Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Sucha skóra głowy – przyczyny i preparaty. Jak nawilżyć?

Sucha skóra głowy może objawiać się swędzeniem, pieczeniem, zaczerwienieniem oraz łupieżem. Co wywołuje tę dysfunkcję skórną? Jak nawilżyć suchą skórę głowy i jakich preparatów używać, by jej nie zaszkodzić? W artykule znajdują się gotowe przepisy na naturalne nawilżające maseczki i odżywki do skóry włosów.
Sucha skóra głowy pod lupą
źródło:123RF
Spis treści

Objawy suchej skóry głowy

Sucha skóra głowy to nie tylko symptom problemów skórnych, ale także znak, że pojawiła się choroba – łupież, określany jako kosmetyczny. Może to również oznaczać, że pielęgnacja skóry głowy nie odbywa się w prawidłowy sposób, np. przez stosowanie zbyt agresywnych szamponów i produktów stylizacyjnych, czy nadużywanie zabiegów kosmetycznych na włosy, itp.

Wśród objawów tej dolegliwości należy wymienić m.in. uczucie swędzenia i/lub pieczenia skóry głowy, charakterystyczne „płatki” łupieżu w kolorze białym lub żółtawym, które można zaobserwować na ramionach i barkach, a także zaczerwienioną skórę na obszarze głowy.

Sucha skóra głowy i swędzenie tej okolicy mogą być wywołane przez dużą ilość drożdżaków typu Malassezia. Złuszczanie naskórka zlokalizowanego na głowie, powodującego przesuszenie tej części ciała, u osób z tym problemem dermatologicznym może mieć miejsce nawet co siedem dni. U zdrowych osób proces wymiany naskórka odbywa się co 28 dni.

Reklama

Przyczyny suchej skóry głowy

Skąd się bierze sucha skóra głowy? Przyczyny tego zjawiska to często niewłaściwa pielęgnacja włosów, zatem używanie szamponów, pianek, odżywek do włosów, lakierów zawierających składniki przesuszające skórę głowy, takie jak np. SLS, czy alkohol. 

Ponadto za suchą skórę głowy odpowiadają również częste zabiegi fryzjerskie, takie jak farbowanie, rozjaśnianie, stylizacja, itp. oraz nagminne poddawanie włosów, a co za tym idzie także skóry głowy, działaniu termicznemu, czyli:

  • suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki, 
  • stosowanie prostownicy, gorących wałków, lokówki, itd. 

Poza tym z takim objawem można się spotkać latem – po nadmiernej ekspozycji na słońce, a także zimą, kiedy skóra jest narażona na mróz na dworze, a suchość powietrza – w pomieszczeniach. 

Bardzo sucha skóra głowy to także efekt nieodpowiedniej diety, ubogiej w tłuszcze nienasycone, witaminy (m.in. A i E) i minerały (np. cynk, magnez i selen), sprzyjające właściwemu nawilżeniu naskórka oraz odpowiednią ilość płynów (przede wszystkim wody).

Za suchą skórą głowy mogą też stać choroby takie jak np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, alergia kontaktowa, niedoczynność gruczołów łojowych, a także podrażnienie wywołane przez jakiś czynnik zewnętrzny lub składnik diety.

Reklama

Domowe sposoby na suchą skórę głowy

Co można zrobić w warunkach domowych z taką dolegliwością jak sucha skóra głowy? Preparaty, które mogą pomóc w takim przypadku to produkty, które znajdują się w kuchni. Należą do nich m.in. 

  •  cytryna, 
  •  olej kokosowy, 
  • jogurt naturalny. 

Warto na bazie wymienionych komponentów przygotować naturalną odżywkę nawilżającą skórę głowy. Przykładowo wystarczy zmieszać sok z cytryny (około dwie łyżki) z trzema łyżkami jogurtu naturalnego i nałożyć na skórę głowy. 

Inną naturalną metodą na przesuszoną i swędzącą skórę głowy jest spryskiwanie jej sprayem stanowiącym mieszankę wody i octu jabłkowego (w proporcjach 50:50). Podobny efekt może przynieść smarowidło zawierające kilka kropli olejku herbacianego rozpuszczonego w łyżce oleju (lub oliwy). 

Kolejną substancją, która pomoże z przesuszoną skórą na głowie jest aloes, który można otrzymać w postaci żelu w każdej aptece. Wymienionymi miksturami należy natrzeć lub spryskać skórę głowy, pozostawić na kilka-kilkanaście minut, a następnie zmyć łagodnym szamponem (np. ziołowym). Natomiast lekko podgrzany wcześniej olej kokosowy warto starannie wmasować w skalp i zmyć dopiero po około 30 minutach.

Reklama

Jak nawilżyć suchą skórę głowy?

Niezależnie od tego, co spowodowało, że pojawiła się sucha skóra głowy: czy łupież, czy inna przyczyna, warto zmienić nawyki pielęgnacyjne dotyczące włosów. Powinno się więc zmienić szampon na łagodny, delikatny preparat nawilżający, który w składzie posiada jak najwięcej naturalnych, nieszkodliwych komponentów. Należy także na jakiś czas przerwać stosowanie zabiegów, takich jak farbowanie włosów, trwała ondulacja, itp., a także wyeliminować lub znacznie ograniczyć używanie suszarki, prostownicy i lokówki. 

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy występuje sucha skóra głowy, jak nawilżyć ten rejon ciała? Dobrze jest dopasować do swojego typu skóry przeznaczone do niej preparaty do mycia i pielęgnacji, które mają na celu likwidację przesuszonej skóry głowy. Poza tym powinno się wprowadzić do łazienki niektóre, wspomniane powyżej, artykuły spożywcze, które w naturalny sposób nawilżą i odżywią skórę głowy.

Właściwemu nawilżeniu skóry głowy przysłuży się też dobra dieta. Każdego dnia należy dbać o podaż wystarczającej ilości płynów oraz produktów o jak największej zawartości witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych.  

Reklama

Leczenie suchej skóry głowy

Co jeśli pomimo zastosowania wymienionych wskazówek, nadal istnieje problem jakim jest sucha skóra głowy, jak leczyć tę przypadłość? Jeśli dolegliwość nie mija, warto udać się do trychologa, czyli lekarza specjalizującego się w chorobach włosów i skóry głowy lub do dermatologa. 

Należy liczyć się z tym, że lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań i testów, które pomogą w zdiagnozowaniu przyczyny problemu. Być może konieczne będzie wprowadzenie właściwych leków doustnych, np. przeciwgrzybiczych, czy przeciwdrożdżakowych i leczniczych szamponów, np. przeciwłupieżowych. Poza tym specjalista może się zdecydować na wprowadzenie do kuracji żelu lub maści opierających się m.in. na moczniku, glicerynie, l-argininie i kwasie glikolowym, by m.in. złuszczyć skórę głowy, działać antybakteryjnie i nawilżyć ją.

Ponadto z pewnością zostanie zalecone odpowiednie postępowanie związane z myciem oraz pielęgnacją włosów i skóry głowy.

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Słupek Weronika, Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów, FT Concept, 2016, I, ISBN 978-83-945348-0-6.
  • 2. Brzezińska-Wcisło Ligia, Choroby włosów i skóry owłosionej, Termedia, 2015, Poznań, I, ISBN 9788379884636.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Henna do włosów w koszyczku
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Szamponetka: kolory a efekty na włosach. Czy niszczy włosy?
Różnokolorowe pasemka po zastosowaniu szamponetki
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial