Przyczyny rozstępów na piersiach
Rozstępy na piersiach stanowią głębokie zmiany skórne sięgające aż skóry właściwej. Początkowo ich kolor może być różowy, fioletowy lub czerwony, jednak z czasem blednie stając się perłowy, kremowy, czy wręcz biały. U jednych kobiet wyglądają jak cienkie niteczki, u innych jak zadrapania po szponach dzikiego zwierzęcia. Owe bruzdy mogą być płytsze lub głębsze.
Od czego są rozstępy na piersiach? Najczęściej występujące przyczyny tego defektu skóry to zmiany hormonalne, które zwykle mają miejsce w czasie ciąży, karmienia piersią, czy dojrzewania, ale także szybki wzrost lub nagły przyrost albo spadek wagi. Powodem bruzd na biuście może też być czynnik genetyczny, na który nie ma żadnego wpływu.
Które części ciała są najbardziej podatne na rozstępy? Piersi, uda, brzuch, biodra, pośladki, a nawet łydki i obszar pod kolanami.
Reklama
Rozstępy na piersiach w ciąży
Rozstępy w ciąży na piersiach, brzuchu, bokach tułowia, czy na biodrach stanowią zmorę wielu kobiet. Skąd się biorą? Za ich pojawienie się odpowiada wysoki poziom kortyzolu, hormonu hamującego aktywność komórek produkujących włókna kolagenowe i elastynowe, przez co skóra staje się coraz słabsza. Piersi rosnąc przerywają górne warstwy skóry, co prowadzi do pojawienia się niechcianych bruzd.
Początkowo różowe, fioletowe lub czerwone rozstępy na piersiach z czasem zbledną, jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że im będą starsze, tym ich usunięcie będzie trudniejsze. Dlatego już na wczesnym etapie ciąży warto smarować piersi oraz inne części ciała narażone na pojawienie się tam blizn specjalistycznymi preparatami, które odpowiednio przygotują skórę na rozciąganie.
Wśród takich specyfików znajdują się gotowe apteczne lub drogeryjne produkty. Jeśli kobieta karmi piersią, powinna poszukać takiego środka pielęgnacyjnego, którego można używać w tym okresie.
Czy można zapobiec tworzeniu się zmian skórnych w ciąży? Oczywiście działania profilaktyczne w tym zakresie mogą przyczynić się do tego, że rozstępy się nie pojawią lub że będą mniejsze, płytsze, rzadsze i bledsze.
Postępowanie zapobiegawcze polega tutaj na:
- stosowaniu zdrowej diety,
- regularnym nawadnianiu ciała,
- systematycznym ruchu fizycznym (ze wskazaniem na ćwiczenia aktywujące mięśnie klatki piersiowej),
- zażywaniu naprzemiennych pryszniców (polewając ciało, w tym biust, raz ciepłą, raz zimną wodą),
- codziennym balsamowaniu ciała - w tym piersi - kosmetykami, które odżywią, nawilżą i uelastycznią skórę.
Reklama
Rozstępy na piersiach w okresie dojrzewania
Rozstępy na biuście często pojawiają się także u nastoletnich dziewcząt, które zaczynają dojrzewać. Wówczas dochodzi do intensywnego wzrostu całego ciała, w tym piersi. Ponadto nastolatki z dziewczynek zmieniają się w młode kobiety, czemu towarzyszy nagłe chudnięcie – które także sprzyja powstawaniu bruzd na skórze.
Może się również zdarzyć, że dojrzewająca dziewczyna ma zaburzenia hormonalne, w wyniku których tworzą się paski na ciele. U jeszcze innych nastolatek winę za rozstępy ponoszą geny.Czy da się zapobiec pojawieniu się tych zmian? Warto podjąć próby, które sprawią, że do tego rodzaju uszkodzeń skóry nie dojdzie, lub chociaż że będą one dużo mniejsze.
Wśród takich profilaktycznych działań występują m.in.:
- odpowiedni tryb życia (czyli np. systematyczny ruch fizyczny),
- styl odżywiania się (dieta bogata w witaminy np. K, C, z grupy B, rutynę, minerały, np. żelazo, cynk, sód, potas, a także podawanie płynów, najlepiej wody i naturalnych soków owocowych oraz warzywnych),
- regularne masowanie ciała (choćby podczas brania prysznica, przy użyciu szorstkiej rękawicy).
Reklama
Jak pozbyć się rozstępów na piersiach?
Najskuteczniejsze sposoby usuwania rozstępów na piersiach to zabiegi dermatologiczne lub medycyny estetycznej.
Wylicza się tutaj przede wszystkim:
- laseroterapię – ta metoda okazuje się pomocna nawet na bardzo duże i stare zmiany skórne; polega ona na emitowaniu wiązek lasera, które docierają do najgłębszych warstw skóry powodując mikrouszkodzenia; to sprawia, że uruchamia się proces naprawczy skóry;
- mezoterapię – wykonuje się ją nakłuwając skórę cieniutką igłą i wstrzykując pod nią odżywcze substancje lecznicze, np. kwas hialuronowy; lepsze rezultaty tej metody będą w przypadku świeżych rozstępów;
- radiofrekwencję mikroigłową – właściwa na małe i świeże uszkodzenia skórne, np. u nastolatek; polega ona na jednoczesnym nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry, dzięki czemu zaczyna się uaktywniać kolagen, niezbędny do regeneracji i odtworzenia tkanki.
Efekty wymienionych zabiegów są już widoczne po 4-6 tygodniach. Niekiedy sesję należy powtórzyć lub zrobić ich kilka. Lekarz decyduje o sposobie pozbycia się tych zmian oceniając m.in. głębokość, szerokość, kolor i wiek bruzd.
Kobiety karmiące muszą poczekać na zakończenie laktacji, by móc poddać się jednemu z wymienionych postępowań. Kiedy zmiany skórne są jeszcze niewielkie lub kiedy ich jeszcze nie ma, można wypróbować krem na rozstępy na piersiach, balsam, żel, spray lub maść.
Reklama
Domowe sposoby na rozstępy na piersiach
Zastanawiając się nad tym, co pomaga na rozstępy na piersiach, nie można pominąć domowych sposobów eliminacji zmian skórnych. Z pewnością są one bezpieczne, jednak ich skuteczność zależy m.in. od fazy, w której bruzdy się znajdują, wieku kobiety i innych indywidualnych czynników.
Do niżej przedstawionych naturalnych metod dobrze jest także dołączyć:
- zdrowy tryb życia,
- dobrą dietę,
- regularne nawadnianie organizmu,
- masowanie ciała (np. rękawicą jutową),
- zażywanie chłodnych pryszniców na przemian z ciepłymi.
Jak zatem w warunkach domowych pozbyć się pręg? Na przykład nacierając skórę piersi oliwą, bądź też oliwką przeznaczoną do pielęgnacji niemowlęcej skóry, albo olejkiem z migdałów lub kokosa, czy naturalnym masłem shea.
Innym sposobem jest przykładanie do piersi plastrów świeżo pokrojonego grejpfruta, soku z cytryny, żelu aloesowego albo surowego ziemniaka. Można także wypróbować kąpiele w naturalnej soli morskiej.