Aby mózg sprawnie funkcjonował należy dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych. Gdy nad czymś intensywnie pracujesz, a twoja uwaga jest przez cały czas skoncentrowana, to twój mózg w tym momencie jest najbardziej aktywny i zużywa ok. 20-25% całej energii organizmu.
Z tego właśnie względu po dniu intensywnej pracy, wieczorem możesz czuć się bardzo zmęczony. Aby nie tracić koncentracji warto wspierać mózg, aby pracował na pełnych obrotach przez cały dzień i abyś ty wieczorem nie czuł się zmęczony. Ogromnie ważną rolę w sprawnym działaniu mózgu odgrywa glukoza.
Reklama
Glukoza i tlen zapewniają koncentrację
Glukoza jest to cukier prosty, który zgodnie z powszechną opinią jest pokarmem dla mózgu, biorącym udział w tworzeniu białek i tłuszczów. Ile glukozy potrzebuje nasz mózg?
- Badania naukowe wykazały, że dobowe zużycie glukozy przez mózg oraz krwinki czerwone wynosi ok. 180 g.
- Okazuje się jednocześnie, że tworzenie glukozy z dostarczonych w pożywieniu aminokwasów może dostarczyć ok. 130 g glukozy.
- Wynika z tego, że minimalną ilością glukozy jaką musimy spożywać w ciągu dnia jest 50 g.
Przedstawione wyliczenia nie uwzględniają oczywiście zużycia glukozy przez inne narządy, np. mięśnie, co ma ogromne znaczenie u osób prowadzących aktywny tryb życia.
Spożywanie glukozy nie oznacza od razu, że musimy sięgać po produkty bogate w cukier, np. ciastka, muffinki, słodkie naleśniki. Organizm to bardzo skomplikowana fabryka chemiczna. Dowodzi tego fakt, że już w przypadku diety wysokobiałkowej, aż 50% białka zamieniane jest w organizmie na glukozę.
Do sprawnego działania mózgu niezbędny jest również tlen, który umożliwia spalanie glukozy. Glukoza i tlen to dwa elementy, bez których mózg nie byłby w stanie działać.
- Szacuje się, że człowiek zużywa średnio 0,2 m3 tlenu na godzinę.
Z tego właśnie względu ważne jest wietrzenie pomieszczenia, w którym musimy intensywnie pracować. Optymalne dotlenienie mózgu jest niezwykle ważne, aby procesy spalania glukozy mogły zachodzić prawidłowo.
Reklama
Produkty poprawiające koncentrację
- Aby mózg sprawnie pracował, powinieneś jeść regularnie i często – co 3-4 godziny, ale w niewielkich porcjach.
- Małe i częste posiłki nie doprowadzają do spadku poziomu glukozy we krwi, dzięki czemu masz jasność umysłu przez cały dzień i nie masz poczucia nagłego zmęczenia.
- Jednocześnie w diecie wspierającej koncentrację twojego mózgu nie powinno zabraknąć witamin – szczególnie tych z grupy B oraz mikroelementów.
- Staraj się jeść dużo warzyw i owoców, ryb, roślin strączkowych, orzechów i pij dużo wody.
- Jeśli czujesz, że w ciągu dnia twój mózg ogarnia zmęczenie i z trudnością się koncentrujesz, zamiast pić kolejną filiżankę kawy, sięgnij po zieloną herbatę lub gorzką czekoladę.