Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?

Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący to dobry sposób na opaleniznę. Przyszła mama nie powinna zbyt długo przebywać na słońcu i narażać siebie na intensywne działanie promieni słonecznych. Nawet lekarze przestrzegają ciężarne przed zbyt długim wygrzewaniem się na słońcu. Niektórym kobietom trudno zrezygnować z letniej opalenizny. Z pomocą przychodzą wtedy samoopalacze i balsamy brązujące dla kobiet. Trzeba tylko upewnić się, iż można je używać.
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Źródło:123RF
W skrócie
  • Kobiety w ciąży powinny unikać nadmiernego narażania skóry na promienie słoneczne, co może prowadzić do chorób skóry oraz pogłębiać zmiany hormonalne.
  • Samoopalacze i balsamy brązujące mogą być dobrym sposobem na uzyskanie naturalnej opalenizny, ale warto upewnić się, że dany produkt jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i nie zawiera szkodliwych substancji.
  • Idealny samoopalacz dla kobiet w ciąży powinien mieć odpowiedni skład, gładką i delikatną konsystencję oraz nie zawierać olejków eterycznych w kompozycjach zapachowych.
  • Balsamy brązujące stwarzają warunki bezpiecznego stosowania, ponieważ działają tylko na naskórek i nie wpływają na produkcję melaniny. Kobiety w ciąży mogą również wybierać spośród różnych rodzajów samoopalaczy, ale zawsze powinny korzystać z nich z umiarem i zachować ostrożność.
SPRAWDŹ TEŻ: Kosmetyki do solarium: bronzer, krem, balsam. Jakie wybrać?
Spis treści

Zbyt intensywne przebywanie na słońcu u każdego może wywoływać skutki uboczne – przedwczesne powstawanie zmarszczek, przebarwienia czy poważne choroby skóry. Opalanie jest tym bardziej groźne dla skóry kobiety w ciąży. Zmiany hormonalne, jakie w tym okresie życia kobiety zachodzą w jej organizmie, zwiększają ryzyko powstawania przebarwień na skórze. Ale i istniejące już przebarwienia czy zmiany na skórze mogą się w tym czasie pogłębiać. Promieniowanie słoneczne może też doprowadzać do obniżania poziomu kwasu foliowego, tak ważnego dla kobiety i dziecka. Dlatego warto korzystać z samoopalaczy lub innych kosmetyków, które dają efekt naturalnej opalenizny

Samoopalacz w ciąży

Delikatna opalenizna jest zawsze modna i lubi ją chyba każda kobieta. Szkodliwość promieniowania słonecznego zmusza do poszukiwania innych sposobów na naturalną opaleniznę. Kobiety w ciąży mają te możliwości dość mocno ograniczone. Niewskazane jest także korzystanie z solarium, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe może szkodzić zarówno mamie, jak i dziecku. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest stosowanie samoopalacza w ciąży. Ten produkt pozwala na szybkie i bezpieczne uzyskanie ładnego koloru skóry. Ale stosowanie samoopalaczy wymaga posiadania wiedzy na ten temat. 

Oto kilka cech idealnego samoopalacza dla kobiet w ciąży:

  • odpowiedni skład produktu, głównie bez parabenów, 
  • brak olejków eterycznych w kompozycjach zapachowych, które mogą uczulać,
  • gładka i delikatna konsystencja, dobrze nawilżająca skórę.

Zawsze wskazane jest rozsądne używanie preparatu i smarowanie ciała tylko niewielką ilością samoopalacza. Każdy z tych produktów zwiera w swoim składzie dihydroaceton (DHA). Ten związek chemiczny zmienia kolor skóry, poprzez reakcję chemiczną z naskórkiem. Cząsteczki tego składnika nie są zbyt duże i nie przenikają całkowicie przez skórę, ale zawsze kobietom w ciąży zalecana jest ostrożność. Zbyt mocna opalenizna także nie służy zdrowemu wyglądowi przyszłej mamy.  

Lekarze zalecają, aby w pierwszym trymestrze ciąży unikać stosowania samoopalaczy, bądź stosować je w niewielkiej ilości i niezbyt często. Jest to bowiem najważniejszy czas dla rozwoju płodu. 

Reklama

Balsam brązujący w ciąży

Dobry balsam brązujący pomaga w uzyskaniu naturalnej opalenizny, nie pozostawia smug i nie powoduje przebarwień. Czy kobiety w ciąży mogą używać takich balsamów? Zdecydowanie tak. 

Oto kilka cech balsamów brązujących, które stwarzają warunki bezpiecznego stosowania:

  • balsamy brązujące działają jedynie na naskórek i nie wnikają głęboko w skórę, 
  • nie wpływają też na produkcje melaniny i mogą być bezpiecznie stosowane przez kobiety w ciąży, 
  • zawierają niewielką ilość DHA (składnika zmieniającego kolor skóry), ale nie ma potrzeby nakładania ich codziennie, 
  • lekkie działanie na zewnętrzną powłokę skóry nie szkodzi mamie ani dziecku,
  • pozwalają na stopniowe uzyskiwanie efektu opalenia, bez szkody dla skóry,
  • mocne działanie nawilżające.

Na rynku dostępne są także balsamy bez zawartości DHA i te również doskonale pielęgnują skórę, choć ich działanie jest słabsze. Te preparaty można stosować w większych ilościach.   

Idealnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży jest balsam brązujący pod prysznic. Ciężarna kobieta może przy okazji kąpieli nałożyć niewielka ilość takiego produktu i po 3 minutach spłukać wodą. Wystarczy potem skórę osuszyć ręcznikiem i opalenizna gotowa. Warto używać tak wygodnego produktu, który jednocześnie nie stwarza żadnych problemów w aplikacji. 

Reklama

Samoopalacz w ciąży – jaki?

Kobiety w ciąży, które zdecydowały się na zakup samoopalacza mają wiele możliwości wyboru. Warto zapoznać się z ofertą i zakupić najbardziej odpowiadający do danego typu skóry. Każdy z samoopalaczy można stosować w ciąży, ale zawsze konieczne jest zachowanie ostrożności. Podstawowe rodzaje samoopalaczy w ciąży z uwagi na rodzaj konsystencji to:

  • samoopalacz w balsamie - łatwo się rozprowadza, nawilża skórę młodej mamy, zastępuje zwykły balsam,
  • samoopalacz w piance - prosty w aplikacji, a dzięki temu wygodny w użyciu, jego lekka formuła jest bezpieczna dla kobiet w ciąży,
  • samoopalacz w sprayu - łatwy w użyciu i równomiernie rozprowadzający opaleniznę, ale kobiety w ciąży powinny uważać, aby przy „rozpylaniu” tego samoopalacza nie wdychać jego oparów,
  • samoopalacz w kremie - polecany szczególnie przyszłym mamom, które posiadają suchą skórę.

Reklama

Czy w ciąży można używać samoopalacza?

Każda kobieta, niezależnie od etapu swojego życia powinna dbać o siebie. I każda to lubi i robi. Zadbany wygląd jest wizytówką każdego, a jednocześnie poprawia samopoczucie i daje pozytywny nastrój. Wiele kobiet uwielbia opaleniznę i traktuje ją, jako część swojej urody. Ciąża to czas, który nie pozwala na realizację wszystkich przyzwyczajeń. Nadmierne korzystanie z promieni słonecznych może zaszkodzić nie tylko mamie, ale też i maluchowi. Solarium również stwarza pewne niebezpieczeństwa. Pozostają jednak do wyboru różnego rodzaju samoopalaczy w dla ciężarnych i balsamów brązujących.

Czy można używać samoopalacza w ciąży? Oczywiście, że tak, ale rozsądnie i z umiarem. Należy zawsze pamiętać, że:

  • głównym składnikiem samoopalaczy jest DHA, który w reakcji z naskórkiem zmienia kolor skóry na brązowy. Jego cząsteczki nie są na tyle duże, aby przenikać przez skórę głęboko do krwioobiegu, ale zawsze należy zachować ostrożność i korzystać z tego kosmetyku w rozsądnych ilościach,
  • stosowanie samoopalaczy w sprayu też wymaga pewnej rozwagi, aby cząsteczki DHA nie dostały się do dróg oddechowych młodej mamy w postaci oparów, 
  • ogromne znaczenia ma skład danego kosmetyku; ważne, aby nie zawierał substancji niebezpiecznych czy środków zaburzających pracę hormonów. Wątpliwości zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Dbałość o wygląd musi być zawsze połączona z dbałością o zdrowie. Z pewnością samoopalacze i balsamy brązujące to dobry sposób na uzyskiwanie naturalnej opalenizny. 

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
Kobieta z makijażem na okres Halloween
Makijaż na Halloween - trendy 2024. Łatwe i szybkie pomysły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Kobiety o różnych kolorach włosów
Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!