Co oznaczają skurcze brzucha?
Skurcze brzucha to dolegliwość, która spotyka osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. Pojawiają w różnych momentach, a ich nasilenie i rodzaj zależą od podłoża tej nieprzyjemnej przypadłości.
Przyczyn skurczów brzucha jest wiele. Najczęściej związane są z przewodem pokarmowym, ale mogą pojawiać się także przy problemach z układem moczowym lub układem rodnym kobiet. Ta dolegliwość jest związana z pracą mięśni brzucha, żołądka lub jelit.
Do najczęściej występujących przyczyn skurczy brzucha należą:
- niewłaściwa dieta, zawierająca dużo posiłków ciężkostrawnych i wzdymających,
- złe nawyki żywieniowe, a w szczególności jedzenie w pośpiechu, zbyt duże porcje, objadanie przed snem czy nieregularne posiłki,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- alergie pokarmowe,
- nietolerancja laktozy,
- uporczywe zaparcia,
- połykanie powietrza w czasie jedzenia (aerofagia),
- endometrioza u kobiet,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- kamica pęcherzyka żółciowego,
- zatrucie pokarmowe,
- stan zapalny wątroby.
Skurcz brzucha, który pojawia się w krótkim czasie po jedzeniu jest najczęściej wywoływany nietolerancją konkretnego produktu spożywczego. Wiele chorób przewodu pokarmowego objawia się skurczami w brzuchu.
Do najczęstszych należą:
- uchyłki jelita,
- zespół jelita drażliwego,
- organiczne choroby jelit, a przede wszystkim choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Reklama
Nagłe skurcze brzucha
Bolesne skurcze brzucha mogą mieć różny przebieg. W niektórych przypadkach jest to ból, który osłabia i wzmaga na przemian, w innych pojawia się nagle i niespodziewanie.
Dość bolesne są nagłe skurcze brzucha. To subiektywne odczucie, które ściśle związane jest ze zmianami fizjologicznymi, zachodzącymi w organizmie. Najczęściej wywołane są chorobami, takimi jak zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie uchyłków jelita grubego lub kamienie w pęcherzyku żółciowym.
Silnym skurczom brzucha towarzyszą dodatkowe objawy, jak:
- zaparcia,
- nudności,
- wymioty,
- nadmierne oddawanie gazów,
- gorączka.
Bezbolesne skurcze brzucha pojawiają się najczęściej przy intensywnym wysiłku fizycznym i trenowaniu mięśni brzucha. To rodzaj skurczów mięśniowych, które nie stanowią problemu zdrowotnego. Trwają do kilku minut i ustępują samoistnie.
W razie napadu tego rodzaju skurczu wystarczy zaprzestać wykonywanie ćwiczeń i chwilę odpocząć.
Reklama
Skurcze brzucha w ciąży
Skurcze brzucha na początku ciąży to naturalne zjawisko. Nie powinno niepokoić, ale jak każda przypadłość ciążowa powinno być wnikliwe obserwowane. Skurcze w obrębie jamy brzusznej przypominają bóle menstruacyjne. W pierwszej fazie ciąży wywołują je rozciągające się więzadła, które odpowiadają za utrzymanie macicy. Skurcze brzucha są także wynikiem powiększania macicy.
W trakcie ciąży zachodzą w organizmie przyszłej mamy zmiany hormonalne, które wpływają także na pracę jelit. Wiele kobiet odczuwa wtedy skurcze brzucha w ciąży, ale jeśli szybko mijają nie powinny być powodem do obaw. Przyczyną takich dolegliwości może być także niewłaściwa dieta.
Pod koniec trzeciego trymestru ciąży dolegliwości skurczowe nasilają się, ponieważ uaktywniają się skurcze mięśni macicy, które odczuwane są także w obrębie jamy brzusznej.
Skurcze w dole brzucha w ciąży o silnym natężeniu, którym towarzyszy krwawienie lub plamienie powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Mogą być sygnałem o odklejeniu łożyska.
Reklama
Skurcze brzucha i biegunka
Silne skurcze brzucha i biegunka występujące równolegle lub naprzemiennie mogą mieć różne podłoże. Biegunce zwykle towarzyszy kurczowy ból brzucha.
W zależności od powodu dolegliwości bólowych podejmowana jest odpowiednia forma leczenie.
Oto główne przyczyny skurczu brzucha i biegunki:
- zespół jelita drażliwego, przy którym dodatkowo pojawiają się wzdęcia i domieszka śluzu w kale. Lekarze zalecają w tych przypadkach zmniejszenie ilości błonnika w codziennej diecie,
- zatrucie pokarmowe, które pojawia się na skutek przedostania się do układu pokarmowego bakterii. Przyczyną tego typu zatrucia może być brak higieny przed jedzeniem (mycie rąk), niezachowanie czystości w miejscu sporządzania posiłków lub spożycie produktów niepoddanych obróbce termicznej,
- nietolerancja laktozy, czyli pojawianie się skurczy brzucha i biegunki równoległe po zjedzeniu produktów mlecznych,
- alergie pokarmowe, czyli uczulenie na konkretny składnik posiłków,
- bakterie i wirusy, które wywołują infekcje przewodu pokarmowego,
- stres,
- spożywanie zbyt zimnych lub zbyt ciepłych pokarmów.
Reklama
Skurcze w dole brzucha
Ból i skurcze w dole brzucha, nazywanym także podbrzuszem, mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej na tego typu charakterystyczne skurcze uskarżają się kobiety, ponieważ ich źródło bardzo często leży po stronie narządów rodnych.
Skurcze w dole brzucha pojawiają się w okresie bolesnego miesiączkowania, skrętu przydatków, pęknięcia torbieli jajników lub endometriozy.
Silne skurcze w dole brzucha mogą być sygnałem o rozwijającym się zapaleniu wyrostka robaczkowego. Bóle w okolicy podbrzusza to także konsekwencja pewnych schorzeń, takich jak zapalenie żołądka lub jelit, niedrożność jelit lub nadwrażliwość jelita grubego.
Delikatne skurcze w dole brzucha mogą mieć podłoże somatyczne. Tego typu zaburzenia to specyficzna dolegliwość, w której organizm poprzez dolegliwości bólowe sygnalizuje problemy natury psychicznej, które nie mają podłoża czysto medycznego. Dzieje się tak w sytuacjach, kiedy skurcze w dole brzucha nie są objawem choroby, a tylko skutkiem przeżyć psychicznych.
Skurcz w dole brzucha może oznaczać także zaburzenia pracy układu moczowego. Skurczom często towarzyszy bolesność przy oddawaniu moczu, a to z reguły wskazuje na choroby dróg moczowych – zapalenie pęcherza, stany zapalne nerek lub kamica nerkowa.
Reklama
Skurcze brzucha po jedzeniu
Skurcze i ból brzucha po zjedzonym posiłku najczęściej wskazują na zwykłe zatrucie pokarmowe. Zatruciu towarzyszą także biegunka lub wymioty. To sygnał, że do organizmu przedostały się wraz z pożywieniem bakterie, takie jak Salmonella, paciorkowce lub gronkowce.
Skurcze brzucha po jedzeniu pojawiają się także z powodu:
- zapalenia błony śluzowej żołądka, które jest efektem ciężkostrawnych potraw, określonych leków lub nadużywania alkoholu. Ten rodzaj stanu zapalnego wywołuje nie tylko skurcze, ale dodatkowo wymioty, nudności lub zaparcia. Poprawieniu stanu zdrowia zdecydowanie w tym przypadku służy zmiana diety i nawadnianie organizmu,
- alergii pokarmowej, czyli uczulenia na konkretny produkt spożywczy. Skurcze brzucha sygnalizują o nietolerancji składników codziennej diety. W tych przypadkach należy obserwować organizm po posiłkach, aby wyeliminować konkretny alergen,
- niestrawności, głównie po zjedzeniu zbyt tłustego i obfitego posiłku,
- choroby wrzodowej żołądka.
Skurcz brzucha po jedzeniu to poważna postać bólu brzucha. Skurcze trwają do kilku sekund, a po chwili odpoczynku znowu wracają. Charakteryzują się silnymi bólami kolkowymi, odczuwanymi jako skurcz ostry, tnący lub palący.
Reklama
Skurcze po prawej i lewej stronie brzucha
Skurcze brzucha po jego konkretnej stronie najczęściej oznaczają choroby wewnętrznych narządów, położonych właśnie w tym miejscu.
Skurcze po prawej stronie brzucha mogą być objawem wielu chorób i schorzeń, takich jak:
- kamica pęcherzyka żółciowego,
- kamica dróg żółciowych,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- kolka żółciowa, która wywołuje skurcz pod prawym łukiem żebrowym,
- zapalenie trzustki,
- ropień wątroby,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- kamica nerkowa,
- patologie w obrębie narządów płciowych.
Skurcze po lewej stronie brzucha mogą sygnalizować następujące schorzenia:
- uchyłki jelita grubego,
- zespół jelita nadwrażliwego,
- pękniecie torbieli jajnika,
- kolka nerkowa,
- skręt jajnika.
Skurcze po lewej stronie brzucha pod żebrami najczęściej wskazują na choroby śledziony lub trzustki.