Jak działa inteligentna waga łazienkowa? Zobacz nasz test redakcyjny:
Spalacz tłuszczu
Spalacz tłuszczu(ang. fat burner) to szerokie znaczeniowo pojęcie, obejmujące całokształt środków powodujących redukcję tkanki tłuszczowej. Zaliczane do tej grupy są substancje, które stymulują mechanizmy samoczynnego spalania tłuszczu, jak też takie, które wspierają tego typu procesy zachodzące pod wpływem wysiłku fizycznego.
Wśród spalaczy tłuszczu wyróżniamy tak zwane termogeniki, które podnoszą temperaturę ciała, zwiększając w ten sposób wydatki energetyczne organizmu. Spalaczami tłuszczu są też substancje usprawniające metabolizm czy przyspieszające transport komórek tłuszczowych do mięśni.
Które wybrać na redukcję tkanki tłuszczowej? Jak działają poszczególne substancje? Jak należy je dawkować?
Reklama
L karnityna
L karnityna jest substancją chemiczną, zaliczaną do grupy witaminopodobnych (ma właściwości zbliżone do grupy witamin B). Stosowana jest często na odchudzanie, wiedzieć jednak należy, że sama w sobie tego typu właściwości nie ma. Jej skuteczność uwarunkowana jest intensywnością wysiłku fizycznego. Innymi słowy, to jeden z tych suplementów, które pomagają spalać zbędne kilogramy „w ogniu” ćwiczeń. L karnityna działa na tym polu w dwójnasób:
- zwiększa wytrzymałość mięśni, zmniejsza ich zakwaszenie, przyspiesza regenerację. Umożliwia dzięki temu dłuższe i bardziej intensywne ćwiczenia, więcej powtórzeń w tym samym czasie, krótsze przerwy między kolejnymi sesjami treningowymi. Efektem jest zwiększona redukcja tkanki tłuszczowej,
- przyspiesza metabolizm tłuszczów. Zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej i wpływa na przyrost masy mięśniowej pod wpływem powtarzanych ćwiczeń fizycznych.
L karnityna występuje w wielu postaciach. Sprzedawana jest w proszku, tabletkach czy kapsułkach, ale za najskuteczniejszą uchodzi L karnityna w płynie. Zalecana dzienna dawka to 500-2000 mg. Za maksymalną dobową porcję przyjmuje się 3000 mg. Uwaga: L karnitynę powinny przyjmować wyłącznie osoby trenujące na dużych obciążeniach, w dodatku wyłącznie w dni treningowe.
Reklama
CLA
CLA jest nienasyconym kwasem tłuszczowym. Skrót CLA pochodzi od anglojęzycznego conjugated linoleic acid, co w tłumaczeniu na język polski oznacza sprzężony kwas linolowy. Substancja ta jest jednym z najskuteczniejszych spalaczy tłuszczu dostępnych w postaci suplementów diety. CLA także wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej na kilka sposobów:
- blokuje tzw. enzym lipazy lipoproteinowej, odpowiedzialny za transport kwasów tłuszczowych i innych substancji wykorzystywanych do produkcji tkanki tłuszczowej,
- wykazuje silne właściwości termogeniczne - przyczynia się do zwiększania ciepłoty ciała. Zwiększa w ten sposób wydatki energetyczne organizmu, co prowadzi do spalania tkanki tłuszczowej nawet w czasie wypoczynku.
Osoby uprawiające sport powinny zażywać CLA w dawce 3000 – 6000 mg dziennie, natomiast dla użytkowników biernych fizycznie wystarczające będą dawki w przedziale 500-3000 mg. Przyjmując CLA należy pilnie przestrzegać wskazań dotyczących dawkowania oraz czasu suplementacji. Przedawkowanie tej substancji w dłuższym okresie może doprowadzić m.in. do niekorzystnej zmian profilu lipidowego, w tym przede wszystkim zmniejszenia ilości dobrego cholesterolu frakcji HDL.
Reklama
Termogeniki
Sprzężony kwas linolowy CLA, ze względu na swoje właściwości, należy do grupy spalaczy tłuszczu określanych zbiorczo jako termogeniki. Są to substancje, które – jak wspominaliśmy wyżej – prowadzą do zwiększenia temperatury ciała. Wykorzystują one naturalny proces tak zwanej termogenezy, czyli zdolności organizmu ludzkiego do utrzymywania stałej temperatury. W tym przypadku chodzi o tak zwaną termogenezę poposiłkową, związaną ze spożywaniem określonych substancji. Oprócz CLA, do grupy termogeników zaliczamy też takie substancje, jak:
- piperyna,
- kapsaicyna,
- katechiny,
- kofeina,
- teobromina,
- gingerol.
Nazwy wielu nich mogą się wydać nic nie mówiące, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Wiele jednak zmienia wyjaśnienie, w jakich produktach żywnościowych można je znaleźć.
Reklama
Piperyna
Piperyna to alkaloid występujący w ziarnach czarnego pieprzu. Odpowiada za uczucie ostrości, ale nie tylko. Piperyna wykazuje silne właściwości termogeniczne. Działa też na redukcję tkanki tłuszczowej na inne sposoby. Kilka lat temu koreańscy uczeni dowiedli, że wydatnie wpływa ona na obniżenie poziomu tłuszczu w krwiobiegu.
Jest to możliwe, bowiem piperyna zakłóca aktywność genów odpowiedzialnych za powstawanie nowych komórek tłuszczowych w organizmie. Dodatkowo piperyna wzmaga produkcję kwasów żołądkowych, przyspieszając trawienie pokarmów i usuwanie ich resztek z organizmu.
Ponadto zwiększa siłę i wytrzymałość, umożliwiając bardziej intensywny trening sportowy, co również wprost przekłada się na redukcję tkanki tłuszczowej. Warto też wspomnieć o roli piperyny w syntezie hormonów serotoniny i dopaminy, które zwiększają poziom optymizmu i motywacji, pośrednio podnoszą więc zdolności treningowe. Piperynę można spożywać w sposób naturalny lub w postaci suplementów diety – kapsułek zawierających ekstrakt z owoców czarnego pieprzu. Zalecana dzienna dawka to 40-75 mg w cyklu nie dłuższym, niż 2-3 miesiące.
Reklama
Zielona herbata na odchudzanie
Silnym termogenikiem jest też zielona herbata. Odchudzanie z jej pomocą możliwe jest dzięki zawartości m.in. tak zwanych katechin (wśród których wymienić można przede wszystkim galusan epigallokatechiny - EGCG), a także kofeiny. Zielona herbata hamuje działanie enzymu katecholo-O-metylotransferazy, ograniczając w ten sposób uczucie głodu.
Przyspiesza metabolizm i działa oczyszczająco. Co ciekawe, właściwości termogeniczne zielona herbata wykazuje w największym stopniu w połączeniu z kwasem linolowym CLA i takie właśnie mieszanki stosowane są często w suplementach diety – podaje się, że ich stosowanie powoduje dodatkowe spalenie około 100 kalorii dziennie bez żadnego wysiłku. Zielona herbata na odchudzanie sprzedawana jest w postaci zwykłego naparu, tabletek zawierających skoncentrowany ekstrakt lub w proszku, na który składają się drobno zmielone liście. Dzienne dawkowanie zielonej herbaty w tabletkach to 500 -1500 mg.
Reklama
Inne naturalne spalacze tłuszczu
Inne naturalne spalacze tłuszczu to między innymi:
- papryczka chili – podobnie jak czarny pieprz, stanowi bogate źródło kapsaicyny, alkaloidu pobudzającego wydzielanie hormonów adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Powoduje podniesienie ciepłoty ciała, przyspiesza utlenianie tłuszczów, osłabia uczucie głodu,
- kawa – tak jak zielona herbata, zawiera kofeinę a także teobrominę. Oba związki mają silne działanie termogeniczne,
- imbir -jest źródłem substancji o nazwie gingerol, która także wpływa na podwyższenie temperatury ciała a także powoduje uczucie sytości.
Czytaj też: