Kobiecy okres to comiesięczne krwawienie z dróg rodnych, które jest wynikiem złuszczania się nabłonka. Sporą część pacjentek martwią występujące w krwawieniu menstruacyjnym skrzepy. Już na wstępie jednak możemy większość z pań uspokoić — galaretowate skrzepy podczas miesiączki, jakkolwiek bywają niepokojące, najczęściej są po prostu naturalnym elementem cyklu miesięcznego.
Jak wygląda okres? Co się dzieje podczas okresu?
Miesiączka ma prawo przebiegać u każdej kobiety inaczej. Zazwyczaj trwa od 3 do 7 dni, a jej głównym objawem jest upływ dość ciemnej wydzieliny, czyli krwi. Zazwyczaj w pierwszych dwóch dniach menstruacji krwawienie jest większe, w kolejnych następuje spadek wydzielania krwi. Skrzepy krwi nie powinny kobiety martwić, chyba że jest ich bardzo dużo, w dodatku miesiączka trwa dłużej niż tydzień i towarzyszy jej silny ból.
A dlaczego w ogóle z kobiecej pochwy wydobywa się krew? Jest to spowodowane naturą kobiecego cyklu rozrodczego. Podczas cyklu menstruacyjnego komórka jajowa dojrzewa, przygotowując się na potencjalne zapłodnienie. Podobne zmiany zachodzą w endometrium (błonie śluzowej macicy), która również przygotowuje się na potencjalną ciążę — staje się grubsze, lepiej ukrwione, wzbogacone w składniki odżywcze.
Kiedy do zapłodnienia jednak nie dochodzi, okazuje się, że całe te przygotowania nie były konieczne, a ciało i narządy mogą wrócić do stanu z początku cyklu. Błona śluzowa zaczyna się więc łuszczyć, co obserwuje się w postaci miesiączki właśnie. Sytuacja powtarza się każdego miesiąca — komórka jajowa dojrzewa, endometrium się wzmacnia, a kiedy okazuje się, że nie dochodzi do zapłodnienia, zostaje wydalone na zewnątrz.
Reklama
Jak wyglądają skrzepy podczas miesiączki?
Skrzep to nic innego jak częściowo skrzepnięta krew w postaci galaretowatej, zwykle ciemnoczerwonej lub lekko brunatnej, masy. Niektórzy wskazują, że wyglądają i zachowuje się jak wątróbka. Nie brzmi to może zbyt przyjemnie, ale wydaje się względnie trafnym określeniem.
Proces krzepnięcia rozpoczyna się w chwili, gdy krew wydostaje się poza obręb naczyń krwionośnych. Specjalny składnik krwi - fibryna (włóknik) - wytrąca się z osocza i zaczyna tworzyć specjalny rodzaj wiązań, pewnego rodzaju rusztowanie, które ma osłonić miejsce, z którego nastąpiło krwawienie i wspomóc jego regenerację. W przypadku miesiączki w skład skrzepu wchodzi nie tylko krew, ale też fragmenty złuszczonego nabłonka.
Reklama
Skrzepy krwi podczas okresu — przyczyny
Skrzepy stanowią naturalną konsekwencję łuszczenia się nabłonka. W większości przypadków są więc absolutnie normalne i nie powinny wzbudzać niczyjego niepokoju. Jeżeli jednak towarzyszą im inne dolegliwości lub są wyjątkowo duże, mogą stanowić objaw problemów o różnej naturze.
Jedną z przyczyn powstawania skrzepów może być brak równowagi hormonalnej. Może on wystąpić u młodych dziewcząt, które niedawno zaczęły miesiączkować oraz u pań tuż po porodzie. Najczęściej jest to niegroźny objaw, który mija wraz z wyregulowaniem się poziomu hormonów. Bardzo często na ich występowanie skarżą się też panie, które mają bardzo obfite miesiączki. Wszystko przez brak żelaza, potrzebnego do wytwarzania antykoagulantu. Przy normalnym krwawieniu przeciwdziała on krzepnięciu krwi, aby organizm mógł swobodnie się z niej oczyścić. W przypadku nadmiernych krwawień „zużywa się” on szybciej, dlatego zaczynają pojawiać się skrzepy.
Miesiączka ze skrzepami może także świadczyć o endometriozie (inaczej wędrująca śluzówka macicy albo gruczolistość). Chorobie tej towarzyszą bolesne i obfite krwawienia, ból podczas stosunku, problemy z płodnością, ciągłe zmęczenie. Schorzenie to polega na rozrastaniu się błony śluzowej macicy (endometrium) na inne narządy, na przykład jajniki, pęcherz moczowy, a nawet układ pokarmowy, na przykład jelita. Może ono przebiegać, nie dając objawów nawet przez kilka lat, a nieleczone stanowi zagrożenie dla życia kobiety.
Reklama
Mięsiste skrzepy podczas okresu? To mogą być polipy lub mięśniaki!
Polipy macicy, czyli przerost błony śluzowej, również może objawiać się skrzepami w krwi podczas menstruacji. Zazwyczaj jest to niegroźna narośl, którą można próbować wyleczyć kuracją hormonalną, bo do ich powstawania najczęściej przyczynia się zbyt wysoki poziom estrogenów. Jeśli nie przyniesie ona oczekiwanego efektu, potrzebne będzie łyżeczkowanie lub endoskopowy zabieg chirurgiczny.
Nierzadko przyczyną obecności skrzepów podczas okresu są mięśniaki, inaczej zwane włókniakami macicy, które w zdecydowanej większości przypadków mają formę łagodnych guzów, wyjątkowo rzadko przybierają formę nowotworu złośliwego. W ich przypadku „winny” również jest wysoki poziom estrogenu. O ich obecności świadczyć mogą bóle podbrzusza, parcie na pęcherz i odbyt, nietrzymanie moczu, silne skurcze macicy czy zaparcia. Niedających objawów mięśniaków nie leczy się, a jedynie kontroluje, czy nie rosną. Wobec tych większych i bardziej uciążliwych czy wręcz niebezpiecznych dla zdrowia kobiety stosuje się farmakologię.
Jeśli obecność skrzepów, mimo braku dodatkowych objawów, takich jak silny ból czy obfite krwawienie, niepokoją pacjentkę, powinna poinformować o nich swojego ginekologa przy najbliższej wizycie kontrolnej. Jeśli jednak skrzepów jest bardzo dużo i oprócz nich występują inne dolegliwości, kobieta powinna jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.