Przyczyny serowatej wydzieliny z pochwy
Wydzielina z pochwy o przezroczystej i rzadkiej konsystencji to naturalny objaw prawidłowo funkcjonującego układu rozrodczego kobiety. Zmienia wygląd w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Odstępstwa od normalnej postaci w konsystencji i kolorze mogą świadczyć o chorobie.
Serowata wydzielina z pochwy najczęściej sygnalizuje grzybiczą infekcję. Kobiety, która zauważają grudkowatą, serową konsystencję śluzu o białym lub lekko żółtym zabarwieniu mogą mieć powody do niepokoju.
Serowata wydzielina to jeden z klasycznych objawów grzybicy okolic miejsc intymnych. Wywołuje ją nadmiar drożdżaków w pochwie. Grzyby drożdżopodobne stanowią naturalną florę bakteryjną pochwy każdej kobiety.
Problem pojawia się, gdy grzyby (najczęściej drożdżaki Candida albicans) zaczynają się namnażać i jest ich za dużo. Jednocześnie maleje ilość kwasu mlekowego, a to już prosta droga do grzybicy.
Pierwszym objawem infekcji grzybiczej pochwy jest wspomniana zmiana wyglądu wydzieliny. Śluz już nie jest przezroczysty i zmienia barwę na białą lub delikatnie żółtą. Pojawiają się w nim grudki, przypominające wyglądem kawałki twarogu, stąd też nazwa tej postaci wydzieliny.
Jakie inne objawy towarzyszą, oprócz zmienionej struktury wydzieliny, towarzyszą takiej grzybiczej infekcji? Oto one:
- swędzenie w okolicach miejsc intymnych,
- pieczenie sromu,
- świąd pochwy,
- obrzęk warg sromowych,
- zaczerwienienie miejsc intymnych,
- ból przy stosunku.
Serowata wydzielina z pochwy bez zapachu jest właśnie bezwonna. Zmiany w zapachu wydzieliny świadczą o innym rodzaju infekcji bakteryjnej.
Reklama
Biała serowata wydzielina z pochwy
Obecność grudek w białej wydzielinie i dodatkowe objawy infekcji grzybiczej pochwy wymagają leczenia. Biała serowata wydzielina z pochwy jest wskazaniem do konsultacji z ginekologiem. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad i zleca dodatkowe badania laboratoryjne.
Jak leczyć białą i serowatą wydzielinę z pochwy, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania zakażenia? Oto przykładowe substancje lecznicze, które pomagają zniwelować infekcję pochwy i jej objawy:
- globulki dopochwowe, które są stosowane w sytuacjach zakażenia wewnętrznych organów płciowych. Aplikowane bezpośrednio do pochwy wykazują szybkie działanie substancji przeciwgrzybiczych,
- maść do smarowania miejsc intymnych, stosowana w przypadku pojawienia się objawów zakażenia na zewnętrznych organach płciowych,
- kremy do smarowania pochwy, odbudowujące nabłonek i wspomagające proces gojenia,
- leki doustne, także antybiotyki,
- probiotyki ginekologiczne, zawierające pałeczki kwasu mlekowego. Zapewniają one utrzymanie prawidłowego poziomu pH pochwy i tym samym zapobiegają rozmnażaniu chorobotwórczych ustrojów. Probiotyki występują w postaci doustnej lub dopochwowej.
W niektórych fazach cyklu miesiączkowego wygląd wydzieliny zasadniczo różni się od wyglądu klasycznego. W pierwszej połowie cyklu może pojawić się biała serowata wydzielina przed okresem.
Śluz o białym zabarwieniu jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym i oznacza, iż zaczynają się płodne dni. W tym okresie cyklu przyjmuje on nieprzejrzystą konsystencję oraz galaretowaty, lepki i mętny wygląd. Mogą także pojawić się delikatne grudki.
Jeśli wydzielina zmienia swoją konsystencję po miesiączce i nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. W sytuacjach utrzymywania się takiego wyglądu wydzieliny (serowate grudki) w kolejnej fazie cyklu wskazana jest konsultacja ginekologiczna.
Reklama
Serowata wydzielina z pochwy w ciąży
Wygląd wydzieliny z pochwy ulega zmianom w trakcie trwania ciąży. Objętość i konsystencja śluzu uzależnione są od zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele każdej ciężarnej kobiety. Wzrost stężenia estrogenów ma wpływ na ilość wydzieliny z pochwy.
Czy serowaty śluz w ciąży powinien niepokoić? Odpowiedź na to pytanie przynosi analiza wyglądu wydzieliny w zależności od faz cyklu menstruacyjnego.
Prawidłowo wyglądająca wydzielina z pochwy kobiety jest przejrzysta lub lekko biała, ma konsystencję śluzu, nie zawiera grudek i nie posiada zapachu. Po zapłodnieniu wydzielina staje się bardziej obfita i gęstsza, ponieważ jej zadaniem jest ochrona ciężarnej przed infekcjami i tym samym ochrona płodu.
Biały gęsty śluz jest zatem normalnym zjawiskiem w czasie ciąży. Z upływem czasu ze śluzu tworzy się czop, który zamyka dostęp do rozwijającego się płodu. Pod koniec ciąży przyjmuje postać galaretowatą.
Serowata wydzielina z pochwy w ciąży powinna być zawsze skonsultowana z ginekologiem. Serowaty śluz może oznaczać zakażenie grzybicze, szczególnie gdy towarzyszy mu ból, swędzenie i pieczenie pochwy. Nieleczona grzybica dróg rodnych może także zagrażać dziecku.
Reklama
Serowata wydzielina z pochwy bez zapachu
Infekcja grzybicza pochwy objawia się gęstym i białym śluzem. Jest bezwonna, a potwierdzeniem stanu zakażenia są serowate grudki. Najczęściej towarzyszą jej dodatkowe objawy, jak swędzenie i pieczenie sromu oraz ból przy stosunku.
Wydzielina pochwy o „twarożkowej” konsystencji pojawia się na skutek nadmiaru drożdżaków z gatunku Candida albicans. Bardzo często jest to pierwszy objaw drożdżycy pochwy, zwanej także kandydozą pochwy. Ta choroba atakuje także układ moczowy, błony śluzowe przewodu pokarmowego, ale bardzo często dotyka narządy rodne kobiet.
Typowym objawem dla grzybiczego zakażenia pochwy jest właśnie charakterystyczna serowata wydzielina. Kandydoza dodatkowo wywołuje zaczerwienienie błon śluzowych pochwy, obrzęk w okolicy sromu oraz ból przy oddawaniu moczu.