Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚

Stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej

Choroba hemoroidalna oceniana jest na czterostopniowej skali, pozwalającej określić stopień zaawansowania objawów. Każdy stopień to inne objawy i różne podejście do leczenia. Jak zatem rozpoznać, na jakim etapie jest choroba?
Na zdjęciu widoczny jest anatomiczny model przekroju odbytnicy i odbytu, używany prawdopodobnie do celów edukacyjnych lub medycznych. Model jest przecięty wzdłuż, ukazując wewnętrzne struktury i warstwy tkanki.
Źródło: materiały partnera
Spis treści

Z artykułu dowiesz się, jak choroba hemoroidalna jest klasyfikowana w czterech stopniach zaawansowania. Przeczytasz o metodach leczenia, w tym o nowoczesnych zabiegach, takich jak RAFAELO i Longo. Artykuł podkreśla również znaczenie wczesnego leczenia i profilaktyki, które mogą zapobiec poważnym powikłaniom zdrowotnym.

Reklama

Stopnie choroby hemoroidalnej

Hemoroidy, inaczej guzki naczyniowe, to naturalny element struktury odbytu, wspierający funkcję zwieracza i zapobiegający niekontrolowanemu wydostawaniu się treści jelitowej. Są zlokalizowane na granicy odbytnicy i kanału odbytu. Kiedy guzki krwawnicze powiększają się i stają się nadmiernie wypełnione krwią, mówi się o chorobie hemoroidalnej.

Choroba hemoroidalna może powodować objawy takie jak krwawienie, świąd, pieczenie czy dyskomfort, czasem także wypadanie guzków krwawniczych. Jednak nasilenie objawów bywa zróżnicowane, gdyż zależy od stopnia choroby.

Choroba hemoroidalna klasyfikowana jest w czterech stopniach zaawansowania, które odzwierciedlają różne fazy jej rozwoju:

  • I stopień: guzki wewnątrz odbytu,
  • II stopień: guzki wypadają, ale cofają się samoistnie,
  • III stopień: guzki wymagają ręcznego odprowadzenia,
  • IV stopień: guzki stale wypadają, są nieodprowadzalne.

Każdy stopień charakteryzuje się innymi dolegliwościami i wymaga indywidualnego podejścia do leczenia.

Reklama

Hemoroidy I stopnia

Na tym etapie hemoroidy są powiększone, ale pozostają wewnątrz kanału odbytu i nie wypadają na zewnątrz. Objawy są zwykle łagodne i obejmują niewielkie krwawienia, uczucie dyskomfortu, świąd lub pieczenie. Wczesne rozpoznanie zmian pozwala podjąć leczenie i zapobiec progresji choroby.

Jeśli jednak nie zostaną podjęte odpowiednie działania, hemoroidy mogą przejść w II stopień, szczególnie w obecności czynników ryzyka, takich jak przewlekłe zaparcia, brak aktywności fizycznej czy długotrwałe siedzenie.

Reklama

Hemoroidy II stopnia

W tym przypadku guzki hemoroidalne wypadają podczas wypróżnienia, ale samoistnie wracają do kanału odbytu po jego zakończeniu. Objawy obejmują dyskomfort, ból, krwawienie, świąd oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Brak odpowiedniej interwencji może spowodować progresję choroby do III stopnia, w którym guzki nie cofają się samoistnie i wymagają manualnego odprowadzenia.

Reklama

Hemoroidy III stopnia

Na tym etapie hemoroidy wypadają podczas wypróżnienia i wymagają ręcznego umieszczenia z powrotem do kanału odbytu. Objawy są bardziej nasilone i mogą obejmować znaczący ból, krwawienie, świąd oraz uporczywe uczucie obecności ciała obcego w odbytnicy.

Leczenie jest konieczne, gdyż brak interwencji może prowadzić do przejścia do IV stopnia oraz poważniejszych problemów, takich jak: zakrzepy w hemoroidach, czy przewlekły stan zapalny.

Reklama

Hemoroidy IV stopnia

IV stopień choroby hemoroidalnej charakteryzuje się najbardziej zaawansowanym stanem schorzenia. Guzki hemoroidalne pozostają na zewnątrz i nie mogą być odprowadzone do wnętrza kanału odbytu. U chorych często dochodzi do zakrzepicy guzków, co powoduje:

  • silny, przewlekły ból,
  • obfite krwawienia,
  • obrzęk i stan zapalny.

Otwarte rany lub zakrzepy w guzkach zwiększają też znacząco ryzyko infekcji. Dlatego na tym etapie konieczne jest szybkie podjęcie leczenia.

Reklama

Diagnostyka stopnia choroby hemoroidalnej

Głównym celem w diagnostyce stopnia choroby hemoroidalnej jest ocena stopnia wypadania guzków krwawniczych oraz nasilenia objawów. Początkowo lekarz zbiera informacje o historii objawów, ich nasileniu oraz czynnikach ryzyka, takich jak dieta, styl życia czy choroby współistniejące.

Dalej wykonywane jest badanie fizykalne. Oceniane są hemoroidy zewnętrzne oraz okolice odbytu pod kątem obrzęków, stanów zapalnych czy innych nieprawidłowości.

Wykonuje się także badania endoskopowe, takie jak anoskopię lub rektoskopię. Pierwsze badanie Pozwala na ocenę górnej części odbytnicy. Drugie – umożliwia dokładniejszą ocenę dalszych odcinków jelita grubego. W przypadku podejrzenia innych patologii układu żylnego lub głębszych zmian pomocne może być też USG z Dopplerem.

U pacjentów powyżej 50. roku życia lub z rodzinną historią raka jelita grubego, zwykle wykonywana jest także kolonoskopia.

Reklama

Dobór metod leczenia a stopień zaawansowania choroby

We wczesnych stadiach choroby hemoroidalnej skuteczne może być jeszcze leczenie zachowawcze, które pozwala złagodzić objawy i zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia. Na tym etapie zaleca się przede wszystkim dietę bogatą w błonnik, obejmującą warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe. Pomaga ona regulować pracę jelit i zapobiega zaparciom, które są jednym z głównych czynników ryzyka.

Bardzo ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Dzięki temu wypróżnienia stają się łatwiejsze, a nacisk na naczynia żylne mniejszy. Istotne jest też unikanie długiego siedzenia, zwłaszcza w jednej pozycji oraz regularna aktywność fizyczna.

W początkowych stadiach wsparcie farmakologiczne obejmuje najczęściej miejscowe środki łagodzące, takie jak czopki czy maści oraz tabletki wspomagających napięcie i elastyczność naczyń krwionośnych. 

Jeśli jednak objawy utrzymują się pomimo leczenia, konieczne jest rozważenie zaawansowanej terapii. Także leczenie hemoroidów III i IV stopnia wymaga zastosowania zaawansowanych metod. Ich wybór powinien być dostosowany indywidualnie przez proktologa. Wiele nowoczesnych zabiegów – takich jak ambulatoryjna metoda RAFAELO czy bardziej zaawansowana technika Longo jest dostępnych w gabinetach medycznych specjalizujących się w proktologii. 

Pamiętaj, by nie lekceważyć hemoroidów, zwłaszcza w III i IV stopniu zaawansowania, kiedy objawy są najbardziej uciążliwe. Odpowiednie leczenie nie tylko łagodzi ból, krwawienie i dyskomfort, ale zapobiega też dalszemu rozwojowi choroby. Dzieki leczeniu można też uniknąć poważnych powikłań, takich jak zakrzepica, anemia czy przewlekłe stany zapalne.

Wizyta u proktologa – szybko, bezboleśnie i profilaktycznie

Badanie proktologiczne jest krótkie, mało inwazyjne i przeprowadzane z maksymalnym komfortem pacjenta. Lekarz proktolog stosuje nawilżający żel, dzięki czemu badanie jest praktycznie bezbolesne. W razie potrzeby bardziej zaawansowane procedury, mogą być wykonywane w znieczuleniu. Regularna kontrola pozwala wykryć i zapobiec wielu poważnym schorzeniom, dlatego nie warto zwlekać. Zadbaj o swoje zdrowie – umów się na wizytę!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Na jakie cechy preparatu na blizny zwracasz największą uwagę?
Contractubex