Przyczyny suchych łokci
Suche łokcie, często silnie rogowaciejące i pokryte łuszczącym się naskórkiem, to zewnętrzny symptom różnego typu schorzeń, zaburzeń i niedoborów trawiących organizm.
Najczęściej suche łokcie (i kolana) występują w przypadku takich problemów zdrowotnych, jak:
- Odwodnienie i przesuszenie skóry na skutek zaburzeń w obrębie tzw. płaszcza hydrolipidowego, stanowiącego zewnętrzną powłokę ochronną i zapewniającego właściwe nawilżenie. Powodem tego może być niedostateczna podaż płynów, ale też niewłaściwa pielęgnacja, wahania hormonalne, stres, promieniowanie słoneczne.
- Łuszczyca pospolita, której objawy bardzo często lokują się na twardych wypukłościach ciała. Bardzo suche łokcie są zarumienione, na skórze widoczne są czerwone grudki, a całość pokrywa srebrzysta łuska martwego naskórka. Częstym objawem jest silne swędzenie.
- Grzybica łokci – jedna z odmian grzybicy skóry gładkiej, lokująca się w środkowych partiach kończyn górnych. Zmiany skórne są w tym przypadku duże, okrągłe, łączące się w większe całości, czerwone, wyraźnie odcięte od otoczenia. Możliwe są krostki na łokciach. Suchość powodować może świąd.
- Niedoczynność tarczycy, wśród licznych symptomów, skutków i powikłań powodująca także tzw. objaw brudnych łokci (szczegóły poniżej).
Oprócz tego warto wspomnieć o przyczynach, które nie mają związku ze stanami chorobowymi. Suchość skóry może być efektem zbyt głębokiego peelingu, działania silnych detergentów zawartych w kosmetykach, a nawet promieniowania słonecznego.
Reklama
Suche łokcie a tarczyca
Szorstkie łokcie często są objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, a więc jednego z najważniejszych gruczołów w organizmie człowieka. To tutaj wytwarzane są hormony T3 i T4, odpowiedzialne między innymi za metabolizm. W przypadku niedoczynności, organizm redukuje tempo przemiany materii. Ma to wydatny wpływ m.in. na kondycję skóry, która automatycznie przystosowuje się do spowolnienia metabolizmu.
Spada wówczas aktywność gruczołów łojowych i potowych, a niektóre powierzchnie ciała, jak na przykład kolana i łokcie, zaczynają rogowacieć. Skóra staje się sucha, szorstka, pomarszczona, pozbawiona kolorytu lub nieco przyciemniona. Stąd obiegowa i opisowa nazwa „objaw brudnych łokci”. Problem ten w podobnym nasileniu występuje także na kolanach, rzadziej również na kostkach oraz po zewnętrznej stronie stóp.
Związek między suchymi łokciami a tarczycą jest tak oczywisty, że objaw ten uznawany jest za swoisty i typowy dla zaburzenia, jakim jest niedoczynność.
Reklama
Suche łokcie u dziecka
Suche łokcie u dziecka mogą być efektem większości wymienionych wyżej zaburzeń, warto jednak w tym kontekście dodatkowo wspomnieć o jeszcze jednym schorzeniu, jakim jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Pod pojęciem tym kryje się uwarunkowana genetycznie skłonność do reakcji alergicznych na kontakt z określonymi substancjami.
Pierwsze objawy AZS często pojawiają się już w okresie niemowlęcym lub nieco później – do ukończenia 2 roku życia. Choroba z różnym nasileniem, mimo leczenia, utrzymuje się przez kilka – kilkanaście lat, niekiedy nawet dłużej.
Charakterystyczne dla niej są:
- sucha skóra na łokciach i kolanach u dziecka nieco starszego, a u niemowląt – głównie na buzi
- Silne łuszczenie i towarzyszący temu świąd o dużym natężeniu, prowokujący chęć drapania skóry.
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą wymagającą codziennej pielęgnacji i leczenia farmakologicznego w okresach zaostrzenia.
Reklama
Co na suche łokcie?
Co na suche kolana i łokcie sprawdza się najlepiej? Wszystko zależy od tego, na jakim podłożu występuje objaw. I tak:
- Odwodnienie i przesuszenie, zalecane są:
- woda do picia (minimum 2 litry dziennie)
- krem lub maść na suche łokcie, nawilżająca i natłuszczająca, zawierająca tzw. humektanty (substancje wiążące wodę), takie jak kwas hialuronowy, gliceryna, aloes.
- preparaty na bazie silikonów, zatrzymujące wodę w skórze, np. dimetikon
- preparaty złuszczające martwy naskórek, np. z kwasem mlekowym
- preparaty zawierające emolienty, czyli substancje natłuszczające, do stosowania w kąpieli i na sucho.
- Łuszczyca pospolita - leczenie typowo farmakologiczne, z użyciem takich środków jak między innymi:
- ditranol (cygnolina) – stary i powszechnie stosowany lek przeciwłuszczycowy o działaniu m.in keratolitycznym (wspierającym usuwaniem martwych komórek naskórka)
- pochodne witaminy A oraz witaminy D
- inhibitory kalcyneuryny – nowoczesne leki przeciwzapalne i wpływające na działanie układu odpornościowego
- glikokortykosteroidy – silne leki przeciwzapalne zawierające w swoim składzie substancje steroidowe
- Atopowe zapalenie skóry:
- używanie wyłącznie hipoalergicznych produktów do kąpieli i prania
- stosowanie natłuszczających i nawilżających emolientów do kąpieli
- w okresach zaostrzenia choroby stosowanie leków o działaniu przeciwzapalnym (glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny) oraz redukującym świąd (m.in. tzw. leki antyhistaminowe należące do grupy środków na alergie)
- Suchość łokci w wyniku niedoczynności tarczycy:
- leczenie choroby podstawowej – przyjmowanie hormonów tarczycy, niekiedy dożywotnie
- leczenie objawowe z użyciem wymienionych wyżej środków nawilżających, natłuszczających, złuszczających itd.