Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak zadbać o rzadkie włosy? Co stosować i jak się czesać?

Rzadkie i przerzedzone włosy to problem dotykający osób niezależnie od wieku i płci. Przyczyny tego zjawiska są liczne i obejmują zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Najważniejsze z nich to: niezdrowa dieta uboga w witaminy, uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne (np. po porodzie, menopauzie), choroby (np. cukrzyca, choroby tarczycy, grzybica), leczenie onkologiczne, zaburzenia psychiczne (np. anoreksja), stres, niektóre leki oraz agresywne metody stylizacji włosów. Wraz z wiekiem naturalnie spowalnia się metabolizm mieszków włosowych.
Kobieta z rzadkimi włosami
123RF
W skrócie
  • Rzadkie włosy mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym genetyką, hormonami, chorobami, stressem, niezdrową dietą, złymi nawykami pielęgnacyjnymi oraz wiekiem, a ich przyczyny mogą obejmować zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
  • Rzadkie włosy najczęściej pojawiają się na czubku głowy, nad czołem, na skroniach lub w okolicy przedziałku, a ich diagnostyka obejmuje badania krwi, analizę mikroskopową włosów, trichogram oraz trichoskopię, które pomagają określić przyczyny i stan włosów oraz skóry głowy.
  • Suplementy diety na rzadkie włosy powinny zawierać biotynę, cynk, witaminy B2, E, C oraz żelazo, aby poprawić kondycję włosów, wspierać ich wzrost oraz zapobiegać nadmiernemu wypadaniu.
Spis treści

Reklama

Przyczyny rzadkich i przerzedzonych włosów

Rzadkie włosy to dość powszechny problem, który pojawia się niezależnie od wieku i płci. Przerzedzanie może występować punktowo lub przyjmować formę rozproszoną, którą charakteryzują przerzedzone włosy na całym obszarze głowy.

Przyczyn cienkich i rzadkich włosów jest bardzo dużo i mogą być efektem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Oto najważniejsze:

  • uwarunkowania genetyczne, które są częstą przyczyną rzadkich włosów u kobiet. Jeśli jedno z rodziców posiada bardzo ubogie owłosienie to z dużym prawdopodobieństwem ta przypadłość przejdzie na potomstwo;
  • czynniki hormonalne po porodzie i w okresie menopauzy – winowajcą w tych przypadkach są estrogeny, a konkretnie spadek ich poziomu,
  • niedoczynność tarczycy spowalnia przemiany metaboliczne w komórkach włosa i doprowadza do ich przerzedzania,
  • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, niewydolność nerek czy wątroby), autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, liszaj płaski, celiakia), weneryczne (np. kiła wtórna), zakaźne z wysoką gorączką (np. odra, gruźlica, zapalenie płuc).
  • choroby skóry głowy, jak grzybica, łupież czy łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • leczenie chorób nowotworowych z zastosowaniem chemioterapii,
  • zaburzenia psychiczne, jak bulimia czy anoreksja, które powodują niedobory składników odżywczych,
  • stosowanie niektórych leków, np. hormonalnych lub przeciwmiażdżycowych,
  • stres, który może doprowadzić do niedokrwienia mieszków włosowych i zahamowania produkcji zdrowych włosów,
  • źle dobrana pielęgnacja i agresywna stylizacja włosów, jak częste suszenie, prostowanie, tapirowanie, intensywne rozjaśnianie lub ciasne upięcia włosów,
  • wiek – u osób starszych spowalnia się metabolizm mieszków włosowych.

Ważną przyczyną jest niezdrowa dieta i złe nawyki żywieniowe, które skutkują niedoborami minerałów i witamin, budujących strukturę włosa. Chodzi głównie o witaminę H (biotynę), która zapobiega wypadaniu włosów, witaminę A, która chroni włosy przed rozdwajaniem i wysuszeniem oraz witaminę E, która hamuje działanie wolnych rodników i jest silnym antyoksydantem.

Gdzie najczęściej dochodzi do przerzedzenia włosów?

Przyczyny rzadkich włosów mogą być bardzo różne, dlatego tak ważną rolę odgrywa prawidłowa diagnoza i odnalezienie źródeł ich nadmiernego wypadania. W tym celu należy udać się do dermatologa lub trychologa, czyli specjalisty zajmującego się diagnozą i leczeniem problemów dotyczących włosów oraz skóry głowy. Rzadkie włosy pojawiają się najczęściej:

  • na czubku głowy – tego typu przerzedzenie włosów częściej pojawia się u mężczyzn (łysienie androgenowe);
  • nad czołem – utrata włosów znad linii czoła najczęściej dotyka kobiety w trakcie menopauzy;
  • na skroniach – rzadkie włosy w tym miejscu są najczęściej skutkiem działania sił mechanicznych na włosy, które są poddawane długotrwałemu napięciu (np. noszenie kucyków, warkoczy, częste modelowanie czy noszenie kasku);
  • na przedziałku – przerzedzanie się przedziałku jest pierwszym objawem łysienia androgenowego u kobiet i początkowo dotyczy tylko samego przedziałku, bez zajęcia linii czoła.

Reklama

Diagnostyka problemów z rzadkimi włosami

Badania laboratoryjne krwi są pierwszym elementem diagnostyki. W tym celu zlecana jest morfologia, badanie stężenia żelaza i cynku oraz hormonów tarczycy. Morfologia określa poziom czerwonych oraz białych krwinek, a nieprawidłowości w tym zakresie mogą potwierdzić obecność wielu chorób ogólnoustrojowych, które odpowiadają za wypadanie włosów.

Lekarze zlecają także oznaczenie stężenia hormonów tarczycy. Ich nieprawidłowy poziom jest częstą przyczyną nie tylko rzadkich włosów, ale także złego stanu skóry i paznokci.

Ważnym badaniem jest analiza mikroskopowa włosów. Podstawowym badaniem z tego zakresu jest trichogram, czyli ocena stanu pobranych z głowy cebulek. Trycholog na podstawie zebranego materiału ocenia liczbę włosów w fazie wzrostu i spoczynku oraz związane z nimi zaburzenia cyklu rozwoju włosa.

Kolejną metodą diagnostyczną jest trichoskopia, czyli wykonanie dokładnych fotografii włosów i powiększenie ich w specjalnym programie komputerowym. To pozwala ocenić stan łodyg, mieszków włosowych i skóry głowy.

Reklama

Pielęgnacja rzadkich i cienkich włosów

Co stosować na cienkie i rzadkie włosy? Codzienna pielęgnacja powinna uwzględniać nie tylko potrzeby włosów, ale także skóry głowy.

Oto kilka porad w zakresie pielęgnacji takich włosów:

  • myj włosy dwukrotnie. Pierwsze mycie usuwa z nich zanieczyszczenia i nadmiar sebum, drugie oczyszcza dokładnie skórę głowy i włosy;
  • wybieraj szampony o lekkiej i nie obciążającej postaci, pozbawione sztucznych konserwantów i detergentów. Dobrze sprawdzają się szampony wzmacniające, przeznaczone do włosów cienkich i osłabionych;
  • stosuj odżywki do włosów słabych i cienkich, które ich nie obciążają. Rozprowadzaj produkt na lekko osuszone włosy, nie wcieraj w skórę głowy;
  • wykonaj raz w tygodniu peeling skóry głowy, aby zlikwidować resztki produktów, używanych do stylizacji włosów;
  • ograniczaj do minimum działanie ciepła z suszarki, prostownicy lub lokówki;
  • do stylizacji używaj produktów, przeznaczonych do układania włosów cienkich, które nie obciążają włosów, a tylko odbijają je od nasady (lekkie pianki czy mgiełki dodające objętości).

Reklama

Co suplementować i dlaczego?

Suplementy diety na rzadkie włosy powinny zawierać składniki, które dostarczą organizmowi odpowiednie składniki odżywcze we właściwych proporcjach, aby wesprzeć naturalne procesy biologiczne.

Oto lista takich składników odżywczych:

  • biotyna, nazywana także witaminą H lub B7, która poprawia kondycję włosów, a jej brak pogarsza nie tylko włosy, ale także stan skóry i paznokci, dzięki niej zachodzi prawidłowa synteza keratyny, która jest głównym budulcem włosów (niedobór biotyny osłabia cebulki i tym samym zaburza budowę nowych włosków);
  • cynk, który wpływa na metabolizm kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za wzrost włosów; niedobór cynku osłabia mieszki włosowe, hamuje wzrost włosów i sprzyja ich nadmiernemu wypadaniu. Prawidłowy cykl wzrostu zaburza także niedobór takich składników mineralnych, jak krzem lub selen;
  • witamina B2, która reguluje procesy zachodzące w cebulkach włosowych;
  • witamina E, która wzmacnia włosy i odpowiada za ich strukturę;
  • witamina C, która odżywia włosy i sprzyja ich szybszemu wzrostowi;
  • żelazo, które bierze udział w transporcie tlenu w komórkach organizmu. Niedotlenione mieszki włosowe oznaczają słabe i przerzedzone włosy, które zaczynają wypadać.

Ważne: wszystkie suplementy należy przyjmować zgodnie z zaleceniami, aby nie przekroczyć wskazanych dawek.

Reklama

Domowe sposoby na rzadkie włosy

Domowe sposoby na rzadkie włosy to przede wszystkim dbałość o zdrowy styl życia i odpowiednią pielęgnację, czyli działania kompleksowe.

Codzienna dieta powinna być urozmaicona, nieprzetworzona i bogata w składniki odżywcze, wspierające kondycję rzadkich włosów. Warto jeść dużo białka, produktów bogatych w kwasy omega 3 i żelazo.

Skutecznym sposobem na przerzedzone włosy jest ich olejowanie, które odpowiednio nawilża. Wbrew wielu opiniom, olejowanie nie obciąża włosów, a dobrze przeprowadzony zabieg odżywia je i sprawia, że nie są przyklapnięte. Do włosów rzadkich należy wybierać lekkie oleje, np. lniany, arganowy, jojoba lub oliwę z oliwek.

Masaż skóry głowy pobudza ukrwienie i tym samym dotlenia mieszki włosowe. Regularne masaże mogą zmniejszać wypadanie włosów, ponieważ skóra głowy staje się dodatkowo dotleniona i rozluźniona. Pamiętajmy, aby wykonywać je delikatnie poprzez uciskanie skóry głowy opuszkami palców.

Warto stosować maski na włosy i płukanki ziołowe. Najlepiej sprawdzą się maski o naturalnym składzie, na bazie olejów roślinnych lub wyciągów z ziół. Do skutecznych płukanek ziołowych należą wyciągi z kozieradki pospolitej, skrzypu lub pokrzywy. Korzeń żeń-szenia i pieprz Cayenne to idealny materiał do sporządzania wcierek do skóry głowy, które wpływają na mikrokrążenie i pobudzają włos do wzrostu.

Reklama

Profesjonalne zabiegi na rzadkie włosy

Istnieje wiele specjalistycznych sposobów na cienkie i rzadkie włosy.

  • Mezoterapia, polegająca na podskórnym podaniu indywidualnie dobranych substancji odżywczych, których zadaniem jest hamowanie wypadania włosów i pobudzenie wzrostu nowych. Zabieg wyzwala syntezę kolagenu i poprawia mikrokrążenie skóry głowy;
  • Karboksyterapia, polegająca na podaniu w głąb skóry głowy medycznego dwutlenku węgla za pomocą cienkiej igły. Ta metoda pobudza metabolizm i krążenie. Puste mieszki włosowe są stymulowane do produkcji nowych;
  • Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, polegające na wykorzystaniu osocza krwi pacjenta. Tak przygotowany preparat podawany jest podskórnie w miejscu przerzedzenia włosów;
  • Przeszczepy włosów, czyli zaawansowane techniki, które polegają na pobieraniu i przeszczepianiu mieszków włosowych przy użyciu nowoczesnych urządzeń. Pobrane umieszczane są precyzyjnie na tych obszarach, które uległy przerzedzeniu;
  • Krioterapia z użyciem kwasu hialuronowego, wykorzystywanego do uzupełnienia luk międzykomórkowych. Kwas jest „wtłaczany” do włosów przez zastosowanie ujemnej temperatury (działanie zimnem).

Fryzury dla rzadkich i cienkich włosów

Rzadkie i cienkie włosy wymagają cięcia, które je optycznie zagęści, a fryzura nie będzie wymagała stylizacji termicznej, która osłabia włosy.

Oto kilka zasad:

  • najlepiej sprawdzą się krótkie fryzury, z mocno wycieniowanymi końcówkami, które nadadzą objętości i lekkości;
  • objętości dodają warstwowe cięcia, które sprawiają, że włosy optycznie stają się bardziej gęste i pełne;
  • długie rzadkie włosy nie powinny przekraczać linii do ramion;
  • dobrze sprawdzi się asymetryczny bob lub bob z grzywką; asymetryczne cięcia wizualnie zwiększają objętość;
  • odpowiednią techniką strzyżenia przy rzadkich włosach jest cięcie typy shaggy, czyli mocno wycieniowane, pofalowane włosy, miejscami postrzępione. Fryzura musi być krótka z przodu, dłuższa z tyłu. Nieodzownym elementem jest grzywka zakrywająca czoło lub luźno opadająca na boki;
  • rzadkie włosy dobrze układają się także po cięciu typu pixie cut, które polega na skróceniu włosów z tyłu i na bokach, a pozostawieniu dłuższych pasm włosów na czubku głowy i grzywce;
  • upięcia z cienkich i rzadkich włosów zakryją mankamenty i optycznie zwiększą objętość fryzury; do takich należy kok (najlepiej z efektem poplątanego koka) lub kucyk (luźny, wysoki lub nisko upięty).

Fryzurę należy dobierać do kształtu twarzy. Kwadratowa buzia lubi krótkie boki i dłuższą górę, okrągła twarz włosy cieniowane delikatnie w obrębie twarzy lub długą grzywkę, skierowana na bok lub ku górze. Dla twarzy podłużnej najlepiej sprawdzą się włosy sięgające do linii brody, a twarz trójkątna lubi fryzury średniej długości typu bob lub cieniowane cięcia z grzywką na bok.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Olszewska i inni „Postępy w diagnostyce łysienia”, Przegl. Dermatol. 2009, 96, 247-253
  • A. Szlachcic, K. Szlachcic-Wyroba „Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej”, Kosmetologia Estetyczna / 3 / 2014 / vol. 3
  • L. Brzezińska-Wcisło, A. Lis-Święty i inni „Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów”, Postępy Dermatologii i Alergologii XXIV; 2007/6
  • J. Arct, K. Pytkowska „Kosmetologia włosów”, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020, ISBN 978-83-66310-60-5; M. Sobtyl, J. Tkaczuk-Włach, G. Jakiel „Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet”, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Przegląd Menopauzalny 2010; 1: 52-55
  • Siamak Moghadam-Kia Andrew G. Franks „Choroby autoimmunologiczne a utrata włosów”, Dermatologia po Dyplomie 2013;4(5):38-56
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Henna do włosów w koszyczku
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Szamponetka: kolory a efekty na włosach. Czy niszczy włosy?
Różnokolorowe pasemka po zastosowaniu szamponetki
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Domowa maseczka z awokado
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial