Co oznacza spanie na brzuchu?
Pytanie, co oznacza spanie na brzuchu, najczęściej zadają osoby, które korzystają z różnego typu senników, horoskopów i porad psychologiczno-obyczajowych. W odpowiedzi czytają na przykład, że są wrażliwe, wycofane i potrzebujące opieki.
Albo dla odmiany władcze, odważne i samodzielne lub jeszcze inne. Co na to nauka? Z medycznego, punktu widzenia, takie a nie inne ułożenie ciała w czasie nocnego wypoczynku nie oznacza nic szczególnego poza… proszeniem się o problemy zdrowotne.
Spanie na brzuchu jest bowiem z wielu powodów szkodliwe, a często wprost przeciwwskazane. Dlaczego? Jakie zagrożenia są związane z tą pozycją?
Reklama
Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?
Opisywana pozycja układania ciała do snu nie należy do najzdrowszych, ale jakie są konkretne wady i zalety spania na brzuchu? Tym, co wiele osób sobie chwali, jest wygoda, aczkolwiek jest to odczucie względne i subiektywne.
Obiektywne są natomiast konsekwencje. Ból pleców po spaniu na brzuchu to nie przypadek. Nawet jeśli nie występuje od razu, może się pojawić po kilku tygodniach lub miesiącach.
Dla kręgosłupa pozycja ta jest niefizjologiczna, a każdy z jego odcinków, szyjny, piersiowy, lędźwiowy, zostaje pozbawiony podparcia i możliwości odpoczynku oraz regeneracji.
Co więcej, spanie na brzuchu może też powodować ucisk na struktury układu oddechowego i pokarmowego, utrudniając efektywną wymianę gazową oraz trawienie i pasaż resztek pożywienia przez jelita.
Do tego dochodzą problemy z właściwym ukrwieniem narządów wewnętrznych w obrębie jamy brzusznej.
Reklama
Spanie na brzuchu w ciąży
Wiele kobiet pyta, jak spać w ciąży? W pierwszym trymestrze spanie na brzuchu nie stanowi to zagrożenia dla rozwoju płodu, przebiegu ciąży czy stanu zdrowia ciężarnej.
Wzrastające w łonie matki dziecko jest wówczas jeszcze bardzo małe, a w dodatku dobrze chronione przez worek owodniowy, w którym się znajduje.
Do kiedy spanie na brzuchu w ciąży jest dozwolone? Nie ma ścisłej cezury, przyjmuje się jednak w przybliżeniu, że z pozycji tej powinno się zrezygnować od czwartego miesiąca, gdy brzuch staje się wydatniejszy.
W ten sposób unika się uciskania macicy, co mogłoby stanowić zagrożenie dla płodu. Przeciwskazanie to nie jest bezwzględne, poza jednym wyjątkiem. Spanie na brzuchu w 2 trymestrze ciąży, a później także w trzecim, jest zabronione, gdyż istnieje ryzyko poronienia lub innych poważnych komplikacji.
Reklama
Czy niemowlę może spać na brzuchu?
O ile układanie w tej pozycji w czasie zabawy ma charakter prorozwojowy i jest wskazane (na początku pod ścisłą kontrolą rodziców), o tyle spanie na brzuchu niemowlaka nie jest rekomendowane. A wręcz przeciwnie.
Prestiżowa Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) podkreśla, że ułożenie maleństwa w nocy w ten właśnie sposób zwiększa ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej (współczesna i naukowa nazwa: zespół nagłego zgonu niemowląt; ang.: sudden infant death syndrome, SIDS).
Zaleca się zatem, by dzieci do pierwszego roku życia zawsze spały na plecach. W szczególności dotyczy to wcześniaków, ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia SIDS.
Zatem odpowiedź na pytanie, od kiedy niemowlę może spać na brzuchu brzmi - lepiej, by nie robiło tego w ogóle, aczkolwiek zalecenie to nie jest już tak rygorystyczne w przypadku dzieci kilkumiesięcznych i starszych.
Reklama
Czy dziecko może spać na brzuchu?
AAP rekomenduje, by dzieci, które nabyły już podstawowych sprawności ruchowych i potrafią się samodzielnie obracać, były przez rodziców układane do snu w pozycji na plecach. Jeśli jednak w ciągu nocy zaczną się samodzielnie przekręcać na brzuch, można na to zezwolić.
Specjaliści zwracają uwagę, że w przypadku dzieci karmionych jeszcze piersią, a cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy (cofanie zakwaszonych treści pokarmowych w górę układu trawiennego), układanie po posiłku na brzuchu może być wręcz korzystne dla zdrowia.
Tym bardziej, jeśli z refluksem współwystępują zaburzenia pracy układu oddechowego, zwiększające ryzyko śmierci. Z drugiej jednak strony stwierdza się, że pozycja leżąca na plechach nie jest niebezpieczna dla większości dzieci z refluksem, nie zwiększa ryzyka zachłyśnięcia się, dlatego jeśli jest to możliwe, należy przyzwyczajać malucha właśnie do niej.
Reklama
Jak spać na brzuchu?
Dbanie o dobry sen ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zaburzenia snu powodują niechęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności, skutkują popełnianiem błędów oraz wypadkami. Warto zatem zadbać o regularny, zdrowy tryb życia, wygodny materac i spokojne otoczenie ułatwiające zasypianie.
Jak spać na brzuchu, jeśli ktoś nie chce albo nie potrafi inaczej? Przede wszystkim nie wolno dopuścić do podduszenia, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Zatem spać należy z głową skierowaną w bok.
Umożliwia to swobodne oddychanie, ale powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa na odcinku szyjnym, w zakresie daleko wykraczającym poza fizjologiczny. W efekcie kręgi poddane są działaniu dużych sił, a stabilizujące je mięśnie pozostają w mocnym napięciu.
Następstwem tego może być dojmujący ból po przebudzeniu. Spanie na brzuchu a kręgosłup zdrowy i wypoczęty? Trudno to ze sobą pogodzić.
Aby minimalizować skutki wypoczynku w niewłaściwej pozycji, można nabyć specjalną poduszkę do spania na brzuchu. Produkty tego typu są specjalnie profilowane, tak by zapewnić maksymalnie wygodne ułożenie głowy i odciążenie mięśni okalających szyjny odcinek kręgosłupa.
Umożliwiają one też wygodne ułożenie rąk pod poduszką, tak by nie dochodziło do ich odrętwienia. Dobrze jest też skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. Należy pamiętać, że źle dobrany produkt, zamiast wspierać utrzymanie kręgosłupa w dobrej kondycji, będzie mu szkodzić.