Słońce – czynnik ryzyka
W przypadku nowotworów skóry słońce nie jest bezpośrednią przyczyną zachorowania. Nadmiernie działanie promieni słonecznych należy jednak do głównych czynników ryzyka rozwoju nowotworów. Dlatego tak ważne jest, by nie przesadzać z korzystaniem z kąpieli słonecznych i chronić skórę przez ich niebezpiecznym działaniem.
Słońce osłabia układ odpornościowy człowieka. Wskutek oddziaływania promieni UV na skórę dochodzi do uszkodzenia komórek skóry, a następnie rozwoju nowotworu.
Reklama
Rodzaje nowotworów skóry
Nowotwory skóry stanowią najliczniejszą grupę nowotworów złośliwych. Niestety zauważa się coraz większą zachorowalność na określone typy raka skóry, m.in. czerniaka, raka kolczystokomórkowego oraz podstawnokomórkowego.
Reklama
Czerniak złośliwy
Czerniak jest jednym z najczęściej występujących nowotworów skóry wywołanych nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Narażone na zachorowanie są zwłaszcza te osoby, które mają bardzo jasną karnację skóry (z małą ilością melaniny) oraz które łatwo ulegają poparzeniom.
Reklama
Niebezpieczne pieprzyki
Jeśli do tego osoba taka posiada znaczną liczbę znamion na skórze, może dojść do rozwoju czerniaka. Dlatego ochrona przed słońcem powinna być jak najskuteczniejsza, a ekspozycja skóry na słońcu jak najrzadsza. Ryzyko pojawia się także wówczas, gdy w dzieciństwie doszło do silnych poparzeń słonecznych.
Reklama
Łagodna odmiana raka skóry
Rak podstawnokomórkowy to kolejny, najczęściej występujący nowotwór skóry. Nie jest on jednak tak złośliwy. Bardzo rzadko dochodzi do przerzutów na inne organy. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Podatne na nowotwór są osoby z jasną i bardzo jasną karnacją skóry.
Istnieje wiele odmian raka podstawnokomórkowego. Charakterystyczne jest występowanie w okolicy twarzy. Przebiega łagodnie i jest łatwo zauważalny, dlatego można pomylić go z łuszczycą, egzemą czy suchymi plamami na skórze.
Reklama
Rogowacenie słoneczne
Objawem przedrakowym skóry jest rogowacenie słoneczne. Schorzenie to dotyka głównie osoby starsze, które narażone były na silne i długotrwałe działanie promieni UV. Objawem są ciemnoczerwone plamki na skórze, które po pewnym czasie stają się suche i szorstkie – czyli rogowacieją.
Reklama
Wieloletnie korzystanie ze słońca
Rogowaciejące plamki występują u osób, które przez wiele lat narażały skórę na działanie promieni słonecznych. Występują na odsłoniętych częściach ciała – ramionach, twarzy, szyi, klatce piersiowej lub odsłoniętej skórze głowy.
Stan przedrakowy
Rogowacenie słoneczne jest dopiero początkiem rozwoju nowotworu. Z rogowaciejącej plamki może rozwinąć się rak kolczystokomórkowy. Nowotwór ten jest znacznie bardziej złośliwy niż rak podstawnokomórkowy. Ma też tendencję do przerzutów, zwłaszcza na węzły chłonne.
Rozwijający się rak ma postać ciemnoczerwonych strupów. Może być zatem pomylony ze skaleczeniem lub brodawką. Po pewnym czasie w okolicy zmian skórnych pojawia się ból i pieczenie, a nawet skłonność do silnych krwawień. Mają też tendencję do owrzodzenia.