Bąbel z ropą na dziąśle - przyczyny powstawania
Ropa w dziąśle jest typowym objawem stanu zapalnego, zazwyczaj rozwijającego się w wyniku głębokich zmian próchniczych oraz zakażenia bakteryjnego, choć nie tylko.
Wśród najczęstszych przyczyn powstawania tego typu ropni wymienić można:
- zaniedbania w higienie jamy ustnej, a następnie w leczeniu ubytków, finalnie prowadzące do wystąpienia próchnicy, odczynów zapalnych oraz martwicy miazgi zęba, a także infekcji otaczających go tkanek;
- choroby i urazy tkanek miękkich przyzębia, w tym zapalenie dziąseł oraz mechaniczne ich uszkodzenie np. w czasie jedzenia albo używania wykałaczki.;
- błędy w postępowaniu stomatologicznym – niedokładne opracowanie ubytków, nie zachowanie zasad aseptyki itd.;
- naturalne powikłania występujące po leczeniu kanałowym lub ekstrakcji zęba (najczęściej występuje ropa w dziąśle po wyrwaniu ósemki lub siódemki, które są silnie zakorzenione w szczęce, a przy tym mocno zniszczone próchnicą);
- zatrzymane lub utrudnione wyrzynanie się zębów, w szczególności ósemek.
Reklama
Kiedy pojawia się ropień na dziąśle?
Proces rozwoju próchnicy ma związek z odkładaniem się płytki nazębnej, czyli maziowej substancji zawierającej w swoim składzie resztki pokarmu, związki mineralne, złuszczone fragmenty błon śluzowych i naskórka, a także liczne kolonie bakterii, między innymi ze szczepów Lactobacillus oraz Streptococcus mutans.
Nieczyszczony osad zamienia się w trudny do usunięcia kamień, który pokrywa szkliwo, a następnie prowadzi do jego erozji. W kolejnych tygodniach i miesiącach powstaje ubytek, z czasem tak głęboki, iż dochodzi do infekcji w obrębie miazgi zęba. Wokół zaczyna się tworzyć ropień. W pierwszych fazach choroby (okołowierzchołkowej i podokostnowej) ropa przedostaje się z zęba do dziąsła i z wolna w nim zbiera, powodując silny ból, uczucie „wysadzania” oraz obrzęk.
Możliwe jest też wystąpienie objawów ogólnoustrojowych, takich jak lekko podwyższona temperatura ciała oraz dreszcze. W ostatniej fazie, podśluzówkowej, widoczna jest ropa na dziąśle. To efekt jego perforacji i uwolnienia treści zgromadzonych wewnątrz. W związku z wydostaniem się ropy maleje bolesność schorzenia, w ustach narasta natomiast uczucie nieprzyjemnego smaku oraz przykrego zapachu.
Reklama
Ropień na dziąśle - zabiegi lecznicze
W jaki sposób leczy się tego typu stan zapalny? Co na ropę w dziąśle sprawdza się najlepiej? Przede wszystkim należy pamiętać, iż ropień stanowi objaw poważnej choroby, o jeszcze poważniejszych ewentualnych powikłaniach (nawet śmiertelnych).
Z tego powodu pojawienie się bolesnych bąbli z ropą na dziąśle stanowi bezwzględne wskazanie do interwencji stomatologicznej, a w niektórych przypadkach wręcz chirurgicznej. Stan zapalny i martwicę tkanek położonych wokół wierzchołka zęba leczy się wyłącznie zabiegowo, ewentualnie przy wsparciu dostępnych na receptę antybiotyków.
Czy można przebić ropę w dziąśle? Nie należy podejmować prób leczenia na własną rękę. Przebijanie pęcherza może doprowadzić do rozprzestrzenienia infekcji lub jej wtórnego nadkażenia, wszelkie zaś płukanki mają ograniczoną i jedynie doraźną skuteczność.
Stomatologiczne leczenie ropy w dziąśle polega na wykonaniu jednego lub serii zabiegów endodontycznych, polegających na oczyszczeniu kanałów zębowych z zalegających pokładów chorej lub martwej miazgi, a następnie ich poszerzeniu, wysuszeniu i wypełnieniu.
Wymaga to uprzedniego „zatrucia” zęba lub zastosowania bardzo silnego znieczulenia (współcześnie leczenie kanałowe coraz częściej odbywa się przy zastosowaniu drugiej z wymienionych technik). Po tego typu zabiegu powstaje martwy ząb, lecz po odpowiednim opracowaniu ubytku może pacjentowi służyć jeszcze przez długie lata.
Co równie ważne, ropa w dziąśle po leczeniu kanałowym powinna samoistnie ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że zainfekowaniu uległy nie tylko tkanki otaczające newralgiczny ząb, lub też – że zabieg nie został wykonany z należytą starannością. Najczęściej wymaga to ponownego „otwarcia zęba”, ewentualnie nacięcia dziąsła i jego drenażu.
Reklama
Lek na ropne zapalenie dziąseł. Co stosować przy ropniu dziąsła?
Jeśli chodzi o lek na ropę w dziąśle, jedynym rozwiązaniem typowo farmakologicznym jest antybiotykoterapia ogólnoustrojowa. Penicylinę, amoksycylinę lub azytromycynę przyjmuje się w przypadku silnych objawów uogólnionych. Wszelkiego rodzaju płyny do płukania i inne środki mogą stanowić jedynie wsparcie pomocnicze. Niezbędne mogą okazać się także środki przeciwbólowe - nabrzmiałe dziąsła mogą bowiem powodować intensywne dolegliwości bólowe.
Reklama
Domowe sposoby ropne zapalenie dziąseł
Jak się pozbyć ropy w dziąśle? Domowe sposoby stosowane powinny być jedynie w ramach profilaktyki oraz wspomagająco profesjonalne leczenie.
Przydatne mogą okazać się między innymi:
- staranne i regularne szczotkowanie zębów oraz używanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych;
- płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lekarskiej lub rumianku;
- dezynfekcja ust za pomocą preparatów o działaniu przeciwbakteryjnym i aseptycznym;
- zimne lub ciepłe okłady na policzek lub żuchwę;
- dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne, doraźnie łagodzące dolegliwości bólowe.