Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ryż pełnoziarnisty – kalorie i właściwości. Jak gotować?

Ryż to łatwo przyswajalne zboże, które jest podstawą żywienia jednej trzeciej światowej populacji. Jest smaczny, posiada wiele wartości odżywczych i prozdrowotnych właściwości. Ich ilość jest jednak różna w różnych odmianach, których są tysiące. Jedną z bardziej wartościowych jest ryż pełnoziarnisty – jego ziarna są tylko częściowo oczyszczone z zewnętrznych warstw.
Ryż pełnoziarnisty na drewnianej łyżce
źrodło:123RF
Spis treści

Czym jest ryż pełnoziarnisty?

Ryż jest jedną z najstarszych na świecie roślin uprawnych, znaną ludziom od 5000 lat. Stosuje się go w kuchniach całego świata jako podstawę lub dodatek do rozmaitych potraw. Ojczyzną ryżu są Chiny – od zawsze najważniejszy producent i eksporter tego zboża. Najwięcej upraw znajduje się w południowo-wschodniej Azji, gdzie sprzyja im ciepły i gorący, wilgotny klimat.

Każde ziarenko ryżu składa się z trzech głównych warstw:

  • bielma,
  • otrąb,
  • plewy.

Plewa jest częścią niejadalną, więc w każdej spożywczej odmianie musi zostać usunięta. Otręby natomiast to zewnętrzna, jadalna osłonka, która czasem jest usuwana, a czasem nie. Ze względu na stopień oczyszczenia ziaren wyróżnia się niektóre ich odmiany. Ryż biały – najpopularniejszy w kuchniach europejskich jest całkowicie oczyszczony ze wszystkich warstw zewnętrznych, dzięki czemu najkrócej się go gotuje i jest szybko trawiony przez układ pokarmowy.

Ryż pełnoziarnisty jak sama jego nazwa wskazuje – jest oczyszczony tylko z plew, a reszta ziarna zjadana jest w całości. Ryż taki ma opinię najbardziej wartościowego, ponieważ większość pożytecznych substancji znajduje się właśnie w zewnętrznych warstwach ziaren. Często klasyfikowany jest jako zdrowa żywność, ze względu na swoje właściwości i wartości odżywcze.

Reklama

Ryż pełnoziarnisty – kalorie i wartości odżywcze

Pełnoziarnisty ryż jest zdecydowanie bardziej dietetyczny niż ryż biały. 100 g ugotowanego ryżu białego dostarcza organizmowi 338 kcal, podczas gdy pełnoziarnistego – jedynie 110 kcal. Decyduje o tym bardzo niewielka kaloryczność otrąb ryżowych, które w przypadku odmian pełnoziarnistych zjadane są razem z bielmem. Dlatego dla osób będących na diecie odchudzającej to właśnie te ostatnie są szczególnie zalecane.

Ryż pełnoziarnisty w porównaniu z białym zawiera więcej białka (7,1 – 8,3 g w 100 g produktu) i tłuszczów (1,6 – 2,8 g) oraz błonnika. To również sprzyja odchudzaniu, ponieważ błonnik jest substancją skutecznie wspierającą prawidłową pracę układu pokarmowego oraz przyspieszającą metabolizm. Każda odmiana ryżu zawiera sporą ilość węglowodanów, przy czym te mniej oczyszczone ziarna posiadają niższy indeks glikemiczny (IG 50), nie powodując tycia.

Ryż jest zbożem naturalnie bezglutenowym, więc nie powoduje reakcji uczuleniowych i może być spożywany również przez alergików. Jest bezpieczny dla układu trawiennego i immunologicznego również dla osób ze skłonnościami do uczuleń pokarmowych.

Reklama

Właściwości ryżu pełnoziarnistego

Ryż jest zdrowym zbożem, łatwo przyswajalnym i nieuczulającym. Posiada szereg prozdrowotnych właściwości, których szczególną skuteczność wykazują odmiany pełnoziarniste, ponieważ najwięcej dobrych dla zdrowia substancji znajduje się w zewnętrznych warstwach ziaren.

Jakie są właściwości ryżu pełnoziarnistego?

  1. Stymuluje pracę jelit i całego układu trawiennego dzięki wysokiej zawartości błonnika (ok. 1 g w 100 g produktu).
  2. Posiada właściwości antyoksydacyjne– zwalcza w organizmie wolne rodniki przyczyniające się do powstawania chorób nowotworowych.
  3. Ochrania enzymy wątrobowe oraz kreatyninę we krwi.
  4. Wspiera prawidłową pracę układu immunologicznego.
  5. Reguluje poziom cukru we krwi.
  6. Reguluje poziom cholesterolu, tym samym zmniejszając ryzyko powstawania chorób układu krążenia jak miażdżyca czy choroba wieńcowa, a tym samym występowania zawału serca czy udaru mózgu.
  7. Stanowi bogate źródło witamin z grupy B witaminy E.
  8. Wykazuje wysoką zawartość pierwiastków ważnych dla ludzkiego zdrowia: magnezu, fosforu, żelaza, manganumiedziselenu.

Reklama

Ryż pełnoziarnisty czy brązowy?

Czasem nazw „ryż pełnoziarnisty” i „ryż brązowy” stosuje się wymiennie. Nie do końca jednak utożsamianie tych odmian jest słuszne. Prawdą jest, że odmiany białe to te najlepiej oczyszczone, w których ziaren pozbawia się i plew i otrąb. Odmiany częściowo oczyszczone z warstw zewnętrznych natomiast mają zazwyczaj brązowawą barwę, którą zawdzięczają pigmentom zwartym w osłonkach. Jednak to, czy ryż jest pełnoziarnisty czy nie, zależy od obróbki ziaren, a odmiany różnią się między sobą również w sposób naturalny i wyodrębnia się właśnie na podstawie barwy i kształtu ziaren. 

Wg tej ostatniej klasyfikacji wyróżnia się:

  • ryż długoziarnisty (ziarna są podłużne – mają ok. 7 mm długości),
  • ryż średnioziarnisty (długość ziaren ok. 6 mm),
  • ryż krótkoziarnisty (ziarna niemal okrągłe, długości 5 mm).

Ze względu na naturalny kolor ziaren wyodrębnia się:

Każda z odmian może zostać całkowicie pozbawiona zewnętrznych osłonek lub być spożywana razem z warstwą otrąb. Przykładem może być ryż basmati – pełnoziarnisty o brązowawej barwie, kiedy oczyszczony jest częściowo, lub w wersji białej, gdy pozbawiony jest całkowicie warstw zewnętrznych.

Badania sprzed kilku lat wykazały, że ryż zawiera w swych ziarnach arsen – silnie trujący pierwiastek bardzo groźny dla zdrowia. Warto wiedzieć, że ryż pełnoziarnisty zawiera go więcej, ponieważ najwięcej arsenu znajduje się w osłonkach ziaren. Ilości arsenu – nawet w ryżu pełnoziarnistym – są jednak na tyle niewielkie, że zboże to, spożywane w rozsądnych ilościach, nie jest dla człowieka trujące.

Czytaj też:

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Produkty sypkie
Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie
Danie z płatkami owsianymi
Makaron sojowy – kalorie, cena, skład i wartości odżywcze
Danie azjatyckie z makaronem sojowym
Płatki orkiszowe - właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Danie z płatków orkiszowych
Podobne artykuły
Tortilla z kaszą perłową
Kasza perłowa - właściwości. Jak należy ją gotować?
Danie z makaronem vermicelli
Makaron vermicelli: co to jest, jak gotować, ile ma kalorii?
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Czarny makaron z krewetkami
Czarny makaron - z czego jest i gdzie kupić? Kalorie i cena
Drewniana łyżka pełna czerwonego ryżu
Czerwony ryż: właściwości, wpływ na cholesterol i gotowanie

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!