Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Rozuwastatyna - czym jest i czy powoduje skutki uboczne?

Rozuwastatyna to lek pomagający normalizować w organizmie stężenie lipidów we krwi. Wchodzi w skład zbiorczej grupy leków, zwanych statynami. Dzięki właściwościom polegającym na obniżaniu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, działają kardioprotekcyjnie i walnie przyczyniają się do zmniejszenia ilości niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych w populacji.
Leczenie wysokiego cholesterolu rozuwastatyną.
źródło: 123RF
W skrócie
  • Rosuwastatyna to lek z grupy statyn, stosowany w celu obniżaniu poziomu lipidów we krwi.
  • Działanie rosuwastatyny polega na hamowaniu enzymu odpowiedzialnego za produkcję cholesterolu.
  • W porównaniu do innych statyn, rosuwastatynę można przyjmować o dowolnej porze dnia.
Spis treści

Co to jest rozuwastatyna?

Rosuwastatyna to lek obniżający stężenie lipidów we krwi. Została opatentowana przez firmę AstraZeneca w 1991 roku a do powszechnego użytku weszła około 10 lat później pod handlową nazwą Crestor.

Bardzo szybko stała się popularna na całym świecie- wystarczy wspomnieć, że w samych Stanach Zjednoczonych w 2020 roku przepisano ponad 29 milionów recept na ten lek.

Jednak żeby osiągnąć pełne cele terapeutyczne to wskazana jest również zmiana trybu życia- szczególnie diety, a także wdrożenie minimalnej aktywności fizycznej. Dopiero wtedy najbardziej ogranicza się ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych spowodowanych wysokim poziomem lipidów we krwi, takich jak na przykład zawały serca.

Rosuwastatyna a atorwastatyna - jaka jest różnica? Są to dwie substancje lecznicze z tej samej grupy leków, czyli statyn. Obydwie zalicza się do nowszej generacji statyn, których nie trzeba zażywać wieczorem, a o dowolnej porze dnia. Ich mechanizm działania jest zasadniczo podobny- szacuje się, że 20 mg atorwastatyny odpowiada 5 mg rosuwastatyny.

Reklama

Wskazania do stosowania i działanie rozuwastatyny

Działanie rosuwastatyny, tak jak i pozostałych statyn, polega na hamowaniu enzymu zwanego reduktazą hydroksymetyloglutarylokoenzymu A (HMG-CoA). Jest to kluczowy enzym biorący udział w syntezie steroli, a więc także cholesterolu. Zahamowanie jego działania pozwala na zmniejszenie syntezy cholesterolu w organizmie.

Rosuwastatyna posiada dwa główne wskazania do stosowania a są nimi:

  • leczenie hipercholesterolemii (kod E78.0 oraz E78.01 w klasyfikacji ICD-10),
  • zapobieganie zdarzeniom sercowo-naczyniowym.

Reklama

Dawkowanie rozuwastatyny. Rano czy wieczorem?

Prawidłowy schemat dawkowania rosuwastatyny zakłada przyjmowanie tylko jednej dawki dziennie.

Na rynku farmaceutycznym są nie tylko dawki rosuwastatyny 5 mg czy rosuwastatyny 10 mg ale także 15 mg, 20 mg, 30 mg, a także 40 mg- także możliwości dostosowania właściwej dawki są bardzo szerokie.

Początkowo stosuje się najczęściej dawki 5 mg oraz 10 mg, które po kilku tygodniach stosowania można zwiększyć, aż do uzyskania dawki optymalnej. W przypadku prewencji zdarzeń sercowo-naczyniowych zalecana dawka to 20 mg na dobę.

Rozuwastatyna- rano czy wieczorem? Jest to bardzo istotne pytanie, ponieważ największa synteza cholesterolu w organizmie odbywa się w porze nocnej. Z tego powodu statyny starszego typu zawsze podawano wieczorem, przed zaśnięciem.

Rosuwastatyna oraz atorwastatyna to leki nowszej generacji, o nieco innym profilu uwalniania, więc można je zażywać o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku. Należy tylko się starać by była to zawsze ta sama pora, każdego dnia.

Reklama

Czy na rynku są dostępne zamienniki rozuwastatyny?

Oryginalnym lekiem z rosuwastatyną był preparat handlowy o nazwie Crestor firmy AstraZeneca. Lek ten został opatentowany w 1991 roku, a do powszechnego użytku wszedł na początku lat dwutysięcznych.

Od tamtego momentu minęło sporo czasu i Crestor stracił swoją ochronę patentową. Dlatego inni producenci mogli zacząć wytwarzanie identycznych zamienników rosuwastatyny, które muszą być równie skuteczne i bezpieczne jak oryginał.

Wszystkie preparaty rosuwastatyny są dostępne tylko na receptę lekarską - podobnie jak pozostałe statyny.

Reklama

Skutki uboczne rozuwastatyny

Czy rosuwastatyna jest bezpieczna? Skutki uboczne rosuwastatyny są najczęściej łagodne i przemijające. Niemniej jednak mogą się zdarzyć, a najczęściej dochodzi do bólów i zawroty głowy, zaparć, nudności, bólów brzucha, bólów mięśni czy osłabienia.

Najpoważniejszym skutkiem ubocznym, który powinien nas zaniepokoić są bóle mięśniowe. Wszystkie rodzaje statyn mogą mieć destrukcyjny wpływ na włókna mięśniowe, choć występuje to tylko u niektórych pacjentów. Jest to także uzależnione od dawki leku i indywidualnych predyspozycji pacjenta. W takim wypadku należy rozważyć z lekarzem zmianę statyny na inną, choć często pomaga sama zmiana preparatu handlowego w obrębie tej samej substancji czynnej.

Rosuwastatyna a alkohol - czy można to łączyć? Jest to niezalecane, gdyż działania niepożądane mogą być wtedy nasilone. Dlatego też trzeba rozważnie podejmować decyzję o włączeniu rosuwastatyny do leczenia u osób nadużywających alkoholu.

Reklama

Cena i opinie o rozuwastatynie

Opinie o rosuwastatynie są z reguły pozytywne ze względu na niską cenę oraz wysoką skuteczność preparatu. Działania niepożądane zdarzają się sporadycznie co jest dodatkową zaletą tego leku. Cena rosuwastatyny powinna być w każdej aptece jednakowa, gdyż prawie wszystkie leki z tą substancją są refundowane (wyjątkiem jest między innymi oryginalny Crestor).

Cena leku jest uzależniona od dawki i ilości tabletek w opakowaniu. Opakowanie leku w dawce 5 mg i zawierające 28 tabletek kosztuje około 5 złotych – jest to cena pełnopłatna, bez refundacji.

Kupno pełnopłatnego leku w najwyższej możliwej dawce 40 mg i zawierającego 90 tabletek to koszt około 90 złotych. Jednak w większości przypadków, pacjenci otrzymują te leki z refundacją i wtedy cena leku jest dużo niższa.

Pacjenci w podeszłym wieku, którzy ukończyli 65 rok życia, mogą otrzymać wtedy te leki za darmo.

Czytaj również

Bibliografia

  • K.J. Filipiak; Atorwastatyna i rosuwastatyna - co nowego dla pacjentów w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących dyslipidemii w 2016 roku?; Kardiologia Polska; 2017; 75; supl. 1; 1-12.
  • M. Broncel; Zaburzenia lipidowe. Rosuwastatyna na tle innych statyn; Kardiologia Oparta na Faktach; 2011; 14-25.
  • K.J. Filipiak, M. Walczewski; Dawki pośrednie rosuwastatyn w praktyce klinicznej - od teorii, przez EBM, do wskazówek terapeutycznych; Choroby Serca i Naczyń; 2015; tom 12; nr 1; 8-14.
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Substancje czynne
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny pregabaliny
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!