Ropień migdałka
Ropień okołomigdałkowy zwykle jest powikłaniem anginy paciorkowcowej, choć zdarza się, że występuje także w przebiegu ostrego zapalenia migdałków wywołanego przez gronkowce. Na wystąpienie ropnia na migdale narażone są także osoby borykające się z chorobami dziąseł czy przyzębia oraz palacze. Jakie są objawy ropnia okołomigdałkowego?
Reklama
Ropień okołomigdałkowy - objawy
Objawy ropnia migdałkowego przypominają objawy anginy. Pierwszym i jednocześnie podstawowym symptomem jest silny, narastający ból gardła, który może promieniować do ucha. Zwykle jest on jednostronny, obustronne ropnie należą bowiem do rzadkości. Charakterystyczne dla ropnia okołomigdałkowego objawy to także:
- zaczerwienienie gardła,
- owrzodzenie błony śluzowej w okolicy migdałków,
- niesymetryczny obrzęk gardła i języczka,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- zaburzenia połykania,
- gorączka,
- uczucie rozbicia i zmęczenia.
Zobacz też: Dysfagia – leczenie, objawy, przyczyny
Reklama
Ropień okołomigdałkowy - leczenie
Ropnia migdałka nie można lekceważyć – nieleczony może doprowadzić do powikłań, które mogą nawet zagrażać życiu. W przypadku wystąpienia objawów ropnia okołomigdałkowego należy jak najszybciej udać się do lekarza, który po postawieniu diagnozy dokona drenażu ropnia i przepisze antybiotyk na ropień okołomigdałkowy. By właściwie go dobrać, po przeprowadzeniu nakłucia pobraną wydzielinę wysyła się na posiew. W wyjątkowych przypadkach można wykonać tomografię komputerową lub USG szyi.
Reklama
Ropień okołomigdałkowy - jak wygląda?
Ropień okołomigdałkowy zwykle jest położony tak, że bez problemu można go nakłuć, naciąć i dokonać drenażu. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, choć gdy z powodu ropnia cierpią dzieci można zastosować krótkie znieczulenie ogólne. Po nacięciu ropnia i usunięciu z niego wydzieliny pacjent musi przychodzić przez kilka dni do lekarza na sprawdzenie, konieczne jest także przyjmowanie antybiotyku. Jeśli chory ma problemy z połykaniem, można podawać go w formie zastrzyku z penicyliny. Doustnie zwykle podaje się amoksycylinę z kwasem klawulanowym lub klindamycynę.
Jeśli położenie ropnia okołomigdałkowego uniemożliwia jego nacięcie, konieczne jest usunięcie migdałków podniebiennych. Zabieg ten przeprowadza się również gdy pacjent skarży się na nawracające anginy lub przewlekłe zapalenie migdałków, ponieważ wówczas ropnie okołomigdałkowe mogą nawracać.
Czytaj również: Przełyk Barretta – objawy, leczenie, dieta
Reklama
Ropień okołomigdałkowy - domowe leczenie
Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia ropnia okołomigdałkowego należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem i stosować się do lekarskich zaleceń. Wyleczenie ropnia na migdale domowymi sposobami jest niemożliwe, mogą one jednak pomóc już po zabiegu nacięcia ropnia, uśmierzając ból. Warto stosować zimne okłady na szyję, a także płukać gardło letnimi naparami z rumianku i szałwii. Pamiętajmy również, że po zabiegu nie wolno pić alkoholu i palić papierosów. Warto unikać także gorących i ostrych potraw, a także wyjątkowo twardych pokarmów (np. orzechów), które mogłyby niepotrzebnie podrażnić błonę śluzową.
Reklama
Ropień okołomigdałkowy - powikłania
Obecnie do powikłań ropnia okołomigdałkowego dochodzi bardzo rzadko, jednak nieleczony lub zaniedbany ropień na migdale może doprowadzić do blokady dróg oddechowych, zapalenia płuc, trudności w oddychaniu, a nawet sepsy. Ropień okołomigdałkowy stosunkowo rzadko występuje u dzieci, a najbardziej narażone są na niego nastolatki i osoby dorosłe. Ze względu na wzrost rozpoznawalności anginy i jej prawidłowe leczenie, w ostatnich czasach częstość występowania ropni okołomigdałkowych znacznie się zmniejszyła.