Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?

Chociaż spierzchnięte usta same w sobie nie stanowią choroby, mogą być jej symptomem. Suche wargi to problem, który pojawia się zwykle zimą, gdy warunki pogodowe temu sprzyjają. Zobacz, jak rozpoznać tę dolegliwość. Czy łatwo ją zwalczyć? Kiedy powinna niepokoić?
Usta u kobiety
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Spierzchnięte usta mogą być konsekwencją wystawienia się na duży mróz, działanie wiatru czy nadmiernego promieniowania słonecznego albo klimatyzacji. Czego jeszcze?
  • Suche usta czasem też świadczą o chorobie, np. niedoczynności tarczycy. Występują również w tzw. zespole pocovidowym.
  • Nadmiernie przesuszone usta mogą mieć związek z ciążą, choć oczywiście nie są jej bezpośrednim objawem. Co je zatem powoduje?
SPRAWDŹ TEŻ: Sucha skóra twarzy - co robić? Kremy i domowe sposoby
Spis treści

Jak wyglądają spierzchnięte usta?

Zima to okres, kiedy jesteśmy narażeni na spierzchnięte usta. Sprzyjają temu wiatr, mróz i suche powietrze. Jednak to niejedyne przyczyny tej dolegliwości.

Przede wszystkim, skóra ust jest znacznie cieńsza niż w innych miejscach twarzy, przez co bardziej podatna na pękanie.

Ponadto, z uwagi na to, że nie ma gruczołów łojowych, brak jej ochronnej warstwy lipidowej, która zabezpieczałaby przed wysuszaniem.

Czym charakteryzują się spierzchnięte usta? Takie wargi są przesuszone, wyglądają jakby były pełne „zmarszczek” i pęknięć. Mogą też odstawać od nich suche skórki.

Ze względu na to, że sucha skóra jest mocno napięta, niekiedy dochodzi do jej pęknięcia, a wraz z nim do pojawienia się bólu, krwawienia czy łuszczenia. W miejscach pęknięć mogą tworzyć się nadżerki, wypełnione płynem surowiczym.

Na szczególną uwagę zasługują suche i pękające kąciki ust, które nierzadko świadczą o niedoborach witaminowych i mineralnych w diecie. Z czasem może dojść do zapalenia w tym miejscu, które wyróżnia się czerwonymi, suchymi plamami, a także pieczeniem i swędzeniem skóry.

Suche usta to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny, szczególnie wtedy, gdy jego przyczyną jest choroba albo kiedy przesuszenie ust prowadzi do bolesnych powikłań. Popękane usta mogą krwawić, ale też być bramą do różnego rodzaju zakażeń i infekcji.

Dlatego, gdy tylko zauważysz, że Twoje wargi są suche, postaraj się zadbać o ich nawilżenie i poprawę kondycji jak najszybciej. W ten sposób zmniejszysz ryzyko ich pęknięcia oraz sprawisz, że ich stan wróci do normy. Jeżeli, pomimo zastosowania odpowiedniego nawilżenia, usta są w gorszej kondycji, skontaktuj się z lekarzem. Takie wargi mogą wskazywać na chorobę.

Reklama

Przyczyny suchych ust

Skóra warg wyróżnia się niezwykłą delikatnością na działanie czynników zewnętrznych, dlatego jedną z głównych przyczyn spierzchniętych ust są warunki pogodowe.

Wysuszone usta mają swoje źródło nie tylko w pogodzie, ale również mogą być symptomem chorobowym lub znakiem niedoboru określonych składników odżywczych w organizmie.

Tej dolegliwości lepiej dokładniej się przyjrzeć zwłaszcza wtedy, gdy borykasz się z suchymi ustami mimo nawilżania.

Suche usta i zajady mogą świadczyć o:

  • deficycie witamin, np. z grupy B i składników mineralnych,
  • wahaniach hormonalnych,
  • różnych chorobach, np. cukrzycy,
  • nadmiernym stosowaniu kosmetyków, np. pomadek do ust, które mogą je wysuszać,
  • kontaktowym zapaleniu skóry,
  • nadwrażliwości na pokarmy,
  • odwodnieniu.

Niekiedy suche usta występują podczas leczenia konkretnymi substancjami.

Zanim jednak zaczniesz upatrywać przyczyn suchych ust w poważnych czynnikach, zwróć uwagę również na swoje nawyki. Być może powód wysuszania się warg jest bardzo prozaiczny, a stoi za tym problem ich oblizywania czy przygryzania na mrozie czy wietrze.

Tego rodzaju nawyki mogą świadczyć o nadmiernym obciążeniu stresem, dlatego warto przyjrzeć się bliżej swoim emocjom i popracować tym obszarze.

Suche usta a choroby

Wiele chorób może objawiać się poprzez suche usta. Spierzchnięte usta są zwykle symptomem chorobowym wtedy, gdy mimo prób nawilżania, suchość przez długi czas nie ustępuje.

Jeżeli problem jest przewlekły może mieć związek z:

  • chorobami tarczycy - długotrwale spierzchnięte usta mogą występować wraz z niedoczynnością tarczycy, która często manifestuje się poprzez nadmiernie przesuszoną skórę. Dodatkowo skóra łuszczy się na łokciach i kolanach. Może pojawić się również łamliwość paznokci, a kondycja włosów może ulec pogorszeniu;
  • chorobami skórnymi, np. zapalenia okołoustnego, które charakteryzuje się pojawieniem się wykwitów grudkowo-rumieniowych na skórze ust, a także zapalenia czerwieni wargowej objawiającego się przede wszystkim zmianą koloru ust, które może współistnieć wraz z łuszczycą;
  • chorobami autoimmunologicznymi: sarkoidozą, łuszczycą (gdy ogniska chorobowe zajmują również czerwień wargową, na ustach pojawia się łuska o białoszarym kolorze, która wywołuje ich napięcie i suchość), cukrzycą (suchość może być związana z zaburzeniami krążenia towarzyszącymi chorobie);
  • infekcjami grzybiczymi albo bakteryjnymi.

Niekiedy suche usta pojawiają się w przypadku przeziębienia czy gorączki. Co ciekawe, zespół pocovidowy (w skrócie: PIMS) także może objawiać się spierzchniętymi ustami. Wyglądają one wówczas tak, jak po oblizywaniu na mrozie.

Skóra ust może wysuszać się, gdy uaktywni się opryszczka. Aby uniknąć nieestetycznych blizn, warto również w okresie opryszczki stosować substancje nawilżające do ust.

Suche, popękane usta mogą towarzyszyć też tzw. chorobie Kawasaki, czyli chorobie wywołującej stan zapalny ścian naczyń krwionośnych. Problem dotyczy głównie mieszkańców Azji, ale znane są też przypadki zachorowań w Europie. Choroba najczęściej ustępuje samoistnie po kilkunastu dniach, ale może pozostawić skutki w postaci zapalenia mięśnia sercowego.

Przesuszone wargi nierzadko występują również podczas terapii lekowej, będąc odpowiedzią organizmu na konkretną substancję. Dzieje się tak nie tylko w przypadku chemioterapii, ale też np. po zbyt długo przyjmowanym antybiotyku.

Spierzchnięte usta a pogoda i pora dnia

Pojawieniu się problemu sprzyja zimowa aura i związane z nią suche powietrze, mróz oraz wiatr. Spierzchnięte usta zimą mogą być też efektem oblizywania ich, gdy przebywasz na zewnątrz.

Z drugiej strony, usta narażone są na wysychanie również w okresie upałów, gdy dominują wysokie temperatur, a także w trakcie przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Skóra ust nie ma gruczołów, które mogłyby ochronić ją przed wysuszeniem w wyniku działania promieni słonecznych czy temperatury. Spierzchnięte usta latem mogą też świadczyć o odwodnieniu, na które w takiej porze - z uwagi na szybszą utratę płynów w organizmie - jesteśmy narażeni bardziej niż w okresie jesienno-zimowym.

Suche usta rano mogą być również objawem odwodnienia. Dlatego warto zadbać o to, by dostarczać sobie właściwą ilość substancji nawadniających. Aby uniknąć uczucia suchych warg w nocy, zrezygnuj z jedzenia ostrego jedzenia na kolację.

Co jeszcze powoduje spierzchnięte usta?

Jedzenie pikantnych, słonych potraw może być czynnikiem wpływającym na pojawienie się suchości warg. To jednak nie jedyna przyczyna.

Wahania hormonów mogą prowadzić do występowania suchości ust. Spierzchnięte wargi to nierzadko oznaka wysokiego poziomu progesteronu lub estrogenu. Czynnikiem wpływającym na pojawienie się tej dolegliwości może być zatem przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zmiany hormonalne pojawiają się również w przebiegu menopauzy, co może objawiać się również na ustach.

Co więcej, problem często świadczy o niedoborze witamin, w szczególności witaminy B12 i B6, których deficyty nierzadko pojawiają się w ciąży. Stąd też niekiedy obserwuje się zmiany w obrębie warg u kobiet ciężarnych.

Niedobór witamin z grupy B i innych wartościowych substancji dotyczy także osób nadużywających alkoholu. Ponadto, alkohol odwadnia organizm, dlatego jego stała obecność w diecie może w negatywny sposób wpływać na stan ust.

Spierzchnięte usta czasem pojawiają się w przypadku alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Czynnikiem, który może wywołać ten stan, jest np. użycie nowej pomadki czy balsamu z podrażniającym składem, pasta do zębów czy płyn do płukania. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy to właśnie konkretny produkt wywołuje taką dolegliwość, odstaw go na 1-2 tygodnie i obserwuj zmiany na swoich ustach.

Często pojawiającym się problemem są suche usta po kwasie hialuronowym. To dolegliwość wynikająca z dwóch kwestii. Po pierwsze, w trakcie zabiegu powiększania usta narażone są na szereg czynników wpływających na ich kondycję, jak np. nakłuwanie. Po drugie, kwas hialuronowy po podaniu wiąże się z wodą. Musi ją więc skądś pozyskać. Aby szybciej przywrócić swoje usta do normy, należy po takim zabiegu pić dużo wody i nawilżać je wskazanymi przez specjalistę preparatami.

Niektórzy pacjenci skarżą się na suche usta przy aparacie ortodontycznym. Powodów takiego stanu może być wiele, np. zwiększone ślinienie na początku noszenia aparatu, które może mieć wpływ na usta albo częstsze stosowanie preparatów do zębów, np. past, płynów do płukania, które nie pozostają bez znaczenia dla kondycji warg.

Na suche usta narażeni są również palacze papierosów. Dym tytoniowy podrażnia skórę warg, co przyczynia się do jej wysychania i podrażnienia.

Reklama

Spierzchnięte usta u dziecka

Występowanie suchych ust u dziecka może być wywołane tymi samymi czynnikami jak u dorosłych. Bardzo często przyczyny spierzchniętych ust u dzieci są prozaiczne. Problem może wynikać z:

  • narażenia dziecięcych warg na działanie czynników zewnętrznych, np. wiatru czy mrozu, ale też wysokiej temperatury;
  • odwodnienia - pojawiającego się zwłaszcza w przebiegu gorączki czy upalnych dni;
  • oblizywania ust;
  • ślinienia się, np. w trakcie wychodzenia zębów czy ssania smoczka albo wkładania różnych przedmiotów do buzi. Nie powinny więc dziwić suche usta u niemowlaka;
  • alergii - spierzchnięte usta u dziecka mogą świadczyć o uczuleniu na konkretne pokarmy, ale też na pyłki krążące w powietrzu;
  • powikłań pocovidowych w postaci zespołu pocovidowego.

Niekiedy dzieci, a nawet nastolatkowie mają tendencję do przygryzania warg. Dlatego sprawdź, czy Twoje dziecko może postępować w taki sposób. Zadbaj o odpowiednią edukację swojej pociechy, wyjaśniając, czym może skończyć się przygryzanie czy ślinienie warg.

Jak niwelować spierzchnięte usta u dzieci? Przede wszystkim, należy pamiętać, by po każdym myciu buzi, wytrzeć ją do sucha. Dziecko nie powinno wychodzić na zewnątrz z mokrymi ustami.

Można też zastosować odpowiedni krem nawilżający. Dobrze również nawilżać spieczone usta u dziecka ,,od środka”, dbając o właściwe nawodnienie. Nie bez znaczenia jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy.

Niepokój powinny wzbudzić czerwone, suche plamy wokół ust. Warto je skonsultować ze specjalistą, gdyż mogą wskazywać na choroby skórne lub inne problemy zdrowotne.

Reklama

Suche usta w ciąży

Wyschnięte usta w ciąży mogą pojawić się w wyniku dynamicznych zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Choć nie uznaje się tej dolegliwości za objaw ciąży, to jednak suche usta mogą sugerować zmiany w poziomie stężenia istotnych hormonów, co można tłumaczyć ciążą.

Ponadto, warto pamiętać, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na deficyty witamin, np. z grupy B, a to właśnie niedobór tych substancji może wpłynąć na pojawienie się suchości ust. Stąd, utrzymujące się dłużej wysuszone usta powinny być wskazówką dla ciężarnej, by sprawdzić poziom witamin w organizmie. Ich niedobór może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

Suche usta mogą pękać, wywołując krwawienie i ból. Takie rany mogą ułatwić wystąpienie zakażenia. Dla dobra swojego i dziecka, warto, by ciężarna skonsultowała swój problem z lekarzem, gdyż może on świadczyć o innych dolegliwościach, np. problemach z tarczycą.

Reklama

Suche usta u mężczyzn

Problem związany z suchymi i spierzchniętymi ustami może pojawić się u obu płci, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Powody jego występowania zazwyczaj są ze sobą tożsame.

Za suchymi i popękanymi ustami u mężczyzn może stać: odwodnienie, niedobór witamin, działanie czynników atmosferycznych, a także nieodpowiednie zwyczaje żywieniowe związane ze zbyt dużą ilością ostrych lub słonych potraw w jadłospisie.

Oczywiście, suche usta mogą również informować o chorobie czy świadczyć o nadużywaniu alkoholu czy papierosów. Czasem suchość jest też wynikiem oblizywania czy przygryzania warg w wyniku stresu.

Aby zniwelować przykre dolegliwości, należy zadbać o właściwe nawilżenie ust, stosując np. pomadkę. Nakładanie jej na usta nie jest tożsame z ich malowaniem, a pielęgnacją.

Reklama

Co na spierzchnięte usta?

Metod i preparatów, które mogą nawilżyć bardzo suche usta jest bardzo wiele. Można zarówno opierać się na lekach w różnej formie, prosto z apteki, na witaminach, jak i na kosmetykach. Jednak tak naprawdę tym, co na suche usta pomoże, będzie taka metoda, która zwalczy przyczynę pojawienia się problemu.

Dlatego, jeśli Twój problem utrzymuje się już bardzo długo pomimo różnych metod nawilżania, warto na początek skorzystać z badań lekarskich, np. pod kątem cukrzycy, chorób tarczycy czy niedoboru witamin.

Zanim zdecydujesz się na konkretny sposób na suche usta, dowiedz się, czy na pewno działa i nie pogorszy stanu Twoich ust.

Co na spierzchnięte usta z apteki?

W aptece kupisz preparaty w formie balsamu, zwykle dostępne bez recepty. Zazwyczaj takie maści na spierzchnięte usta będą źródłem wielu witamin, które z jednej strony będą uzupełniać braki składników odżywczych w organizmie, a z drugiej strony przyspieszają proces gojenia.

Będą to takie substancje jak: witamina B2, B6, a także witamina A, czy lanolina. Aby ukoić toczący się stan zapalny, warto wybrać też lek na spierzchnięte usta z panthenolem. Można też sięgnąć po inne środki z kwasem mlekowym czy wyciągiem z kasztanowca w składzie. Tego rodzaju składniki odżywcze możesz dostarczyć sięgając także po regeneracyjne serum na spierzchnięte usta.

Oprócz działania zewnętrznego, można zadbać o uzupełnienie brakujących witamin, stosując je doustnie.

Nie stosuj maści cynkowej na suche usta, ponieważ preparat może dodatkowo je wysuszyć.

Kosmetyki na spierzchnięte usta

Gdy zaczyna się jesień w wielu supermarketach przy kasach albo w innych miejscach pojawiają się różnego rodzaju pomadki na suche usta. Producenci przewidują, że - z uwagi na warunki pogodowe - wzrośnie popyt na tego rodzaju produkty.

Wiele tego rodzaju „szminek” ma w sobie wartościowe substancje, w tym również witaminę A sprzyjającą gojeniu czy witaminy z grupy B, a także składniki natłuszczające takie jak: wosk pszczeli, masło shea. W walce o nawilżenie ust, można też stosować odpowiednie, dedykowane kremy na ten problem.

Należy jednak uważać na takie balsamy na spierzchnięte usta w sztyfcie, które zawierają konserwanty, sztuczne barwniki czy pigment. Lepiej z nich zrezygnować na rzecz tych, opisanych powyżej. Co więcej, stosowanie kolorowych kosmetyków na spierzchnięte usta może przynieść efekt odwrotny.

Czym smarować spierzchnięte usta? Natłuszczanie

Jeżeli borykasz się z problemem suchych ust, możesz sięgnąć również bezpośrednio po olejki i inne substancje natłuszczające.

Sprawdzi się np.:

  • oliwa z oliwek,
  • olejek arganowy,
  • olej rycynowy,
  • masło shea,
  • wosk kandelila,
  • olej kokosowy,
  • wosk pszczeli,
  • gliceryna,
  • wazelina.

Tego rodzaju nawilżacze dodatkowo zmiękczają i pielęgnują usta. Wykazują też działanie kojące i zabezpieczające przed bezpośrednim wpływem czynników zewnętrznych.

Można znaleźć też w popularnych kosmetykach. Takie substancje nawilżające można stosować profilaktycznie przed każdym wyjściem z domu. W przypadku dzieci należy uważać na substancje, które mogą je uczulić, np. wosk pszczeli.

Zabiegi na spierzchnięte usta

Aby pomóc swoim suchym wargom, można stosować domowe peelingi, dzięki którym łatwo jest zetrzeć martwy, przesuszony naskórek, a potem nałożyć maseczkę na spierzchnięte usta. W ten sposób dodatkowo je nawilżysz.

W celu nawilżenia ust stosuje się także zabiegi z kwasem hialuronowym, choć trzeba liczyć się z tym, że po zabiegu usta mogą być lekko przesuszone. Efekt będzie widoczny dopiero po 1-2 tygodniach.

W medycynie chińskiej suche usta mogą wskazywać na różne dolegliwości, np. związane ze starzeniem się organizmu. Dlatego można skorzystać z wiedzy alternatywnej, aby poznać przyczyny swojego stanu zdrowia. Zawsze jednak takie porady warto traktować z dystansem.

Reklama

Domowe sposoby na suche usta

Aby zabezpieczyć swoje usta przed dalszymi problemami i powikłaniami, można zastosować domowe metody. To rozwiązanie, na które warto postawić, gdy masz trudności z dotarciem do lekarza czy apteki albo Twoja dolegliwość nie jest tak rozległa.Sprawdzi się również jako uzupełnienie kuracji kosmetykami.

Oto kilka domowych sposobów na suche usta:

  • maseczka z awokado - rozgnieć owoc widelcem i wymieszaj z odrobiną wybranego oleju roślinnego. Uzyskaną papkę nałóż na około 20 minut na wargi;
  • aloes - z uwagi na to, że roślina ta jest źródłem intensywnie nawilżających substancji, przyspieszających odnowę komórkową skóry, warto wykorzystać ją do domowej terapii spierzchniętych ust. Jeżeli masz liście aloesu, wystarczy, że przyłożysz je do ust. Możesz też postawić na żel aloesowy dostępny w aptece. Najistotniejsze, by preparat miał dużą zawartość aloesu w składzie i ograniczoną ilość innych składników;
  • uzupełnianie płynów - spierzchnięte usta mogą świadczyć o odwodnieniu. Dlatego zadbaj o nie od środka, pijąc duże ilości wody;
  • miód na suche usta - substancja ta nie tylko odpowiednio nawilża, ale wykazuje też działanie antybakteryjne. Już po kilku dniach jego stosowania można odczuć efekty związane z poprawą stanu warg. Aby w pełni wykorzystać potencjał miodu, warto go nakładać 2-3 razy dziennie. Należy sięgać po miody naturalne, z dużą zawartością witaminy E oraz A, np. miód wielokwiatowy, który nie tylko nawilży, ale też uzupełni braki witaminowe;
  • domowy peeling - do jego przygotowania możesz wykorzystać cukier, olej, ale też np. płatki owsiane;
  • twaróg lub śmietana - kolejnym sposobem na suche usta jest nałożenie jednej z wybranych substancji na wargi. Dobrze, by warstwa twarogu lub śmietany była spora. Zimny twaróg lub chłodna śmietana dodatkowo ukoją ból związany z pieczeniem. Efekt miękkiej nawilżonej skóry ust uzyskasz dzięki obecności tłuszczu w nabiale;
  • imbir i cytryna na spierzchnięte usta - do przygotowania takiego peelingu potrzebny będzie również miód, olej i cukier. Uzyskany peeling nałóż na usta;
  • plaster zielonego ogórka z cukrem - plasterek ogórka posyp cukrem, a następnie potrzyj nim usta. W ten sposób staną się miękkie.

Pamiętaj, by do domowych sposobów na spierzchnięte usta podchodzić ostrożnie. W Internecie jest opisanych wiele metod, ale nie wszystkie są skuteczne. Ponadto, niektóre mogą nawet pogarszać kondycję ust. Tak jest np. w przypadku stosowania pasty do zębów na suche usta, która dzięki właściwościom wysuszającym dodatkowo wpływa negatywnie na stan warg.

Jeżeli chcesz nawilżyć spierzchnięte usta u dziecka, domowe sposoby opisane wyżej jak najbardziej się u niego sprawdzą.

Co jeszcze zrobić na suche usta? Dobrze mieć pod ręką różnego rodzaju oleje i źródła tłuszczu, np. olej kokosowy, masło kakaowe, które regenerują skórę i chronią ją przed dalszym wysuszeniem.

Domowy peeling na suche usta - przepis

Zamiast wydawać pieniądze na kosmetyki z drogerii, możesz samodzielnie przygotować peeling na spierzchnięte usta. Jego przygotowanie jest nie tylko bardzo łatwe, ale również niedrogie. Składniki na peeling być może znajdują się w Twojej kuchni.

Podstawową substancją będzie tu miód. Wystarczy wymieszać łyżeczkę cukru z łyżeczką miodu i łyżeczką wybranego przez Ciebie oleju. Następnie gotową papkę należy wmasować w suche wargi i spłukać wodą.

Pierwsze efekty i wyraźnie mniej szorstkie usta zauważysz już po pierwszym zastosowaniu. Co więcej, taki peeling może być sposobem, by dostarczyć Twoim wargom wielu wartościowych witamin i minerałów, zawartych w miodzie i oleju.

Inna propozycja peelingu ust na spierzchnięte usta opiera się na przygotowaniu mieszanki składającej się z 2 łyżeczek płatków owsianych, łyżeczki miodu oraz łyżeczki jogurtu naturalnego. Uzyskaną papkę nałóż na usta, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Czego unikać w leczeniu spierzchniętych ust?

Uczucie napiętych ust skłania Cię do tego, by przeciągnąć po nich językiem? Nie rób tego! Oblizywanie ust może najpierw dać złudne wrażenie nawilżenia, ale ostatecznie dolegliwość jest spotęgowana. Dlaczego? Otóż parująca ślina sprzyja szybkiej utracie wilgoci, przez co skóra zaczyna się znacznie szybciej łuszczyć, a potem nawet pękać.

Chroń skórę warg przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, np. stosując odpowiednie balsamy albo ograniczając wyjścia z domu w duży mróz czy w wietrzną pogodę.

Zwróć uwagę również na to, jakich kosmetyków używasz. Na czas leczenia swoich warg zrezygnuj z kolorowych pomadek i szminek. One dają jedynie złudne poczucie nawilżenia, ale zwykle nie działają w taki sposób.

Dodatkowo mogą podrażnić usta i sprawić, że będą one wyglądać nieestetycznie. Jeżeli chcesz nałożyć taki kosmetyk na zdrowe usta, najlepiej najpierw nawilżyć usta balsamem, a potem dopiero pomalować je szminką, pomadką czy błyszczykiem.

W kontekście substancji, które mogą nas zmylić, warto przyjrzeć się lepiej takim, które wykazują działanie chłodzące. Trzeba pamiętać, że aromaty miętowe, fenol, mentol czy kamfora oprócz właściwości chłodzących również wysuszają i podrażniają skórę.

Podobnie zresztą działa alkohol czy kosmetyki go zawierające. Pomimo tego, że alkohol może działać dezynfekująco, przede wszystkim jednak podrażnia.

Aby zapobiec podrażnianiu uszkodzonych warg, na czas ich leczenia należy zrezygnować także z jedzenia ostrych i kwaśnych dań. Taki kontakt może wywołać dolegliwości bólowe, które mogą utrzymywać się przez jakiś czas. Jeżeli palisz papierosy, zrezygnuj z nich, a zauważysz, jak poprawi się skóra Twoich ust.

Pamiętaj, by nie odrywać łuszczącej się skóry, ponieważ gojenie się ran rozpoczyna się od początku, co spowalnia proces dochodzenia do siebie.

Jak zapobiegać spierzchniętym ustom?

Suche usta mogą być wywołane zbyt małą ilością przyjmowanych płynów. Dlatego pamiętaj o codziennym nawadnianiu. W ten sposób pozytywnie wpłyniesz nie tylko na stan warg, ale też całej swojej skóry, która stanie się nawilżona.

Odpowiednie nawilżenie możesz zapewnić swoim wysychającym ustom również od zewnątrz, stosując balsamy ochronne. Nakładaj je przed wyjściem.

Zanim zaczniesz stosować jakikolwiek kosmetyk, sprawdź najpierw jego skład. Dobrze, by taka pomadka do ust była oparta o miód, lanolinę, aloes, glicerynę, masło shea czy naturalne olejki. Możesz nimi smarować wargi profilaktycznie, ale są też dobrym rozwiązaniem na bardzo spierzchnięte usta.

Spieczone usta to również efekt działania promieniowania UV. Dlatego zabezpieczaj je, stawiając na pomadki z minimalnymi filtrami UV 15.

Unikaj natomiast kolorowych szminek z niklem, mocnymi pigmentami czy konserwantami. Mogą one dodatkowo podrażnić usta. Każde nałożenie pomadki powinno odbywać się umytymi rękoma, by nie przenieść zanieczyszczeń na usta.

Higiena wymaga również, by nie pożyczać innym swojego błyszczyka czy innego kosmetyku nakładanego na usta. Może to doprowadzić np. do zarażenia opryszczką czy inną infekcją, która wysuszy wargi.

Jeżeli chcesz pozbyć się warstwy suchej skóry, pamiętaj o systematycznym peelingu ust.

Co ciekawe, ciepłe powietrze wydobywające się z ust podczas oddychania, może mieć wpływ na wysuszanie warg. Dlatego staraj się oddychać przez nos.

Chcąc zapobiec szczypiącym ustom ogranicz jedzenie kwaśnych, ostrych i słonych dań.

Dbaj także o badania profilaktyczne i zadbaj o zdrową, pełną witamin dietę, która nie prowadzi do niedoborów cennych składników odżywczych.

Czytaj również

Bibliografia

  • Zespół pocovidowy u dzieci, Pacjent Gov, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pims-zespol-pocovidowy-u-dzieci, [dostęp: 27.01.2023].
  • Dr n. med. A. Polańska, Zapalenie około ustne, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171077,zapalenie-okoloustne, [dostęp: 27.01.2023].
  • A. Bronikowska-Kolasa i inni, Łuszczyca błony śluzowej jamy ustnej i narządów płciowych, Czytelnia medyczna, Nowa Medycyna 1/2006, s. 6-13, https://www.czytelniamedyczna.pl/1100,Luszczyca-blony-sluzowej-jamy-ustnej-i-narzadow-plciowych.html, [dostęp: 27.01.2023].
  • J. Jaśkiewicz, A. Gorzalska, Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, 2012, Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne sp. z o.o., ISBN 978-83-7571-281-0, https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/6056/Stan_sk%C3%B3ry_wyk%C5%82adnikiem_stanu_zdrowia_2012.pdf, [dostęp: 27.01.2023].
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Sebum - czym jest łój skórny i jak zmniejszyć jego nadmiar?
Twarz kobiety z nadmiarem sebum
Skin cycling krok po kroku – jakie produkty wybrać?
skin cyckling
Aloes na trądzik - jak stosować? Jak działa?
Zdjęcie uśmiechnięta szczęśliwa młoda modelka trzyma liść aloesu i słoik żelu aloesowego na beżowym tle
Podobne artykuły
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Opadające kąciki ust
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Uśmiechnięta kobieta o długich brązowych włosach w różowej koszuli, prezentująca rozświetlony makijaż
Jak zrobić glow up?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial