Właściwości siemienia lnianego a odchudzanie
Siemię lniane ma pozytywny wpływ na działanie całego organizmu, wspomagając pracę jego wielu układów. Wśród zalet tych nasion są właściwości odchudzające.
Jak siemię lniane wpływ naorganizm?
- Siemię jest bogate w wiele składników odżywczych: witaminę A, D, E, K, a także witaminy z grupy B, potas, magnez, żelazo, kwas foliowy i kwasy omega-3.
- Regularnie przyjmowanie tych składników poprawia kondycję organizmu i wspomaga procesy odchudzania.
- Błonnik, który naturalnie występuje w siemieniu w dużych ilościach, pozytywnie wpływa na cały układ trawienia, tworzy ochronę dla żołądka wspomagając procesy trawienne, dobrze wpływa na jelita i trzustkę.
- Siemię lniane obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, co poprawia stan zdrowia i może wspomagać odchudzanie. Ponadto dodanie lnu do posiłków wzmaga uczycie sytości. Dzięki temu można przygotowywać mniejsze porcje, tym samym dzienne spożycie kalorii jest niższe.
Reklama
Jak stosować siemię lniane na odchudzanie?
Przede wszystkim samo jedzenie nasion czy picie odwaru z siemienia lnianego nie wystarczy na odchudzanie. Faktycznie mnogość witamin, mikro i makroelementów zawartych w nim doskonale wpływa na nasz organizm, poprawia jego ogólną kondycję i dostarcza wielu składników do jego prawidłowego funkcjonowania, ale to nie wszystko.
Należy pamiętać o dwóch rzeczach przy stosowaniu siemienia lnianego na odchudzanie:
- powinna towarzyszyć temu zdrowa i lekka dieta, dostarczająca organizmowi wszystkich niezbędnych minerałów;
- aktywność fizyczna -samo pobudzenie układu trawiennego nie wystarczy, potrzebne są również procesy metaboliczne spalające tkankę tłuszczową. Bez odpowiedniego wysiłku fizycznego naturalny metabolizm nie zredukuje masy ciała.
Po wysiłku warto pamiętać o zjedzeniu siemienia lnianego. Zawarte w nim sole mineralne (żelazo, cynk i magnez) doskonale zregenerują ciało i poprawią wydolność organizmu.
Nie wolno również zapomnieć o piciu wody. Nie tylko nawodni ona organizm po wzmożonej aktywności fizycznej, ale także pomoże szybciej usunięcie nasion lnu z układu pokarmowego.
Uważać powinny jednak kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Nie istnieją badania, które potwierdziły lub zaprzeczyły bezpieczeństwu stosowania siemienia lnianego. Najlepiej wtedy skonsultować się z lekarzem.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Siemię lniane w codziennej diecie na odchudzanie
W Internecie dostępnych jest szereg diet w jadłospisach, których znajduje się siemię lniane. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na wprowadzenie siemienia do codziennej diety bez zbędnych wyrzeczeń, na przykład jako len mielony.
- Codziennie rano lub wieczorem można zjadać łyżeczkę zmielonych i zaparzonych nasion. Są one tak miękkie, że można zmiażdżyć je w moździerzu lub zmiksować blenderem, następnie należy zaparzyć je gorącą wodą i poczekać ok. 10 minut. Wytworzy się kleista maź. Można zjeść ją prosto z łyżeczki lub dodać do potraw (praktycznie nie ma smaku i zapachu).
- Kolejnym sposobem jest przygotowanie odwaru z siemienia. Według przepisu łyżkę ziaren gotujemy w szklance wody przez ok. 15 minut. Następnie przecedzamy przez sitko i ostudzamy. Powstała konsystencja przypomina kisiel, który można wypić w takiej postaci lub dodać do niego ulubione owoce..
- Osoby zapracowane, które nie mają czasu na miksowanie nasion lub gotowanie odwaru mogą po prostu dodać jedną lub dwie łyżeczki nasion do porannego jogurtu czy płatków. Warto zalać je ciepłym mlekiem, które wydobędzie z nasion składniki odżywcze, a także sprawi, że lekko spęcznieją i będą bardziej miękkie.
- Innym pomysłem może być dodawanie oleju lnianego do potraw, np. sałatek na odchudzanie. Witaminy zawarte w warzywach często nie wchłaniają się do organizmu, tylko są z niego wydalane. Dodanie kilku kropel oleju do sałatki poprawi przyswajanie witamin, które odżywią nasz organizm. Warto jednak pamiętać, że olej lniany szybko traci świeżość, więc dobrze jest go przechowywać w niskiej temperaturze, np. w lodówce.
- Sprawdzi się również jako dodatek do koktajli na odchudzanie. Jak przygotować siemię lniane w ten sposób? Jest to bardzo proste. Wystarczy wybrać ulubione owoce, np. banana i jagody, a następnie zalać je szklanką mleka lub wody. Na koniec dosypujemy dwie łyżki siemienia i blendujemy.
Reklama
Efekty siemienia lnianego na odchudzanie
Siemię lniane stosowane jako uzupełnienie diety wspartej regularną aktywnością fizyczną może przynieść upragnione efekty procesu odchudzania.
Ważne jednak, aby pilnować odpowiedniej dawki jego przyjmowania. Zaleca się spożywanie do 5 łyżeczek nasion dziennie. Wtedy, dzięki zawartości błonnika, usprawnią one metabolizm.
Podczas stosowania siemienia lnianego codziennie należy pamiętać o tym, by spożywać odpowiednią ilość wody, gdyż podczas takiej kuracji łatwo można się odwodnić.
Reklama
Siemię lniane po odchudzaniu
Gwałtowny spadek masy ciała niesie ze sobą pewne konsekwencje, m.in. na ciele zostaje nadmiar skóry. Wpływ na to ma m.in. wiek osoby, która się odchudza. Im później zdecydujesz się na dietę, tym elastyczność skóry i jej zdolności do regeneracji są mniejsze.
Podobnie jest z wielkością nadwagi. Jeśli zbędnych kilogramów było dużo to nadmiar skóry będzie spory. Po odchudzaniu wiele osób zmaga się też z cellulitem i rozstępami. Na wszystkie te problemy pomoże siemię lniane, które warto stosować już w trakcie trwania diety i nie rezygnować z niego później.
Regularne stosowanie siemienia lnianego poprawi kondycję skóry. Kwasy omega-3, a także zawarty w ziarnach cynk pomogą w redukcji rozstępów i walce z cellulitem.