Przyczyny rwy udowej
Co to jest rwa udowa? To wyjątkowo bolesna i ograniczająca funkcjonowanie przypadłość, która należy do zespołów korzeniowych, zwanych potocznie korzonkami. Nie jest to osobna jednostka chorobowa i często określana jest jako rwa kulszowa-udowa.
Silny, wręcz paraliżujący ból pojawia się w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa, czyli w dolnej części pleców, a dalej biegnie najczęściej przednią stroną kończyny dolnej. Stąd nazwa, ponieważ ból promieniuje aż do uda.
Jego źródłem są podrażnione włókna korzeni nerwu udowego, dlatego ból często odczuwamy podczas chodzenia po schodach. Rwa udowa swoje przyczyny ma, niestety, w złym trybie życia. Gdy zaniedbujemy kręgosłup albo nazbyt go przeciążamy, o dolegliwości bólowe nietrudno.
Przyczyny rwy udowej, wynikające z obciążania kręgosłupa to:
- wielogodzinne siedzenie za biurkiem,
- brak aktywności fizycznej,
- nadwaga.
W przypadku osób uprawiających sport rwa kulszowa-udowa może pojawić się z powodu niewłaściwego doboru ćwiczeń i przeciążenia kręgosłupa.
Reklama
Objawy rwy udowej
Objawy rwy udowej mogą błędnie sugerować inne dolegliwości, co w konsekwencji wydłuża leczenie. Dolegliwość ta obejmuje bowiem nie tylko odcinek lędźwiowy i krzyżowy kręgosłupa, ale promieniuje przez udo do pośladków, a czasem nawet kolan i stóp.
Nawet, gdy czujemy ból w pachwinie, rwa udowa też może być tego przyczyną. W zależności od nasilenia stanu zapalnego i stopnia degradacji kręgosłupa, rwący, palący ból może być u jednych pacjentów mniejszy, u innych na tyle intensywny, że doprowadzi do całkowitego unieruchomienia chorego.
Silne dolegliwości mogą się pojawić nawet w trakcie kasłania czy kichania. Objawy rwy udowej to często także:
- mrowienie,
- drętwienie,
- skurcz mięśni,
- zaburzenia czucia,
- napięcie mięśni,
- deformacja kręgosłupa lub kończyn,
- niedowład kończyny.
Reklama
Ile trwa rwa udowa?
Rodzaj i natężenie bólu rwy udowej zależne są głównie tego, jak silny jest nacisk na dany korzeń nerwowy.
Ból może być słabszy lub paraliżujący i, niestety, może być też długotrwały. Nie jest łatwo wyleczyć się z tej przypadłości.
Ile trwa rwa udowa? To indywidualna kwestia i jednoznacznie trudno odpowiedzieć na to pytanie. Przyjmuje się jednak, że od momentu odczuwania pierwszych dolegliwości do całkowitego ich wyleczenia może upłynąć od dwóch tygodni do nawet kilku miesięcy.
Reklama
Testy na rwę udową
Po zgłoszeniu się z objawami rwy udowej do specjalisty, może on zlecić wykonanie diagnostyki obrazowej. Zdjęcie RTG, tomografia komputerowa czy rezonans pozwalają postawić diagnozę. Jednak, można to zrobić szybciej i bez dodatkowych badań. Kiedy dokucza rwa udowa, testy wykonywane przez fizjoterapeutę mogą być skuteczniejsze.
Jak wygląda test na nerw udowy? Określany jest inaczej objawem Mackiewicza, od nazwiska polskiego neurologa, który jako pierwszy opisał objaw rwy udowej, czyli objaw rozciągowy nerwu udowego.
Test przeprowadza się w pozycji leżącej. Pacjent leży na brzuchu, a fizjoterapeuta zgina nogę w stawie kolanowym. Jeśli pacjent odczuwa promieniujący ból w przedniej części uda, test na nerw udowy jest pozytywny, a diagnoza jednoznaczna - rwa udowa.
Pacjent powinien od razu ustalić zakres ćwiczeń przy rwie udowej i skuteczne leczenie, by szybko pozbyć się dolegliwości.
Reklama
Ćwiczenia przy rwie udowej
Aby nie tylko szybciej zakończyć leczenie, ale również zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia schorzenia, chory powinien mieć rozpisany zestaw ćwiczeń na rwę udową. Chodzi m.in. o wzmocnienie mięśni w obrębie tułowia. To najlepsza profilaktyka. Zaleca się:
- ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i pleców (zwłaszcza przykręgosłupowe),
- dbanie o elastyczność pozostałych mięśni (stretching),
- zakaz wykonywania nagłych pochyleń, skręceń itp.,
- zakaz dźwigania,
- zadbanie o prawidłową postawę ciała.
Te proste ćwiczenia na rwę udową należy stosować w połączeniu ze zdrowym stylem życia. Rehabilitacja rwy będzie krótsza i skuteczniejsza, gdy dodatkowo pacjent rezygnuje z używek, będzie kontrolował masę ciała, a profilaktycznie powinien regularnie badać się w kierunku zwyrodnień.
Reklama
Jak leczyć rwę udową?
Leczenie rwy udowej to nie tylko ćwiczenia według zaleceń fizjoterapeuty. I choć kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, ma dużą skuteczność, ćwiczenia należy stosować równolegle ze środkami farmakologicznymi, by ulżyć w bólu.
Jakie leki na rwę udową? Pacjent przyjmować musi przede wszystkim środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak również działające rozluźniająco na napięcie mięśni.
Jednym z elementów zapobiegania nawrotom ataków rwy kulszowo udowej jest zmiana nawyków żywieniowych i redukcja zbędnych kilogramów. Im mniej dźwiga kręgosłup, tym lepiej. Ważne też, aby systematycznie pracować nad wzmocnieniem mięśni, nie tylko tych przykręgosłupowych, ale całego ciała.
Zestawy ćwiczeń znaleźć można w Internecie. W niektórych ośrodkach zdrowia specjalizujących się w leczeniu chorób kręgosłupa można zakupić płyty DVD z opracowanymi przez specjalistów zestawami ćwiczeń.
Najważniejsze jest, by nie rezygnować z ruchu. Ulgę w trakcie leczenia mogą przynieść domowe sposoby na rwę kulszowo-udową. Przede wszystkim trzeba nauczyć się funkcjonować z bolącym kręgosłupem.
Domowe leczenie rwy to właśnie ułatwianie sobie takiego życia. Warto mieć w domu specjalną wypukłą poduszkę lędźwiową do siedzenia, przydatny będzie chwytak do podnoszenia rzeczy czy dłuższa łyżka do zakładania butów, by nie obciążać kręgosłupa.
Reklama