Reklama
Przyczyna zimnych nóg
Co oznaczają zimne stopy? Bardzo często zdarza się, że stopy marzną właściwie bez powodu, a przyczyn można dopatrywać się w powiedzeniu „taka twoja uroda”. Niekiedy problem leży w budowie ciała – wystarczy wysoka, szczupła sylwetka, by uczucie zimnych kończyn towarzyszyło nam każdego dnia.
Zziębnięte stopy występują również u osób łatwo ulegających emocjom (takim jak stres czy niepokój), które wywołują zaburzenia krążenia krwi. Wszelkie poruszenia emocjonalne pobudzają organizm do wzmożonej produkcji katecholaminy, przez co naczynia krwionośne w stopach silnie się kurczą i pojawia się uczucie zimna.
Podobne objawy towarzyszą paleniu papierosów. Krańcowe partie ciała z reguły są mniej ukrwione i dotlenione. Nikotyna dodatkowo powoduje kurczenie i zwężanie naczyń krwionośnych, dlatego palacze często skarżą się, że z biegiem lat ich stopy coraz łatwiej marzną i są mniej odporne na chłód.
A jeśli mowa o używkach to nie należy zapominać również o alkoholu, który zwiększa utratę ciepła przez ciało, wobec czego również może prowadzić do uczucia zziębniętych stóp.
Zimne stopy mogą być spowodowane również wykonywaniem zbyt monotonnej pracy, która polega na długim przebywaniu w tej samej pozycji - siedzącej lub stojącej. Zbyt długie stanie lub siedzenie zaburza przepływ krwi. Stąd warto pamiętać, by stojąc przenosić co jakiś czas ciężar z nogi na nogę, a siedząc nie krzyżować nóg i co jakiś czas wykonywać ćwiczenia stóp.
Przyjmowanie leków i kontakt z niektórymi środkami chemicznymi nie pozostaje bez znaczenia. Zimne stopy mogą się pojawić u osób stosujących niektóre leki, np.: beta-blokery, pochodne alkaloidów sporyszu, doustne środki antykoncepcyjne, cytostatyki, interferon, itd. Uczucie zziębniętych kończyn może wystąpić w przypadku zatrucia ołowiem, talem i innymi związkami chemicznymi.
Przed postawieniem poważnej diagnozy warto sprawdzić, czy zimne stopy nie są przypadkiem wynikiem noszenia skarpet ze zbyt ciasnym ściągaczem oraz innych pończoch czy podkolanówek, które wbijają się w skórę nóg i tym samym blokują przepływ krwi poniżej miejsca ucisku. Dobrze sięgać zatem po skarpetki z szerokimi ściągaczami i bardziej elastyczne rajstopy.
Reklama
Domowe sposoby na zimne stopy
Walkę z zimnymi stopami warto zacząć od codziennej, krótkiej gimnastyki. Odpowiednie ćwiczenia przyśpieszą cyrkulację krwi i zapewnią ci energię na resztę dnia. W przypadku siedzącego trybu życia należy pamiętać o regularnych przerwach na ruch. Z pomocą przyjdą również ciepłe skarpety bez uciskającego ściągacza, biotermiczne wkładki do butów czy termofor.
Należy unikać chodzenia po domu na boso i chronić stopy przed wychłodzeniem, zwłaszcza przy niskich temperaturach. Warto codziennie nacierać je maściami rozgrzewającymi, które pobudzają krążenie i uelastyczniają naczynia krwionośne. W przypadku palaczy najlepszym sposobem na marznące kończyny jest zerwanie z nałogiem.
Gdy problem zimnych stóp wyjątkowo daje nam się we znaki, warto zastosować kąpiel z dodatkiem rozgrzewającego wyciągu z kamfory i papryki. W prosty sposób uelastycznimy naczynia, naprzemiennie mocząc stopy w miskach z gorącą i zimną wodą. Wystarczy zmieniać naczynia co minutę, co najmniej kilkukrotnie. Ten prosty i skuteczny zabieg można wykonywać codziennie wraz ze starannymi masażami. Równie skuteczne mogą okazać się wizyty w saunie.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmarznięte stopy jest ich regularne szczotkowanie. Do tego zabiegu najlepiej użyć szczotki z włókna naturalnego lub rękawicy sizalowej. Najlepiej szczotkować stopy w czasie kąpieli, ponieważ skóra jest wtedy rozgrzana i mniej podatna na podrażnienia. W ten sposób oszczędzamy sobie niepotrzebnego bólu.
Samo szczotkowanie warto zacząć od grzbietu stóp, a następnie przechodzić ruchami okrężnymi w stronę pośladka po zewnętrznej i wewnętrznej stronie stóp.
Reklama
Leczenie zimnych stóp
Jeśli mimo wszelkich starań, gimnastyki i domowych kuracji stopy nadal pozostają zimne, należy udać się na badania. To jeszcze nie powód do paniki, gdyż zmarznięte kończyny towarzyszą stosunkowo niegroźnym dolegliwościom.
Pierwsze kroki powinniśmy skierować do przychodni, gdzie czeka nas badanie krwi – na początek morfologia i hormony tarczycy, gdyż zziębnięte stopy to jeden z objawów anemii i niedoczynności gruczołu tarczowego. Warto również zmierzyć ciśnienie, ponieważ problem zimnych kończyn dotyka niskociśnieniowców.
Zimnych stóp nie należy bagatelizować, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy. Czerwoną lampkę powinny zapalić dolegliwości serca – te dwa symptomy występujące naraz mogą oznaczać poważne problemy z układem krążenia. Sinienie i ból marznących palców to kolejny powód do obaw, gdyż tak przejawia się choroba Bürgera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie żył.
Nieleczony stan zapalny może prowadzić do ciężkich komplikacji, a nawet do amputacji zainfekowanych kończyn.
Gdy nasze stopy bledną przy kontakcie z zimną wodą i natychmiast marzną, również należy skontaktować się lekarzem, gdyż powodem może być choroba autoagresywna – niezwykle niebezpieczna dla zdrowia. W przypadku osób starszych zziębnięte kończyny mogą oznaczać miażdżycę. Wszystkie niepokojące symptomy wymagają konsultacji lekarskich.
Reklama
Mrowienie w stopach i uczucie zimna
Jak wiadomo zimne stopy i dłonie mogą wskazywać na problemy z krążeniem. Do chorób związanym z krążeniem należy zakrzepica żył głębokich. Jest to bardzo groźna choroba, szczególnie dlatego, że przez długi czas nie daje żadnych objawów.
Tworzące się w żyłach kończyn zakrzepy krwi stopniowo ulegają powiększeniu, a po osiągnięciu pewnego rozmiaru odrywają się i płyną wraz z krwią do naczyń płucnych. Tam może utworzyć się zator, który grozi nawet śmiercią.
Bardzo ważnym sygnałem jest, kiedy nogi nie tyle marzną, co drętwieją (pojawia się uczucie mrowienia) i są bardzo słabe. Może to być znak, że powstał problem z żyłami i tętnicami kończyn dolnych, zatem warto udać się do lekarza i skontrolować przepływy.