Reklama
Czym jest rumieniec cukrzycowy?
Cukrzyca to podstępna choroba, z której nie wszyscy cierpiący na nią pacjenci w ogóle zdają sobie sprawę. Na tym przede wszystkim polega jej niebezpieczeństwo. Zdarza się, że rozwija się przez lata, a jej objawy są lekceważone lub kojarzone z innymi dolegliwościami.
To choroba o wielu obliczach, a wyróżnia się jej dwa różne typy:
- cukrzyca typu 1 - choroba o podłożu genetycznym, polegająca na niszczeniu przez przeciwciała komórek własnych organizmu, odpowiedzialnych za produkcję insuliny - hormonu regulującego poziom cukru we krwi. Jest typem rzadszym - dotyczy jedynie 10% wszystkich diabetyków;
- cukrzyca typu 2 - tzw. cukrzyca nabyta, polegająca na zaburzeniach działania i wydzielania insuliny, zazwyczaj na skutek nieprawidłowego trybu życia i niezdrowej diety.
Oprócz tego, że wyróżnia się cukrzycę typu 1 i 2, często mówi się o tzw. „cukrzycy utajonej”. Jest to postać choroby, która w początkowej fazie rozwoju nie daje wyraźnych, charakterystycznych objawów.
Zdarza się, że stan taki może trwać nawet osiem lat, zanim zaburzenie metaboliczne zostanie rozpoznane. Przez taki czas cukrzyca jest w stanie zniszczyć organizm, doprowadzić do poważnych schorzeń układu krążenia i zasiać nieodwracalne w skutkach zdrowotne spustoszenie.
W związku z takim ryzykiem warto znać różne objawy choroby, również te mniej charakterystyczne niż ospałość czy uczucie zmęczenia nasilające się po jedzeniu. Nie każdy wie, że cukrzyca może dawać o sobie znać na skórze…
Jednym z takich symptomów jest rumieniec cukrzycowy. To właśnie zmiana skórna dotykająca diabetyków, a często mylona z innymi dolegliwościami, takimi jak cera naczynkowa. Rumieniec czy też rumień cukrzycowy (łac. rubeosis diabeticorum) pojawia się u pacjentów, u których wysokie są wahania poziomu glukozy we krwi.
Jak wygląda rumieniec cukrzycowy?
Cukrzyca to choroba niezakaźna, która jako pierwsza w historii została przez Światową Organizację Zdrowia i ONZ uznana za epidemię. To najczęstsze zaburzenie metaboliczne, na którego występowanie mają wpływ przede wszystkim współczesny tryb życia większości ludzi oraz niezdrowa, przetworzona żywność, z którą wszyscy stykają się na co dzień.
Powszechność tej choroby to powód, dla którego każdy powinien zachować czujność i nie lekceważyć absolutnie żadnego z symptomów mogących świadczyć o jej rozwijaniu się w organizmie, w tym - objawów skórnych.
Jak wygląda rumień cukrzycowy? Jest to zaczerwienienie pojawiające się głównie w obrębie twarzy. Zwykle ma barwę ciemnoczerwoną, więc dość łatwo go zauważyć, mimo to bywa mylony z objawami innych dolegliwości.
Zdjęcia rumieńca cukrzycowego można znaleźć w Internecie, co niekiedy pomaga rozpoznać objaw i przyspiesza wizytę u lekarza. Co ważne, natrafić można na zdjęcia rumienia cukrzycowego na stopach, rękach oraz szyi. W tych rejonach zmiany też niekiedy się pojawiają, choć są to miejsca mniej dla nich charakterystyczne.
Obrazy rumienia zamieszczane w sieci mogą różnić się od siebie, dlatego zaobserwowanie jakichkolwiek zmian powinno zostać skonsultowane ze specjalistą.
Początek treści sponsorowanej
System ciągłego monitorowania glikemii to nowoczesne podejście do kontrolowania poziomu cukru, które działa w połączeniu z intuicyjną aplikacją Medtrum EasySense. Dzięki tej aplikacji możesz na bieżąco śledzić poziom glukozy, analizować dane i reagować w odpowiednim momencie - wszystko za pomocą telefonu. Odkryj, jak połączenie systemu monitorowania i aplikacji może uprościć Twoje codzienne zarządzanie cukrzycą, odwiedzając tę stronę.
Koniec treści sponsorowanejReklama
Jakie objawy skórne daje rumieniec cukrzycowy?
Skórne objawy cukrzycy - takie jak rumieniec cukrzycowy - wynikają z podwyższonego ciśnienia i wzmożonej przepuszczalności naczyń krwionośnych, prowadzących do ich mikrouszkodzeń. Stan ten fachowo nazywany jest mikroangiopatią.
Rumień ma zatem postać rozszerzonych naczynek umiejscowionych płytko pod skórą, tworzących ciemnoczerwone plamy. Jak już zostało powiedziane, rumieniec cukrzycowy pojawia się najczęściej na twarzy. Miejsca szczególnie narażone na wystąpienie zmian to centralne części policzków i czoła, a także broda i nos.
Rumień najczęściej występuje u osób młodych chorujących na cukrzycę typu 1 (bywa on pierwszym symptomem rozwijających się w organizmie zaburzeń), ale może pojawiać się też u pacjentów z cukrzycą typu 2. Kiedy choroba jest nieleczona lub leczona niewłaściwie, zmiany niekiedy pogłębiają się lub rozprzestrzeniają.
Charakterystyczne dla cukrzycy problemy skórne, które mogą towarzyszyć rumieńców i to:
- krosty i inne wypryski (czasem o charakterze ropnym),
- zmniejszona odporność na mechaniczne uszkodzenia,
- spowolnione gojenie się ran i otarć,
- częstsze infekcje grzybicze skóry,
- łupież rumieniowy.
Reklama
Jak leczyć rumieniec cukrzycowy?
Leczenie nie tylko rumienia cukrzycowego, ale wszelkich innych objawów cukrzycy, polega przede wszystkim na wyrównywaniu poziomu glukozy we krwi. Dopóki jego wahania się duże i nieustabilizowane, naczynia krwionośne narażone są na uszkodzenia i trudno uodpornić je innymi metodami.
Poza tym należy pamiętać, że cukrzyca to metaboliczna choroba całego organizmu, z zmiany skórne są tylko jednym (wcale nie najgroźniejszym) z jej objawów. Pytanie więc jak leczyć rumień cukrzycowy powinno nieść za sobą o wiele ważniejsze - jak leczyć cukrzycę? Aby wyrównać poziom cukru, konieczna jest wizyta u lekarza i postępowanie zgodne z jego zaleceniami.
Przeważnie pacjent musi zmienić dotychczasową dietę i tryb życia, a niekiedy też równocześnie podjąć terapię farmakologiczną. Przy nasilonym rumieniu, obok terapii tej, warto stosować kosmetyki pielęgnacyjne zmniejszające skórne dolegliwości - nawilżające, niwelujące świąd, odżywiające i wzmacniające naczynka.
O to, jakich preparatów używać, również można zapytać lekarza prowadzącego.