Odcisk na stopie to specyficzne zgrubienie na skórze, powstałe wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Najczęściej odciski pojawiają się w okolicach pięt, śródstopia lub palców, a więc tam, gdzie kontakt nogi z obuwiem ma najbardziej intensywny charakter. Sprzyja temu noszenie butów zbyt ciasnych, mało przewiewnych, a także – na wysokim obcasie.
Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków, zdecydowanie różniących się charakterem:
- nagniotki – mają kształt stożka. Są małe, o średnicy najwyżej 3 milimetrów. Korzeniem wrastają głęboko pod powierzchnię skóry, mogą uciskać zakończenia nerwowe. Najczęściej tworzą się na palcach nóg (twarde) lub między palcami (miękkie),
- modzele – to duże, płaskie powierzchnie zrogowaciałego, ale względnie miękkiego naskórka, pojawiające się m.in. na piętach i śródstopiu.
Usuwanie odcisków
Usuwanie odcisków możliwe jest na wiele sposobów, z których część można zastosować samodzielnie w domu, część zaś wymaga wizyty w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. Wśród nich można wymienić:
- usuwanie chirurgiczne, za pomocą skalpela, gdzie wycinany jest zarówno trzon odcisku, jak i zewnętrzna jego powłoka,
- zabieg laserowy gwarantujący podobny efekt, jak w przypadku użycia skalpela,
- zmiękczanie za pomocą kwasu salicylowego, ewentualnie mlekowego,
- moczenie skóry w wodzie z dużą zawartością soli,
- głęboki peeling służący usunięciu zrogowaciałego naskórka (modzele),
- usuwanie naskórka pumeksem, tarką lub twardą szczoteczką (modzele),
- używanie specjalnych plastrów, działających leczniczo, ale też profilaktycznie.
Pamiętać należy, że odciski na stopach należą do tych dolegliwości, którym zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć. W jaki sposób można uniknąć nagniotków i modzeli?
Reklama
Plastry na odciski
Plastry na odciski spełniają dwojaką rolę – zarówno profilaktyczną, jak i leczniczą. W pierwszym z wymienionych przypadków celem nadrzędnym jest zapobieganie powstawaniu nieestetycznych i bolesnych zrogowaceń skóry. Efekt ten osiągnąć można poprzez skuteczną ochronę przed uciskiem i tarciem w kontakcie stopy z twardą powierzchnią buta.
W tym celu zastosować można specjalne plastry ochronne. Są one wykonane najczęściej z miękkiej pianki polietylenowej. Ma ona wysokie właściwości amortyzujące, dlatego skutecznie izoluje stopę, chroniąc ją przed naciskiem buta.
Najlepiej wybierać plastry hipoalergiczne, perforowane, zapewniające wysoką przewiewność, a jednocześnie wodoodporność. Jeśli są stosowane na ranę, nie przyklejają się do niej.
Jednocześnie w sposób bezbolesny odrywają się od ciała. Opatrunki tego typu najczęściej zakładamy zapobiegawczo, na przykład przed wyjściem z domu w nowych, nierozchodzonych butach, a także planując dłuższą wyprawę, czy intensywny trening.
Reklama
Sposób na odciski - plastry hydrokoloidowe
Jeśli powstaniu odcisków nie uda się zapobiec, należy uczynić wszystko, aby zrogowacenia usunąć, minimalizując przy tym doznania bólowe. Także i w tym przypadku pomocne mogą się okazać specjalistyczne plastry. Dobrym przykładem są opatrunki hydrokoloidowe.
Ich specjalna formuła sprawia, że absorbują one wyciek płynu z pęcherza, a następnie zamieniają się w żel. Przyspieszają w ten sposób proces usuwania odcisków i gojenia ran po nich. Osłaniają newralgiczne miejsca, a także zmniejszają nacisk na skórę. Do tego są niemal niewidoczne, bardzo wygodne w aplikacji i użytkowaniu. Z tego powodu określane bywają mianem „drugiej skóry”.
Reklama
Jak usunąć odcisk z korzeniem?
Szczególnym problem w przypadku odcisków są ich korzenie - to one w największym stopniu sprawiają ból, a zarazem są najtrudniej usuwalne. Korzeń odcisku to tzw. czop rogowy, powstały ze zrogowaciałej tkanki, który jest twardy i wrośnięty głęboko w skórę. Jako taki, w czasie chodzenia może uciskać zakończenia nerwowe, co wiąże się zazwyczaj z ogromnym dyskomfortem.
Jak usunąć odcisk z korzeniem? Pytanie to nie zawsze znajduje odpowiedź. Problem najłatwiej jest wyeliminować we wstępnej fazie rozwoju. Użyć do tego celu można wspomnianych plastrów, sprawdzą się też kwas salicylowy i mlekowy, czy woda z solą, rozmiękczające nagniotek i ułatwiające jego usunięcie wraz z korzeniem.
Pamiętajmy jednak, że odcisków nie wolno likwidować mechanicznie, na siłę, na przykład za pomocą noża lub nożyczek. Zabieg taki z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie nieskuteczny, jego niepożądanym efektem może zaś być zakażenie powstałej rany. Tego typu operacje wykonywać może wyłącznie chirurg, z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa.