Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?

Rozmaryn to nie tylko aromatyczne zioło popularne w kuchni, ale również roślina o korzystnym wpływie na włosy i skórę głowy. Wyciąg z rozmarynu można znaleźć w wielu różnych rodzajach kosmetyków, a także w olejkach eterycznych. Jakie są jego właściwości ? Sprawdź, jak go stosować.
Olejek rozmarynowy do włosów
Źródło:123RF
W skrócie
  • Rozmaryn jest wykorzystywany nie tylko kuchni, ale także w kosmetykach. Jakie ma właściwości?
  • Rozmaryn na włosy kupić można w sklepach w m.in. formie olejku, hydrolatu czy wcierki. Jak go stosować?
  • Płukankę z rozmarynu na włosy można przygotować samodzielnie w domu. Jak to zrobić?
Spis treści

Właściwości kosmetyczne rozmarynu. Jak działa na włosy?

Rozmaryn to wiecznie zielony krzew, który nie gubi  igieł i nie zmienia swojego koloru. Jest wykorzystywany przede wszystkim w kuchni oraz ziołolecznictwie, ale posiada również właściwości, które znajdują zastosowanie w kosmetyce.

Dzięki temu, że olejek eteryczny z rozmarynu posiada działanie antyseptyczne i ściągające, świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. 

Producenci kosmetyków umieszczają wyciąg z rozmarynu także w:

  • tonikach, 
  • płynach micelarnych, 
  • peelingach do twarzy i ciała, 
  • szamponach do włosów,
  • kremach do stóp. 

Ze względu na to, iż rozmaryn jest źródłem antyoksydantów zdarza się, że jest on również składnikiem kosmetyków antystarzeniowych. Wykorzystuje się go także w balsamach antycellulitowych oraz preparatach mających za zadanie rozjaśnienie cery.

Według powszechnej opinii użytkowników rozmarynowych kosmetyków, sprawdzają się one zarówno na skórę, jak i na włosy. Często, nim sięgnie się po specyfiki przepisywane na recepty, poleca się wypróbowanie ich do walki z łysieniem.

Reklama

Czy warto stosować rozmaryn na włosy?

Rozmaryn zawiera spore ilości witamin B oraz C, a także flawonoidy, które działają antyoksydacyjnie. Oznacza to, że opóźniają procesy starzenia się komórek organizmu, neutralizując negatywne działanie wolnych rodników.

Ekstrakt z rozmarynu wspomoże krążenie tuż pod powierzchnią skóry głowy, przez co wpłynie na utrzymanie odpowiedniego poziomu odżywienia i dotlenienia włosów. Dzięki temu będą one mocniejsze i piękniejsze.

Dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybowo, co może pomóc na problematyczną skórę głowy.

Uważać powinni jedynie alergicy, gdyż jak każda roślina, rozmaryn może wywołać reakcję alergiczną. Innych przeciwwskazań do jego stosowania nie ma, gdyż jest on w pełni bezpieczny.

Reklama

Jak stosować rozmaryn na włosy? Hydrolat, wcierka i nie tylko

Rozmaryn do włosów najlepiej jest stosować pod postacią hydrolatu, czyli wody roślinnej powstałej w procesie destylacji parą wodną. Można dodawać go do kosmetyków własnej produkcji, wzbogacać nim gotowe specyfiki (np. maski do włosów), jak również aplikować bezpośrednio na skórę głowy.

Regularnie w nią wmasowywany ograniczy nadmierne wypadanie włosów (zwłaszcza w kombinacji z hydrolatem cedrowym) i będzie stymulował ich wzrost.

Doskonale sprawdzi się także w walce z łojotokiem oraz łupieżem. Ograniczy charakterystyczne dla tych problemów swędzenie skóry głowy, ukoi ją i odświeży. Aby odczuć jego drogocenne działanie, wystarczy rozprowadzić go na skórze głowy po jej umyciu.

Hydrolat rozmarynowy można stosować także do twarzy, np. w formie dodatku do tonki. Jest on przeznaczony przede wszystkim do cery mieszanej, tłustej i trądzikowej, ale mogą używać go również osoby o cerze normalnej.

Za buteleczkę ekologicznego hydrolatu rozmarynowego o pojemności 100 ml zapłacisz około 13 zł. Znajdziesz go m.in. w sklepach internetowych.

Inną formą, w jakiej można otrzymać rozmaryn, jest wcierka. Jej bazą jest ocet jabłkowy, a dodatek stanowi hydrolat oraz olejek z rozmarynu. Składniki te wspomagają porost włosów.

Wcierkę taką należy wmasowywać w skórę głowy regularnie, by dostrzec efekty jej działania.  Oczyszcza ona skórę, przywraca jej naturalne pH i hamuje rozwój łupieżu. W przeciwieństwie do wielu innych wcierek nie przesusza, gdyż nie zawiera alkoholu. Kosztuje około 20 złotych.

Podobnie stosować można olejek rozmarynowy, jednak w odróżnieniu od wcierki wymaga on spłukania. Włosy olejuje się na pół godziny przed myciem. Pamiętaj, by na skórę głowy zaaplikować tylko kilka kropel, gdyż w większej dawce może ją podrażnić.

Rozmaryn na włosy można zastosować również w formie toniku. Aby go przygotować, należy przez około 10 minut gotować dwie łyżki rozmarynu w litrze wody.

Po wystudzeniu miksturę przecedź przez sitko, a następnie nanieśbezpośrednio na skórę głowy. Warto w tym celu przelać napar do buteleczki z atomizerem, co znacznie ułatwi jego aplikację.

W zależności od potrzeb, rozmaryn można łączyć z innymi ziołami, np. z miętą w przypadku przetłuszczających się włosów lub z korą chinowca jeśli masz do czynienia z łupieżem.

Reklama

Jak działa rozmaryn na siwe włosy?

Osoby, które chciałyby zmniejszyć widoczność siwych włosów naturalnym sposobem, powinny zainteresować się płukanką z rozmarynu. Poprzez stymulację melanocytów - komórek odpowiedzialnych za pigmentację włosów - delikatnie przyciemnia ona włosy i zmniejsza widoczność tych jasnych czy wręcz białych.

Wpływ na to ma również wspomniane już działanie antyoksydacyjne rozmarynu, które opóźnia proces starzenia się zarówno skóry, jak i włosów. Na osłabione pasma doskonale podziała natomiast olejek z rozmarynu.

Choć jest on dostępny w sklepach zielarskich czy drogeriach internetowych, olejowy preparat na bazie rozmarynu można przygotować samodzielnie. Jak?

W tym celu 2 szklanki (200 g) liści rozmarynu wsypujemy do słoika i zalewamy szklanką oliwy z oliwek. Zakręcamy naczynie i odstawiamy je na miesiąc w ciemne i suche miejsce. Po tym czasie przecedzamy. Przygotowany specyfik wcieramy w skórę głowy 2-3 razy w tygodniu, wykonując przy tym delikatny masaż. Efekt gwarantowany!

Podobny wpływ na siwe włosy jak rozmaryn, ma także szałwia. W niektórych przepisach na domowe składniki miesza się oba ziela, by wzmocnić efekt przyciemnienia.

Reklama

Jak przygotować płukankę z rozmarynu? Przepis

Płukankę na włosy z rozmarynu możesz przygotować samodzielnie w domu. W tym celu należy 2-3 łyżki rozmarynu (najlepiej kupionego w sklepie zielarskim) zalać dwiema szklankami wrzątku i odstawić na 10-15 minut do zaparzenia.

Następnie wodę rozmarynową trzeba ostudzić i odcedzić. Mikstury używaj po myciu włosów do ich ostatniego spłukania. Regularnie stosowana płukanka wzmocni strukturę kosmyków i przyspieszy ich porost. Zalecana jest szczególnie osobom cierpiącym na łysienienie androgenowe.

Wodę można przygotować nie tylko z rozmarynem, ale także z goździkami. Ich dodatek może zwiększyć działanie hamujące wypadanie i wzmacniające włosy.

Witaminy zawarte w rozmarynie odżywią włosy, nadając im pięknego wyglądu.Warunkiem jest jednak jednoczesne nawilżanie włosów (np. odżywką). Płukanki ziołowe mogą je bowiem lekko przesuszać.

Należy również pamiętać, że długotrwałe stosowanie rozmarynowej płukanki może przyciemnić nieco naturalny kolor włosów.

Czytaj również

Bibliografia

  • Rozmaryn - roślina zielarska o potencjale terapeutycznym, Katarzyna Kowalska, Anna Olejnik, Postępy Fitoterapii 2/2010, s. 114-122.
  • „Rozmaryn - roślina bogata w związki biologicznie czynne”, K. Nowak, M. Jaworska, J. Ogonowski; Instytut Chemii i Technologii Organicznej, Politechnika Krakowska, Kraków.
  • Strzelecka H. i Kowalski J. (redakcja): Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, PWN, Warszawa, 2000.
  • Wrzeciono U., Zapruto L.: Chemia związków naturalnych. Akademia Medyczna im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2001.
  • Milczarek C., Brzezińska E.: Flawonoidy w kosmetyce i kosmetologii, Polish Journal of Cosmetology, 2000, 1, 11-21.
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Szamponetka: kolory a efekty na włosach. Czy niszczy włosy?
Różnokolorowe pasemka po zastosowaniu szamponetki
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial