Zobacz nasz test promienników ciepła do domu
Co oznacza suche powietrze w pokoju?
Jakość powietrza w dużej mierze zależy od jego wilgotności. Zbyt duża lub zbyt mała wilgotność w pomieszczeniach może być przyczyną złego samopoczucia i negatywnych skutków na zdrowiu, a także na otaczających przedmiotach.
Dobre samopoczucie zapewnia wilgotność w granicach 40-60%. Niestety jej poziom ulega wahaniom, szczególnie w sezonie grzewczym lub przy włączonej klimatyzacji.
Poziom nawilżenia spada poniżej korzystnych wartości i suche powietrze wywołuje nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu oddechowego lub nasila reakcje alergiczne.
Przyczynami suchego powietrza w pokoju lub w innych pomieszczeniach są:
- zbyt wysoka temperatura pomieszczeń,
- centralne ogrzewanie lub inne urządzenia ogrzewające, używane w sezonie jesienno-zimowym,
- zbyt intensywna klimatyzacja, używana przez dłuższy czas,
- zanieczyszczone powietrze na zewnątrz (smog), które przedostaje się do mieszkań i domów podczas wietrzenia.
Bardzo suche powietrze w pokoju ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zimą wilgotność powietrza może spaść nawet do 20%. Wiele osób czuje się niekomfortowo w takich warunkach, a dodatkowo odczuwa różnicę w kondycji i zdrowiu organizmu.
Warto wiedzieć, jak nawilżyć pomieszczenie, aby unikać problemów zdrowotnych i zapobiegać negatywnemu samopoczuciu.
Reklama
Objawy zbyt suchego powietrza w domu
Niska wilgotność powietrza jest często przyczyną złego samopoczucia i niekorzystnie wpływa na zdrowie.
Objawy zbyt suchego powietrza w domu to:
- przesuszona skóra,
- łuszczenie skóry,
- spierzchnięte usta,
- nadmierne przetłuszczanie włosów,
- uczucie ciągłego drapania w gardle,
- przesuszone błony śluzowe nosa,
- łzawiące oczy,
- zaczerwienie oczu,
- uczucie piasku w oczach,
- reakcja alergiczna przejawiająca się swędzeniem oczu,
- kłopoty z oddychaniem,
- skłonność do infekcji,
- chroniczne bóle głowy, najczęściej o podłożu zatokowym.
Osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry jeszcze mocniej narażone są nieprzyjemne dolegliwości w warunkach o niskiej wilgotności. Przesuszenie śluzówek stwarza większą podatność na infekcje, ponieważ odpowiednio nawilżone błony śluzowe stanowią specyficzną zaporę przed bakteriami i wirusami.
Objawy suchego powietrza w pokoju gorzej znoszą alergicy. Problem ten dotyczy także zwierząt domowych, a w szczególności psów, które więcej czasu spędzają w domu w sezonie jesienno-zimowym. Najczęstsze objawy suchego powietrza w domu, które pojawiają się u zwierząt to:
- suchy nos,
- brzydki zapach sierści,
- swędzenie skóry,
- nadmierne wypadanie owłosienia.
Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach ma także negatywny wpływ na meble lub podłogi, które często tracą kolor, blask oraz ulegają szybszemu zniszczeniu. Niska wilgotność nie służy wielu roślinom, a przede wszystkim tym o cienkich i delikatnych liściach.
Końcówki liści robią się wtedy suche i brązowe, często zwijają się w rolki. Istnieją rośliny, które podnoszą poziom wilgotności, dzięki zdolności wyparowywania pobranej wody. Do tego typu roślin należy bluszcz, paproć, fiskus czy difenbachia.
Warto sprawdzać poziom wilgotności w pomieszczeniach, na przykład za pomocą higrometru (wilgotnościomierza), który można zakupić w sklepie elektronicznym.
Reklama
Suche powietrze w domu
Podstawową przyczyną suchego powietrza w domu, czyli zbyt niskiej wilgotności jest przede wszystkim ogrzewanie. Problem ten dotyczy głównie sezonu grzewczego, ale pojawia się także w domach jednorodzinnych latem, gdy w budynku zamontowana jest klimatyzacja.
Zapobieganie zbyt suchemu powietrzu w domu jest łatwiejsze niż w tradycyjnym mieszkaniu. Takie możliwości daje większa powierzchnia i tym samym lepsza i bardziej swobodna cyrkulacja powietrza.
Obecnie istnieje wiele systemów i nowoczesnych rozwiązań, które wspomagają komfort wentylacyjny. Za suche powietrze w domu może być skutkiem nieprawidłowo działającej wentylacji.
Kanały wentylacyjne nie powinny być zapchane, gdyż utrudnia to utrzymanie stałego poziomu nawilżenia. Zamontowanie okien drewnianych znacznie wspomaga problem nawilżenia i wentylacji. Ocieplanie ścian domu nie tylko wpływa na ograniczenie kosztów ogrzewania, ale także na wilgotność powietrza wewnątrz.
Jakie sposoby i co na suche powietrze w domu można zastosować, aby zlikwidować problem? Z pewnością można korzystać z profesjonalnych nawilżaczy powietrza, także dla dzieci, często wietrzyć pomieszczenia lub skorzystać z domowych sposobów, jak na przykład mokre ręczniki na kaloryferze.
Reklama
Suche powietrze w mieszkaniu
Suche powietrze w mieszkaniu w bloku to dość powszechne zjawisko. Mieszkania tego typu nie posiadają tak dużej powierzchni, jak domy, a to zdecydowanie utrudnia cyrkulację powietrza.
W blokach w większości lokali zakładane są okna plastikowe, a te niestety nie przepuszczają powietrza. Warto w takich oknach zamontować nawiewniki, czyli specjalne otwory regulujące dopływ powietrza.
Przyczyny suchego powietrza w mieszkaniu to przede wszystkim ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym, które zdecydowanie zmniejsza poziom wilgotności w pomieszczeniach i słabe wietrzenie pomieszczeń.
Zimne powietrze, które jest bardziej suche i zawiera mniej pary wodnej od ciepłego wpływa do mieszkania, gdzie jest szybko ogrzewane i tym samym staje się przesuszone.
Często przyczyną suchego powietrza w mieszkaniu jest także zasłanianie kratek wentylacyjnych i tym samym zakłócenia obiegu powietrza. Przed podjęciem decyzji o nawilżaniu powietrza warto jednak sprawdzić, czy poziom wilgotności jest naprawdę niski i wymaga wsparcia.
Reklama
Jak nawilżyć powietrze w domu?
Odpowiednie nawilżenie powietrza w domu zapewnia dobre samopoczucie i zdrowie. Walkę z suchym powietrzem ułatwia nowoczesny sprzęt i technologie.
Nawilżenie powietrza w pokoju jest możliwe poprzez stosowanie nawilżaczy powietrza. Urządzenia te szybko i skutecznie nawilżają poszczególne pomieszczenia, a wiele z nich działa automatycznie i uruchamia się wtedy, gdy spada oczekiwany poziom wilgotności powietrza.
Nawilżacze badają na bieżąco temperaturę i wilgotność względną oraz wypuszczają potrzebną ilość pary wodnej. Niektóre są dodatkowo wyposażone w funkcję oczyszczania powietrza.
Istnieje wiele domowych sposobów nawilżania powietrza. Oto przykłady:
- regularne wietrzenie mieszkania,
- wyłączanie ogrzewania w trakcie wietrzenia
- postawienie w domu roślin, które oddają do otoczenia w postaci pary wodnej pobraną wodę (dracena, bluszcz pospolity, fikus, aloes),
- ustawienie w pomieszczeniach roślin oczyszczających,
- rozwieszanie mokrych ręczników lub prania na kaloryferach,
- naczynia z wodą, zawieszone na grzejniku,
- rozszczelnienie okien,
- pozostawianie otwartych drzwi od łazienki w czasie kąpieli, aby para nawilżyła sąsiadujące pomieszczenia.
Powyższe zasady i sposoby nawilżania dotyczą przede wszystkim okresu jesienno-zimowego. Jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu latem? W lecie przy temperaturze 22 - 26°C wystarczy wietrzyć pomieszczenia. Przy wyższych temperaturach lepiej okna zamykać i korzystać z nawilżaczy.
Wiele nawilżaczy posiada wbudowany higrometr, który bada poziom wilgotności. Higrometr można też kupić jako samodzielny i niezależnie działający przyrząd. W celu zapewnienia jego optymalnego działania należy umieścić je daleko od źródeł ciepła w domu (kaloryfery, piec).