Suchość w gardle i kaszel
Suchość w gardle to nieprzyjemne uczucie, które dość często dokucza pacjentom niezależnie od płci i wieku. Czasami do tego objawu dołącza się kaszel, drapanie w gardle, czy trudności z przełykaniem. Co powoduje uczucie suchości w gardle? Przyczyny mogą być bardzo różnorodne: od suchego powietrza, poprzez dym papierosowy, aż po choroby układowe. Dlaczego się tak dzieje? Suchość gardła jest spowodowana niewłaściwym funkcjonowaniem ślinianek, które wytwarzają za mało śliny.
Suchość w gardle i przełyku może pojawić się w ciągu dnia, może też wystąpić suchość w gardle w nocy, zwłaszcza jeśli ktoś śpi z otwartymi ustami i chrapie. Suchość w gardle w ciąży natomiast może pojawiać się przy okazji bólu gardła, czy infekcji wirusowej. W tym przypadku należy szczególną uwagę zwrócić na rodzaj leczenia, gdyż większość leków w ciąży nie jest zalecana.
Zobacz również: Dysfagia – leczenie, objawy, przyczyny
Reklama
Suchość w gardle – przyczyny
Powody suchego gardła są rozliczne, dlatego warto dokładnie przeanalizować objawy towarzyszące, by dociec z jakiego rodzaju problemem ma się do czynienia.
Za suchość w gardle odpowiadają takie przyczyny jak m.in.:
- infekcja wirusowa (czyli przeziębienie, w którym do suchości gardła mogą dołączyć się takie symptomy jak ból gardła, drapanie w gardle, chrypka i problemy z przełykaniem);
- suche powietrze (w sezonie grzewczym przebywanie w przesuszonych pomieszczeniach o niskiej wilgotności, czy pobyt w klimatyzowanych miejscach);
- dym papierosowy (zarówno czynne jak i bierne palenie może przyczynić się do uczucia suchości w gardle);
- odwodnienie;
- stres;
- alergia;
- astma;
- chrapanie i niewłaściwy sposób oddychania;
- przyjmowanie niektórych leków (w szczególności diuretyków, psychotropów, czy preparatów przeciwuczuleniowych);
- choroby układowe (wśród których trzeba wyliczyć np. cukrzycę, gruźlicę, trąd, choroby ślinianek, HIV, AIDS);
- refluks żołądkowo-przełykowy;
- picie zbyt dużej ilości kofeiny, teiny oraz alkoholu;
- chemioterapia i radioterapia.
Trudno jest samodzielnie zdiagnozować powód suchości w gardle, która nie mija po upływie dwóch tygodni, a wręcz nasila się oraz dochodzą do niej dodatkowe niedogodności zdrowotne. Dlatego warto skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, który fachowo namierzy problem i zaleci skuteczne leczenie.
Reklama
Suchość w gardle w ciąży
Suchość w gardle w ciąży również powinna być zdiagnozowana przez lekarza. Najczęściej jednak wrażenie przesuszenia w gardle jest wynikiem niegroźnego przeziębienia. W każdym razie do wszystkich niepokojących objawów w ciąży należy podchodzić ostrożnie.
W trakcie ciąży większość leków nie jest wskazana, dlatego ciężarna powinna trzymać się wytycznych lekarza, który wskaże jakie preparaty są dla niej i jej dziecka bezpieczne.
Reklama
Co na suchość w gardle?
Na suchość i drapanie w gardle skuteczne są tabletki na suchość w gardle. Jednak można nabyć preparaty na suchość gardła także w innej postaci: w syropie, kroplach, aerozolu, pastylkach, itd.
Aby wymienione leki zadziałały łagodząco na gardło, powinny zawierać w swoim składzie np. prawoślaz, lipę, aloes, aronię, tymianek, podbiał, wyciąg z porostu islandzkiego oraz z werbeny. Ważne jest ponadto by unikać środków słodzonych, gdyż cukier wzmaga uczucie suchości w gardle, a dodatkowo sprzyja powstawaniu próchnicy zębów.
W przypadku odczuwania silnego bólu gardła można zaaplikować środki przeciwbólowe, zawierające np. ibuprofen, paracetamol, czy diklofenak.
Co jeszcze na suchość w gardle? Aby zadziałać znieczulająco na suche gardło dobrze jest użyć środki, które posiadają takie substancje jak m.in. miód, czy lidokainę.
Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje. Wartościowymi składnikami oprócz wyżej wymienionych są również nanosrebro i porost islandzki. Srebro koloidalne działa antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Natomiast porost islandzki ma właściwości powlekające i nawilżające. Takie połączenie sprawdza się przy infekcjach w jamie ustnej i gardle.
Sprawdź także: Ropień okołomigdałkowy - objawy i leczenie ropnia migdałka
Reklama
Domowe sposoby na suchość w gardle
Bardzo wysoką skutecznością wykazują się domowe sposoby na suchość w gardle. Jedną z takich metod są płukanki gardła w wodzie z solą kuchenną lub morską. Powinno się je powtarzać kilka razy dziennie płucząc gardło przez co najmniej 30-60 sekund.
Zaleca się także picie dużej ilości wody, by nie doprowadzić do wysuszania śluzówki gardła oraz do odwodnienia organizmu. Natomiast najlepiej zrezygnować ze spożywania kawy, herbaty oraz alkoholu. Pomocne na problemy z gardłem są także herbatki ziołowe np. z rumiankiem, eukaliptusem, czy szałwią.
Co więcej, powinno się dbać o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których najczęściej się przebywa, umieszczając w nich nawilżacze powietrza.
Dobre na zlikwidowanie suchości w gardle są potrawy zawierające takie składniki jak seler, anyż, czy koper włoski. Do posiłków warto także dodawać miód, cytrynę, czosnek, cebulę, maliny, imbir, itp.