Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Suche dłonie - przyczyny i domowe sposoby. Co na nie stosować?

Suche dłonie są najczęściej skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Na kondycję skóry wpływać mogą również inne czynniki np. słońce, suche powietrze, detergenty, a także alergie czy schorzenia ogólnoustrojowe. Sprawdź, co stosować, by pozbyć się tego problemu.
Suche dłonie na białym tle
źródło:123RF
W skrócie
  • Na suchość dłoni składają się różne czynniki, np. zła pielęgnacja. Co jeszcze?
  • Nie należy ignorować suchych dłoni, gdyż mogą być objawem różnych chorób. Jakich?
  • Jednym z najlepszych sposobów na zniwelowanie suchości dłoni są kremy, jednak równie popularne są domowe sposoby. Jakie?
SPRAWDŹ TEŻ: Pękająca skóra na palcach - jak zadbać o warstwę ochronną?
Spis treści

Co oznaczają suche dłonie?

Skóra dłoni odznacza się szczególną delikatnością i wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych.

Dzieje się tak dlatego, że w tym obszarze warstwa naskórka jest zdecydowanie cieńsza niż w innych rejonach ciała. Skóra dłoni nie została wyposażona w gruczoły łojowe, które to mają za zadanie nawilżać i chronić naskórek.

Poza tym w strukturze skóry dłoni licznie występują gruczoły potowe, przez co naskórek staje się uboższy w wodę i wysusza się. Nie od dziś wiadomo, że brak odpowiedniego nawilżenia skóry powoduje mniejszą jędrność i elastyczność oraz wcześniejsze pojawienie się procesu starzeniowego, a zatem zmarszczek. 

Na suchość dłoni również może wpływać niedobór witaminy A i E, gdyż odpowiadają one za zdrowie skóry. Należy również zadbać o odpowiedni poziom witaminy B5 w organizmie. Jej brak może bowiem prowadzić pękanie skóry.

U dziecka zazwyczaj właśnie to jest powodem suchych, czerwonych dłoni. Zdarza się również, że skórę przesuszać mogą używane do pielęgnacji kosmetyki, które nie zostały odpowiednio dopasowane do wieku.

Suche, szorstkie i zniszczone dłonie to jeden z pierwszych syndromów, że pielęgnacja tej części ciała została zaniedbana lub całkowicie pominięta.

Często za problemami z suchością skóry rąk stoją choroby dermatologiczne, a także alergia czy AZS (atopowe zapalenie skóry). 

Jeśli ta niewielka naturalna bariera ochronna i płaszcz lipidowy naskórka dłoni zostaną dodatkowo wystawione na działanie silnych detergentów, alergenów, czy niesprzyjających warunków atmosferycznych (jak słońce, czy mróz) wielce prawdopodobne, że wystąpi sucha skóra dłoni.

Inne przyczyny suchej skóry dłoni

Bardzo suche i zniszczone, a przy tym popękane dłonie mogą być wywołane przez kilka czynników. Jednym z nich są wspomniane wyżej warunki atmosferyczne (zwłaszcza zimą).

Wystawiając dłonie na mocne słońce, silny mróz, czy deszcz, trzeba się liczyć z tym, że skóra w tym miejscu może zacząć się przesuszać. . Ręce będą wówczas zaczerwienione, swędzące (zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz) i podrażnione.

Dlatego zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym warto zakładać rękawiczki, które nie będą przepuszczały chłodu i wilgoci, a od wewnątrz będą miękko otulały naskórek.

Drugim powodem, przez który można zauważyć suchość dłoni są detergenty, środki chemiczne i myjące, zawierające nieprzychylne dla skóry, wysuszające składniki (np. alkohol).

Stąd tak ważne jest używanie do zmywania, prania, czy innych domowych i ogrodowych czynności odpowiednich rękawiczek ochronnych.

Co jeszcze wywołuje problem jakim są suche dłonie? Przyczyny takiego stanu mogą być, niestety, poważniejsze.

Za kondycję naskórka dłoni i często występujące na nich suche plamy, winę ponoszą czasem choroby dermatologiczne, alergie, oraz inne schorzenia, m.in. cukrzyca, zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy czy kłopoty z nerkami.

Stan ten może również być spowodowany rodzajem wykonywanej pracy, przebywaniem w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach, niewłaściwą lub brakiem odpowiedniej pielęgnacji.

Źle dobrany krem do rąk, czy mydło, ale też zbyt gorąca woda stosowana do mycia mogą tylko zaognić sytuację.

W ciąży natomiast organizm nie wytwarza tyle sebum, co zawsze, dlatego dłonie mogą w tym okresie być bardziej suche.

Reklama

Domowe sposoby na suche dłonie

Na szczęście w takim przypadku z pomocą przychodzą domowe sposoby na suche dłonie. Wykorzystując produkty z lodówki, a także zioła można przygotować peelingi, ale też maski natłuszczające skórę dłoni.

Popularną maseczką na spierzchniętą, wysuszoną skórę dłoni jest maska z siemienia lnianego. Należy zaparzyć 3 łyżki tego środka, przestudzić, rozprowadzić po skórze dłoni, a następnie nakryć je folią i ręcznikiem. Po około kwadransie miksturę można zmyć.

Inny naturalny sposób na suche dłonie to peeling z kawy (a dokładniej z fusów po kawie), bądź gruboziarnistej soli lub cukru połączonych z niewielką ilością oliwy. Do oliwy można także dodać kilka kropli soku z cytryny.

Wymienione produkty można wmasowywać w skórę dłoni. Peeling należy zmyć po kilku lub kilkunastu minutach, potem w skórę dłoni dobrze jest wmasować krem nawilżający.

Na suche dłonie można też przygotować także kompres z ziemniaków. Dwa ziemniaki trzeba ugotować w mundurkach, po obraniu skórki, rozgnieść miąższ i dodać żółtko jaja oraz dwie łyżki ciepłego mleka. Gotową mieszankę nakłada się na 10 minut na dłonie, potem zmywa i aplikuje krem. 

W formie maski na suche dłonie stosuje się również miód. Należy go wsmarować w skórę i pozostawić na 10 minut. Podobnie stosuje się aloes, którego liść należy przeciąć, by wydobyć żel.

Olej kokosowy, rycynowy czy wazelinę stosuje się nieco inaczej. Należy posmarować jednym bądź drugim specyfikiem suche dłonie, założyć bawełniane rękawiczki i pozostać w nich na noc lub tak długo jak to możliwe.

W czym natomiast można namoczyć ręce? Popularna jest natłuszczająca kąpiel suchych dłoni w oliwie z oliwek. Najlepiej delikatnie ją podgrzać i dodać odrobinę soku z cytryny. Taką miksturę również wciera się w skórę i trzyma pod bawełnianymi rękawiczkami.

Reklama

Jaki krem na suche dłonie?

Gdzie kupić i jaki wybrać krem na suche dłonie? Apteka, drogeria, a także sklepy z naturalnymi produktami pielęgnacyjnymi oferują szeroką ofertę preparatów, które nadają się do nawilżania suchego naskórka.

Decydując się na konkretny środek należy kierować się zasadą, że im krótszy skład produktu i im więcej naturalnych komponentów, tym lepiej

Dobry krem na suche dłonie powinien zawierać takie składniki jak:

  • witaminy (A, E i C), 
  • oliwę, glicerynę albo parafinę, 
  • masło shea
  • pszczeli wosk, 
  • cenne minerały, 
  • kwas hialuronowy lub mocznik, 
  • alantoinę albo panthenol. 

Dzięki tym komponentom skóra będzie odżywiona, gładka, nawilżona, natłuszczona i właściwie chroniona.

Krem na bardzo suche dłonie powinien być używany co najmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem, a najlepiej po każdym myciu dłoni.

Należy go starannie wmasować w skórę grzbietu i wnętrza dłoni, w palce, paznokcie i przestrzenie między palcami.

Reklama

Co jeszcze na suche dłonie?

O czym jeszcze należy pamiętać, co na suche dłonie powinno się zastosować poza wcześniej wymienionymi wskazówkami?

Kosmetyczki polecają zakładanie na noc specjalnych bawełnianych rękawiczek po wcześniejszej aplikacji kremu natłuszczającego lub innego preparatu odżywczego i nawilżającego skórę dłoni.

Niekiedy do takich specjalistycznych rękawiczek dodawany jest środek do smarowania. Kolejne sposoby na suche dłonie dotyczą ochrony skóry dłoni przed słońcem, mrozem czy chłodem. Latem należy stosować na dłonie kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, jesienią i zimą -za zakładać rękawiczki i natłuszczać dłonie. Do prac domowych, ogrodowych oraz fizycznych trzeba stosować rękawice ochronne.

Każdego dnia, np. wieczorem, czy nawet jadąc autobusem do pracy warto zrobić masaż rąk. 

Ponadto można od czasu do czasu pokusić się o wizytę w gabinecie kosmetycznym lub kosmetologicznym. Salony SPA posiadają cały wachlarz usług pielęgnacyjnych na skórę dłoni, wśród nich można znaleźć m.in. kąpiel w parafinie czy odmładzającą mezoterapię bezigłową.

Czytaj również

Bibliografia

  • Martini Marie, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014, I, ISBN 9788320045482.
  • Grigore Adina, Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej ekopielęgnacji, Galaktyka, 2015, ISBN 978-83-7579-439-7.
  • Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wrocław 2010.
  • Drygas B., Mrozowska M., Szpindor R., Dłonie, stopy, ciało. Kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca. Część 2, Warszawa 2014.
  • Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa 2005.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja dłoni
Puchnięcie dłoni - po nocy, w ciąży i po wysiłku. Jak zapobiegać obrzękowi?
Badanie opuchniętych dłoni
Parafina na stopy i dłonie - zabieg i efekty
Zabieg z parafiny na dłonie i stopy
Parafina na dłonie - jak zrobić regenerujący zabieg parafinowy?
Zabieg parafinowy na dłonie
Podobne artykuły
Dłonie starszej osoby
Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach - skąd się biorą? O czym świadczą? Jak się ich pozbyć?
Mężczyzna pokazuje pękającą skórę na palcach
Pękająca skóra na palcach - przyczyny i objawy. Jak zadbać o warstwę ochronną skóry?
Mycie rąk w toalecie
Higieniczne i skuteczne mycie rąk - instrukcja krok po kroku
Sposoby na swędzące stopy
Swędzące stopy i dłonie. Przyczyny, zapobieganie. Jak się chronić?
Mężczyzna z odciskami na dłoniach
Odciski na dłoniach – dlaczego powstają i jak można się ich pozbyć?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!