiej wojny światowej miał miejsce w 1939 r.).

Jest to pamięć dotycząca podstawowej wiedzy o świecie i jest oderwana od kontekstu życia osobistego. Można więc powiedzieć, że pamięć semantyczna to długotrwała, deklaratywna pamięć faktów –np.  wiem, że stolicą Francji jest Paryż, ale nie pamiętam dokładnie, w jakich okolicznościach zapoznałem się z tym faktem.

Pamięć semantyczna dotyczy:

  • faktów (z różnych dziedzin wiedzy, literatury historii, biologii, geografii itp.);
  • obejmuje wiedzę na temat przedmiotów codziennego użytku (komputer, krzesło, telewizor, stół itp.);
  • reguł rozwiązywania zadań z matematyki, chemii, fizyki itp.;
  • znajomości swojego otoczenia, np. nazw ulic;
  • wiedzy, którą nabywa się w szkole.

Reklama

Pamięć epizodyczna

Pamięć epizodyczna to drugi rodzaj pamięci deklaratywnej, dotyczący zdarzeń z własnego życia. To właśnie ten rodzaj pamięci daje nam poczucie tożsamości i ciągłości swoich doświadczeń. Pamięć epizodyczna związana jest z kontekstem osobistym, dotyczy pamiętania swoich doświadczeń (np. pamiętam, co robiłem wczoraj rano, pamiętam pogrzeb babci itp.) i umożliwia orientację, czy dane zdarzenie było dawno czy niedawno.

Wiedza przechowywana w pamięci epizodycznej silnie powiązana jest z przeżyciami (np. trwała wówczas lekcja historii, nauczyciel przekazał nam, że druga wojna światowa rozpoczęła się w 1939 r., gdy nagle w szkole rozległ się alarm przeciwpożarowy i wszyscy szybko musieliśmy wybiec z klasy).

Pamięć epizodyczna dotyczy:

  • zdarzeń ze swojego życia (np. pamiętanie swoich osiemnastych urodzin);
  • kontekstu, w jakim dowiedzieliśmy się o czymś, poznaliśmy jakiś fakt (w ten sposób powiązana jest z pamięcią semantyczną);
  • pamięci doświadczeń osobistych (np. pamiętam swój pierwszy pocałunek, kłótnię z ojcem, spacer nad brzegiem morza, szum fal, zapach morza, kolor zachodzącego słońca – w ten sposób pamięć epizodyczna może być powiązana z rodzajami pamięci modalności zmysłowych);
  • poczucia własnej tożsamości (wiem kim jestem, jakie miałem doświadczenia, jakie mam plany itp.);
  • umiejscowienia siebie w czasie (wiem co było dawno, co niedawno, a co przed chwilą).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Neurologia
Suplementacja witamin i minerałów w neurologii. Edukacyjna misja farmaceuty
Farmaceuci w aptece pakują witaminy i minerały do suplementacji w neurologii
Rodzaje pamięci - pamięć krótkotrwała
Mózg człowieka a pamięć
Jak działa pamięć mózgu?
Mózg
Podobne artykuły
Rentgen mózgu osoby z zespołem Hakima
Zespół Hakima - objawy, rokowania, rehabilitacja i leczenie
Lekarz diagnozuje polineuropatię
Polineuropatia - objawy, leczenie, rodzaje. Jest uleczalna?
Teczka z napisem syndrom Tourette'a
Zespół Tourette'a - co to jest i jak się objawia? Znane osoby
Układ limbiczny - funkcje i budowa
Układ limbiczny – funkcje i budowa. Za jakie emocje odpowiada?
Kobieta z zawrotami głowy
Skąd się biorą zawroty głowy? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!