Sok z selera naciowego
Sok z selera naciowego jest jednym z największych odkryć ostatnich lat, zarówno ze względu na smak, jak też rozliczne właściwości prozdrowotne, a także odchudzające. Nic dziwnego. Seler naciowy to bogactwo witamin i minerałów.
W jego składzie znajdziemy takie substancje, jak:
- kwas askorbinowy (witamina C),
- tiamina (witamina B1),
- ryboflawina (witamina B2),
- niacyna (witamina B3, PP),
- cholina (witamina B4 ),
- kwas pantotenowy (witamina B5),
- witaminy A, E i K,
- potas,
- fosfor,
- magnez,
- wapń,
- sód,
- żelazo,
Warto wspomnieć, że seler w 100 gramach zawiera jedynie 14 kilokalorii, co ma związek z bardzo dużą ilością wody w jego składzie (około 95 procent) i śladową obecnością białek, węglowodanów i tłuszczów.
Wszystko to razem sprawia, że sok z selera naciowego przebojem wdarł się do dietetycznych i prozdrowotnych jadłospisów na całym świecie.
Reklama
Przepis na sok z selera naciowego
Jak przygotować napój? Przepis na sok z selera naciowego jest wyjątkowo prosty, aczkolwiek możliwe są jego modyfikacje. Najczęściej napój wykonuje się z 5-6 łodyg selera oraz 1-2 jabłek. Na wstępie oba składniki należy starannie umyć.
Następnie od selera oddzielamy końcówki, jabłko zaś obieramy ze skórki. W dalszej kolejności seler i jabłko kroimy w drobną kostkę i wrzucamy do sokowirówki. Uruchamiamy urządzenie i po chwili sok jest gotowy do spożycia.
Zamiennie, zamiast sokowirówki, użyć można blender, aczkolwiek uzyskany smak będzie się w takiej sytuacji nieco różnić. W razie potrzeby, napój można odcedzić przez sitko, a także rozrzedzić wodą. Z czym łączyć sok z selera naciowego? Klasyczny smak soku można wzbogacić, dodając do niego marchew, cytrynę lub ananasa.
Reklama
Sok z selera naciowego – efekty
Po co pijemy sok z selera naciowego? Efekty, których spodziewają się jego amatorzy lokują się w bardzo szerokim spektrum oddziaływań leczniczych. Najczęściej spożywany jest sok z selera naciowego na odchudzanie, a także na poprawę cery.
Podkreśla się w szczególności jego działanie przeciwtrądzikowe. Ma to związek z obecnością w składzie silnych przeciwutleniaczy, takich jak witaminy C i E, zwalczających aktywność wolnych rodników. Ma on też działanie detoksykacyjne (oczyszczające), a także przeciwzapalne. Inne efekty, których można się spodziewać pijąc sok z selera naciowego, to między innymi:
- obniżenie ciśnienia tętniczego,
- obniżenie stężenia „ złego cholesterolu; LDL,
- poprawa pracy nerek,
- usprawnienie pracy jelit,
- działanie antynowotworowe.
Należy jednak pamiętać, że w sporadycznych przypadkach sok z selera może przynosiść efekty uboczne, wielce niepożądane.
Wymieć w tym kontekście należy przede wszystkim działanie uczulające – seler należy do stosunkowo silnych alergenów pokarmowych. Nie zaleca się też picia soku z selera w ciąży, zwłaszcza w pierwszym jej trymestrze.
Źródło: Opracowanie własne
Reklama
Sok z selera naciowego na czczo
Bardzo często pije się sok z selera naciowego na czczo, tuż po przebudzeniu, zanim jeszcze do żołądka trafią jakiekolwiek pokarmy. W ten sposób napój oczyszcza organizm przed nadchodzącym dniem, przygotowuje układ trawienny, a także reguluje pracę systemu nerwowego, pozwalając przystąpić do pracy w pogodnym, zrelaksowanym nastroju.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że poranny, wypity na czczo sok z selera rozświetla skórę i wyrównuje jej koloryt, zapewniając zdrowy i rześki wygląd od wczesnych godzin porannych. Co jednak najważniejsze, sok z selera o świcie doskonale wspiera procesy odchudzania.
Reklama
Sok z selera naciowego na odchudzanie
Sok z selera naciowego na odchudzanie stosowany jest z kilku powodów. Pierwszym z nich jest znaczny udział błonnika pokarmowego w składzie, który reguluje procesy trawienia, a także zapewnia uczucie sytości, ograniczając w ten sposób apetyt. Dzięki temu łatwo jest zmniejszyć porcje poszczególnych posiłków, a także ograniczyć chęć na podjadanie między posiłkami.
Drugą zaletą, o której już wspominaliśmy, jest bardzo niska kaloryczność. 14 kcal na 100 gramów (a niektóre źródła podają, że jeszcze mniej), to jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich produktów żywnościowych, niższy nie tylko od tradycyjnych bomb kalorycznych, ale też większości warzyw. Do tego należy wspomnieć, że seler naciowy charakteryzuje się wyjątkowo niskim indeksem glikemicznym(15).
Efektem tego jest spowolnione uwalnianie się glukozy i wchłanianie jej do organizmu, co wpływa między innymi na uczucie sytości, a jednocześnie zapobiega procesom, których konsekwencją jest odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wszystko to sprawia, że sok z selera naciowego jest idealnym rozwiązaniem na odchudzanie.