Właściwości odżywcze soku pomidorowego poznano dopiero w XX wieku. Po raz pierwszy napój ten przygotowano w USA, a jego masową produkcję rozpoczęto już we Francji. Dzięki walorom smakowym i bogactwu składników odżywczych szybko stał się bardzo popularny i często wykorzystywany w kuchni.
Sok pomidorowy zaczęto dodawać do różnych potraw, aby wzbogacić ich smak i zapewnić właściwości prozdrowotne. Z przetworzonych pomidorów można korzystać przez cały rok, na różne sposoby.
Lato zapewnia dostęp do świeżych pomidorów, ale zimą czy jesienią warto mieć zapas soku pomidorowego, który w żaden sposób nie traci swych zdrowotnych walorów i mocno wspiera organizm w każdym okresie.
Sok pomidorowy
Sok pomidorowy z wyciskarki czy blendera zawsze charakteryzuje się ogromną zawartością tych składników, które są niezbędne dla każdego organizmu, aby prawidłowo rozwijał się i funkcjonował w każdym okresie.
Niektórzy nawet twierdzą, iż sok z pomidorów jest „zdrowszy” niż same pomidory w czystej postaci.
Co decyduje o tak znacznych właściwościach odżywczych soku z pomidorów? Oto jego podstawowe zalety:
- zawartość witamin C,K oraz A,
- zawartość składników mineralnych takich jak fosfor, żelazo, potas i wapń,
- sprawdzone źródło przeciwutleniaczy, a przede wszystkim likopenu, który chroni organizm przed różnymi chorobami,
- wzmacnianie odporności organizmu,
- regulowanie poziomu cukru,
- wspomaganie organizmu w obniżaniu wysokiego cholesterolu,
- przyspieszanie spalania tłuszczów,
- wspomaganie przemiany materii,
- niska kaloryczność,
- właściwości przeciwzapalne, dzięki zawartości likopenu.
Niektóre soki „sklepowe” zawierają dużą ilość soli i dodatków chemicznych. Dlatego też najzdrowszym wydaje się sok domowy, który jest w największym stopniu naturalny. Sok pomidorowy bardzo wspomaga odchudzanie.
Zawiera bowiem cenne antyoksydanty, które głównie odpowiadają za przyspieszenie metabolizmu i usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki niemu każdy organizm szybciej spala kalorie i tym samym „likwiduje” zbędne kilogramy.
Warto robić samodzielnie soki pomidorowe i wspomagać cały swój organizm w każdym zdrowotnym zakresie.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Przepis na sok pomidorowy
Najprostszy przepis na sok z pomidorów nie wymaga używania jakichkolwiek urządzeń kuchennych. Każdy może przygotować taki pełnowartościowy sok w domowym zaciszu.
Jak zrobić sok pomidorowy? Oto potrzebne składniki:
- 3 kilogramy pomidorów,
- 1,5 l wody,
- łyżka cukru,
- łyżka soli,
- łyżka pieprzu.
Pomidory należy sparzyć wrzątkiem i obrać ze skóry. Po usunięciu gniazd nasiennych ze środka, pokrojone pomidory przełożyć do garnka, zalać wodą, doprawić solą, cukrem, pieprzem i gotować do 45 minut. Aby pozbyć się całkowicie jakichkolwiek pozostałości pestek ze środka pomidorów, dobrze jest przetrzeć je raz jeszcze przez sito.
Tak przygotowany, pozbawiony nasion sok przelewać do butelek. Można go przechowywać w lodówce, ale wtedy należy szybko zużyć. Aby domowy sok pomidorowy starczył na dłużej, trzeba go pasteryzować. Wystarczy wstawić butelki z sokiem pomidorowym do garnka, zalać wodą, aby przykryła ¾ wysokości butelek i lekko gotować przez 20 minut. Jest to czas, w trakcie którego sok się właściwie pasteryzuje.
Tak przygotowany można odstawić w dowolne miejsce do przechowania i cieszyć się nim cały rok.
Reklama
Przepisy na sok z pomidorów z wyciskarki
Sok pomidorowy, zrobiony przy użyciu wyciskarki, to prosty i szybki sposób na otrzymanie zdrowego i bogatego w składniki odżywcze produktu. Wystarczy wrzucić umyte, obrane ze skórki i pokrojone pomidory do wyciskarki. Do tego procesu można używać tradycyjnych wyciskarek do owoców.
Tak otrzymany sok przelać do garnka i gotować z przyprawami (solą, pieprzem i cukrem do smaku) przez 45 minut na wolnym ogniu. Na koniec wystarczy umyte i sparzone słoiki napełnić przygotowanym sokiem i rozpocząć proces pasteryzacji. Warto to zrobić, aby tak otrzymany sok zachować na długi zimowy czas.
Wystarczy wyłożyć dno garnka szmatką i ostrożnie ułożyć na niej mocno zakręcone słoiki z sokiem z pomidorów tak, aby się nie dotykały. Zalane do wysokości ¾ słoiki należy gotować na delikatnym ogniu do 20 minut.
Po zakończeniu procesu gotowania, wyjąć słoiki i odstawić do wystygnięcia. Należy pamiętać, aby tak przygotowany sok przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Sok z pomidorów, przygotowywany przy użyciu wyciskarki do bieżącego spożycia, można wzbogacać o inne dodatkowe składniki. Oto kilka przepisów:
Przepis 1
- 3 pomidory,
- 2 łodygi selera naciowego,
- dodatkowo tabasco do przyprawienia,
Przepis 2
- 3 pomidory,
- 3 ogórki,
- 2 ząbki czosnku,
- bazylia,
Przepis 3
- 2 pomidory,
- 2 jabłka,
- imbir,
Przepis 4
- 2 pomidory,
- 2 jabłka,
- 2 marchewki,
- 1 seler naciowy,
- jarmuż do smaku.
Sok pomidorowy w różnych konfiguracjach można bardzo szybko zrobić właściwie przy użyciu jakiejkolwiek wyciskarki, dostępnej w każdym sklepie ze sprzętem AGD. Szklanka dziennie tego napoju sprzyja prawidłowemu rozwojowi każdego organizmu. Warto z tego korzystać.
Reklama
Przepis na sok pomidorowy z blendera
Blendery to praktyczne i wszechstronne urządzenia, nieocenione w każdej kuchni. Idealnie sprawdzają się w przygotowywaniu soku z pomidorów. To sprawdzony, prosty i szybki sposób na domowy sok pomidorowy. Pomidory na samym początku należy sparzyć, obrać ze skórki, pokroić, wrzucić do blendera i zmiksować.
Wystarczy odpowiednio doprawić przygotowana miksturę i sok jest gotowy do picia. Aby uzyskać z pomidorów gęsty przecier (który idealnie nadaje się na przykład do zup i sosów) trzeba po zblendowaniu odparować go w garnku do pożądanej konsystencji.
Jeśli ktoś nie lubi pestek, musi przetrzeć jeszcze tak przygotowany przecier przez sitko. Sok z pomidorów, przygotowany przy użyciu blendera będzie tak samo klarowny, jak ten z profesjonalnej wyciskarki.
Przepis na sok pomidorowy z blendera, krok po kroku:
- sparzenie i obranie ze skórki dowolnej ilości pomidorów,
- usunięcie pestek ze środka, z gniazd nasiennych,
- pokrojenie pomidorów w ćwiartki,
- rozgotowanie pomidorów w garnku, na małym ogniu (mieszając),
- zmiksowanie tak przygotowanych pomidorów blenderem, na klasyczne „puree”,
- ponowne zagotowanie zblendowanych pomidorów w garnku,
- doprawienie według preferencji przygotowującego (sól, pieprz, cukier, przyprawy),
- przelanie do butelek i szczelnie ich zakręcenie,
- pasteryzowanie w garnku przez 20 minut,
- przechowywanie w suchym i chłodnym miejscu.
Tak przygotowany sok z pomidorów można także dodatkowo doprawiać przed spożyciem w dowolny sposób. Sól, pieprz, chili czy inne przyprawy doskonale nadają się do takiego soku i idealnie podkreślają jego smak, spełniając wszystkie oczekiwania odżywcze i zdrowotne.