Skóra dojrzała charakteryzuje się coraz mniejszą ilością kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. To sprawia, że staje się ona sucha, wiotka, opada i marszczy się. Aby spowolnić proces starzenia się skóry, warto odpowiednio o nią zadbać używając dobroczynnych dla dojrzałej cery preparatów oraz prowadząc zdrowy tryb życia. Można też wspomóc się zabiegami kosmetycznymi, które poprawiają wygląd skóry i odejmują lat.
Skóra dojrzała a wiek
Skóra dojrzała stanowi określenie, które szczególnie u kobiet wzbudza niepokój. „Czy to już?” – zadają pytanie panie w różnym wieku, kiedy tylko zaczynają dostrzegać na swojej twarzy niepokojące zmiany, które mogą sygnalizować, iż rozpoczął się proces starzenia skóry.
Kiedy można zatem mówić o skórze dojrzałej? Skóra zaczyna wiotczeć, tracić m.in. wodę, kwas hialuronowy, kolagen i elastynę już około 25. roku życia. Jednak początkowo są to ledwie dostrzegalne sygnały, takie jak pojawienie się drobnych zmarszczek w kącikach oczu, czy niewielkich zagłębień na czole, itp.
Jednak przyjmuje się, że po przekroczeniu progu 40 lat, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, skórę można określać jako dojrzałą. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych cech danej osoby, odziedziczonych genów, trybu życia, diety i wielu innych czynników.
Sprawdź: Nietrzymanie moczu, a depresja. Jak pozostać aktywnym towarzysko?
Reklama
Skóra dojrzała – charakterystyka
Skórę dojrzałą, niestety, można poznać gołym okiem. Czym się charakteryzuje skóra dojrzała, z bagażem 40, 50, czy 60 lat? Z pewnością można zauważyć, że zmienia się owal twarzy, rysy stają się mniej regularne, a policzki opadają (tworzą się tzw. chomiki, czyli zwisające na linii żuchwy worki policzkowe). Obniżają się także kąciki oczu i ust oraz powieki. Bruzdy nosowo-wargowe robią się dużo bardziej widoczne, natomiast skóra traci jedwabistość i gładkość w dotyku.
Oprócz szorstkiej i suchej cery, można się także spodziewać pojawienia się przebarwień, większej ilości piegów, znamion, pękających naczynek krwionośnych i zażółcenia powłok skórnych.
Charakterystyczne dla procesu starzenia się skóry jest także pogłębianie się zmarszczek mimicznych i innych, które poza okolicami oczu i ust, zaczynają pokrywać coraz intensywniej czoło, policzki, szyję oraz dekolt. Skóra pod oczami staje się coraz cieńsza. To wszystko sprawia, że twarz sprawia wrażenie poważnej i smutnej.
Reklama
Skóra dojrzała – pielęgnacja
Procesu starzenia nie da się uniknąć, jednak można go spowolnić m.in. stawiając na odpowiednią pielęgnację skóry, właściwą higienę i zdrowy tryb życia.
Dojrzała skóra potrzebuje nawilżenia, zatem warto dostarczać jej choć dwa razy dziennie dobrych składników odżywczych i nawilżających. Należy szczególnie pamiętać o skórze pod oczami, która jest bardzo cienka i delikatna, dlatego jako pierwsza wysusza się i eksponuje zmarszczki.
Podczas nakładania różnych preparatów na skórę warto masować, poklepywać, a nawet delikatnie szczypać poszczególne części twarzy. Usprawni to mięśnie twarzy, których jest ponad 50, a przez to ujędrni, dotleni i odżywi skórę.
Kolejna ważna kwestia to systematyczne oczyszczanie twarzy: rano oraz wieczorem, by walczyć z wolnymi rodnikami, wrogami młodej cery.
Aby pielęgnacja skóry była kompletna, nie należy zapominać o regularnym złuszczaniu martwego naskórka, np. peelingami regeneracyjnymi i zabiegami kosmetycznymi.
Rozsądne podejście do opalania to także ważny punkt dla pielęgnacji skóry. Należy używać kremów i balsamów z filtrem przeciwsłonecznym, o faktorze co najmniej 30 UVB, przez cały rok, nie tylko przez okres letniego urlopu.
Ponadto należy postawić na zdrowy tryb życia dobrze się odżywiając, unikając palenia papierosów i picia alkoholu, będąc aktywnym fizycznie, a także unikając stresów.
Czytaj również: Nietrzymanie moczu w menopauzie – leczenie i przyczyny
Reklama
Skóra dojrzała a kosmetyki
Kosmetyki dla skóry dojrzałej powinny odznaczać się dużą zawartością cennych dla cery składników. Należy tu wymienić takie komponenty jak m.in.:
- kwas hialuronowy (nawilża, uelastycznia i nadaje sprężystości skórze),
- retinol (sprawia, że skóra ma równy kolor, a naskórek jest szybciej zregenerowany),
- flawonoidy (zatrzymują w skórze kolagen i elastynę), peptydy (wytwarzają kolagen),
- olejki roślinne (jak np. lniany, kokosowy, czy rycynowy mają właściwości odżywiające, nawilżające oraz regenerujące),
- koenzym Q10 (opóźnia pojawienie się zmarszczek) oraz
- nienasycone kwasy tłuszczowe, ceramidy, a nawet soję.
Szalenie ważne dla skóry osoby, która jak najdłużej pragnie wyglądać młodo, są witamina C (sprawia, że proces utleniania zostaje spowolniony, rozjaśnia cerę), E (znacząco odnawia skórę, stanowi płaszcz ochronny przed wolnymi rodnikami i przeciwdziała procesom zapalnym) oraz A (dostępna m.in. w retinolu, działa jak tarcza przeciwsłoneczna oraz bateria, która powoduje regenerację naskórka).
Preparaty dla skóry dojrzałej powinny zatem zawierać jak najwięcej wspomnianych elementów.
Reklama
Skóra dojrzała a zabiegi
Pielęgnacja dobrymi kremami i balsamami, odpowiednia higiena i zdrowy tryb życia to bardzo ważna triada postępowania dla cery, którą określa się „skóra dojrzała”. Zabiegi kosmetyczne, które pomagają przywrócić skórze młodszy wygląd, poprawić owal twarzy, czy spłycić zmarszczki to także środki służące temu samemu – oszukaniu czasu.
Skupimy się na zabiegach nieinwazyjnych, do których nie jest potrzebny skalpel i wprawna ręka chirurga plastycznego, a raczej dobra jakość usługi kosmetycznej.
Wstrzykiwanie pod skórę kwasu hialuronowego lub polimlekowego to lifting wolumetryczny, który niemal w oka mgnieniu wyrównuje zmarszczki i bruzdy, podnosi opadnięte części twarzy (takie jak np. policzki, czy powieki) i ujędrnia cerę na twarzy. Jego efekt może utrzymywać się nawet do dwóch lat, jednak tuż po zabiegu może wystąpić m.in. opuchlizna, czy siniaki.
Innym zabiegiem jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym przy pomocy cienkiej igły, którą umieszcza się tuż pod skórą i ten sposób wstrzykuję tę dobroczynną dla skóry substancję.
Kolejną metodą na młody wygląd jest użycie do zabiegu rewitalizującego nici liftingujących, które mają za zadanie poprawić wygląd łuków brwiowych, podnieść piersi, zlikwidować rozstępy, itp.
Z pewnością wymienione zabiegi nie są dostępne dla każdego. Przede wszystkim nie mogą skorzystać z nich m.in. osoby cierpiące na choroby psychiczne, epilepsję, zaburzenia krzepliwości krwi, stany zapalne skóry, trądzik, uczulone na kwas hialuronowy czy polimlekowy oraz ze skłonnością do bliznowacenia się skóry. Poza tym są to drogie kuracje odmładzające, wycenione na kwotę od kilkuset złotych do kilku-kilkunastu tysięcy złotych.