Jakie właściwości ma siemię lniane dla kobiet w ciąży?
Już sam skład siemienia lnianego powinien skłonić kobiety w ciąży do jego regularnego zażywania.
- siemię zawiera witaminy z grupy B: B1, B2, B3, B6, B12, a także witaminę A, C, D, E, K i kwas foliowy;
- oprócz witamin jest także bogatym źródłęm: makroelementów, tj. fosfor, wapń, magnez, potas, sód oraz mikroelementów: żelaza, miedzi, cynku, manganu oraz selenu;
- ponadto w siemieniu znajduje się białko, aminokwasy i błonnik;
- ważnym składnikiem lnu dla kobiet w ciąży i niezwykle istotnym dla prawidłowego rozwoju dziecka jest kwas foliowy.
Każdy ze składników lnu występuje w nim naturalne, co sprawia, że jest on bezpieczny nie tylko dla matki, ale także dla dziecka.
Zobacz wideo: Przepis na pyszne danie dla kobiet w ciąży
Reklama
Jak zrobić napar z siemienia lnianego w ciąży?
Jaką ilość siemienia lnianego zaleca się kobietom w ciąży? Normalną zalecaną dzienną dawką siemienia jest jedna – dwie łyżki, a dla osób z zaparciami czy problemami z trawieniem nawet trzy łyżki.
W tej ilości len ma lekkie właściwości przeczyszczające. Jednak w ciąży warto ograniczyć go do jednej łyżeczki dziennie, a podczas karmienia piersią dobrze jest skonsultować się z lekarzem.
Choć siemię lniane można spożywać w różnych formach, np. dodając ziarna do koktajlu lub sałatki, w formie kleiku lub jedząc bezpośrednio i popijając dużą ilością wody, najbardziej powszechną jest napar sporządzony na jego bazie. Do jego sporządzenia można wykorzystać całe ziarenka lub uprzednio je zmielić.
Zalecaną dzienną dawkę dla kobiet w cięży (czyli 1-2łyżki) siemienia lnianego należy zagotować w 1 szklance wody przez czas ok. 15 min. Można też zalać siemię lniane wrzątkiem i pozostawić na 15 min.
Tak przygotowany napar jest gotowy do wypicia od razu po ostudzeniu.
Reklama
Siemię lniane na zaparcia i zgagę w ciąży
W czasie ciąży zgaga, obok nudności, jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Siemię lniane pozwoli zmniejszyć dyskomfort, ponieważ naturalnie zawiera błonnik, który doskonale wpływ na cały układ trawienia. Jak siemię lniane wpływa na organizm kobiety w ciąży?
- siemię reguluje pracę żołądka, osłania go przed uszkodzeniami,
- poprawia także trawienie,
- reguluje perystaltykę jelit i oczyszcza je ze złogów,
- niweluje wzdęcia w ciąży,
- regularnie zażywane normuje pracę układu trawiennego, co rozwiązuje problem ze zgagą (dobrze funkcjonujący układ trawienny nie wytwarza nadmiaru kwasów żołądkowych, które są przyczyną zgagi).
Siemię jest też doskonałym rozwiązaniem na zaparcia.
- zjedzenie około 3 łyżek lnu ma działanie lekko przeczyszczające,
- w zapobieganiu zaparciom dobrze działa również napar z lnu, warto go pić codziennie przed snem. Jak go przygotować? Około łyżkę ziaren siemienia lnianego gotujemy w szklance wody, przez 15 minut lub zalewamy wrzątkiem, przykrywam i zostawiamy na 15 minut. Po ostygnięciu napar wypity z nasionami będzie profilaktycznie leczył zaparcia, a przecedzony bez nasion będzie chronił żołądek i jelita.
Reklama
Siemię lniane a poród
Siemię lniane w swojej naturze jest bardzo oleiste. Z nasion lnu wytwarza się olej lniany. Zmiksowane i zaparzone nasiona w warunkach domowych również zmieniają konsystencję na oleistą.
Zażywanie siemienia przez cały okres ciąży pomaga odżywić i „nawilżyć” organizm od środka, zwłaszcza macicę kobiety. Składniki zawarte w siemieniu rozluźniają również szyjkę macicy, co może sprawić, że poród będzie mniej bolesny i szybszy.
Warto wspomnieć również, że siemię lniane zawiera związek zwany linamaryną, który może przyspieszać poród. Jest to jednak zazwyczaj skutek spożywania zbyt dużej ilości nasion.