Po co spray do uszu dla dzieci?
Spray do uszu dla dzieci to bezpieczny środek pozwalający w warunkach domowych uporać z nadmiarem woskowiny w kanale słuchowym. Zaleganie woskowej wydzieliny jest poważnym problemem nie tylko estetycznym, ale też zdrowotnym. Prowadzić bowiem może do częściowego, a nawet całkowitego niedosłuchu, dodatkowo powodując takie uciążliwości, jak rozdrażnienie, świąd czy bolesność, zwłaszcza u małych dzieci. Zanim jednak przystąpimy do czyszczenia uszu, uświadomić sobie należy, że nie w każdej sytuacji jest to wskazane i nie każda metoda jest dozwolona.
Najistotniejsza w tym kontekście jest informacja, że woskowina sama w sobie spełnia w mechanizmie funkcjonowania ludzkiego organizmu rolę pozytywną:
- chroni przewód słuchowy przed rozwojem infekcji w wyniku zakażeń bakteryjnych i grzybiczych,
- chroni przed urazami mechanicznymi, przedostawaniem się wody i innych ciał obcych,
- natłuszcza i nawilża przewód słuchowy.
Woskowina jest zatem niezbędna dla naszego słuchu, a wręcz pożądana. Problemem staje się dopiero jej nadmiar, będący efektem zbyt intensywnej pracy wytwarzających ją gruczołów. I dopiero w takiej sytuacji należy zdecydować się na usuwanie woskowiny z ucha. Jak to zrobić? Na przykład za pomocą preparatu w spreju.
Reklama
Czym jest spray do czyszczenia uszu dla dzieci?
Spray do czyszczenia uszu dla dzieci jest preparatem bazującym na działaniu naturalnych składników, o właściwościach myjących oraz wspierających procesy pozbywania się woskowiny z przewody słuchowego.
Do tego celu wykorzystywane są takie substancje, jak:
- oliwa z oliwek,
- hipertoniczny roztwór z wody morskiej.
Środki te w delikatny sposób oczyszczają kanał słuchowy, rozpuszczając woskowy czop i umożliwiając swobodne wypłynięcie jego pozostałości na zewnątrz. Wpływają też na działanie gruczołów wytwarzających woskowinę. Spray do czyszczenia uszu dla dzieci może być wykorzystywany także w przypadkach, gdy woskowina ma tendencję do zasychania.
Reklama
Jak stosować preparat do czyszczenia uszu niemowlaka?
Preparat do czyszczenia uszu niemowlaka w sprayu jest niezwykle wygodny w aplikacji. Zaopatrzenie pojemnika w pompkę umożliwia precyzyjne dozowanie niewielkich ilości substancji rozpuszczającej wosk, co zapobiega zalewaniu uszu dziecka. To niezwykle istotne – pamiętajmy, że dalece niewskazane jest stosowanie oliwy z oliwek czy wody morskiej wprost z butelki i samodzielne odmierzanie oraz nalewanie jej do przewodu słuchowego. Co ważne, ciśnienie wytwarzane przez pompkę w sprayach do uszu dla dzieci jest na tyle niewielkie, by nie powodować dodatkowego dyskomfortu dla maluchów. Uwaga – spray do uszu dla dzieci powinno się stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Częstsze jego używanie może pozbawić dziecko naturalnej ochrony, jaką stanowi wosk dla narządu słuchu.
Jeśli nie wiemy, który konkretnie produkt wybrać dla naszego dziecka, poprośmy o opinię zaufanego laryngologa. On też powinien określić zasadność zastosowania tego typu preparatu. Możliwe bowiem jest, że uszy nie wymagają czyszczenia w ogóle, bądź też przeciwnie – sytuacja jest na tyle poważna, iż niezbędne jest profesjonalne płukanie w gabinecie zabiegowym.
Reklama
Kiedy spray do mycia uszu nie daje rady?
Kiedy spray do mycia uszu nie radzi sobie z zalegającą woskowiną, mały pacjent powinien trafić do gabinetu laryngologicznego, gdzie zabieg płukania zostanie wykonany w sposób profesjonalny. Używana do tego celu jest woda, którą lekarz wprowadza do ucha pod niewielkim ciśnieniem (wcześniej można użyć nieco parafiny, aby rozmiękczyć wosk). Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, trwa kilka minut i jest bezbolesny, aczkolwiek dla małego dziecka może się wiązać ze swego rodzaju dyskomfortem. Tego typu płukanie jest jednak całkowicie bezpieczne i co najważniejsze, odbywa się pod kontrolą lekarza.
Reklama
Usuwanie woskowiny z ucha za pomocą patyczków
Spray do uszu dla dzieci często przedstawiany jest jako alternatywa dla tak zwanych patyczków. To niewłaściwe postawienie sprawy. Usuwanie woskowiny z ucha za pomocą patyczków to jednoznacznie zły pomysł. Tego typu asortyment w ogóle nie nadaje się do czyszczenia uszu. Po pierwsze, patyczkiem jesteśmy w stanie usunąć jedynie widoczne na zewnątrz zabrudzenia, natomiast woskowina zalegająca głębiej jest wpychana do środka, co potęguje jedynie zakorkowanie przewodu. Po drugie, manewrowanie patyczkiem w uchu dziecka, grozi uszkodzeniem błony bębenkowej i trwałą utratą lub pogorszeniem słuchu. Pamiętaj, że patyczki nie służą do czyszczenia kanału słuchowego, a jedynie zewnętrznych zakamarków małżowiny usznej.
Reklama
Codzienny środek do czyszczenia uszu dla dzieci
Jeśli przewód słuchowy za pomocą spreju czyścimy tylko w wyjątkowych sytuacjach, a patyczki są niedozwolone, w jaki sposób należy dbać o higienę uszu na co dzień? Okazuje się, że nie wiąże się to z żadnym dodatkowym wysiłkiem ani nakładami. W wielu przypadkach najlepszy środek do czyszczenia uszu dla dzieci to zwykła woda z mydłem. Odchodzi się dziś od pokutującego przez dziesięciolecia poglądu, jakoby małym dzieciom nie należało myć uszu. W czasie zwykłej kąpieli przewód słuchowy jest wystarczająco chroniony przez wosk i błonę bębenkową, pod warunkiem że wodą ucho jedynie umyjemy, nie zaś zalejemy.