Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Suchość w gardle – objawy. Co oznacza w ciąży?

Suchość w gardle stanowi przykry objaw towarzyszący zazwyczaj lekkim infekcjom wirusowym. Uczucie suchości w gardle może mieć jednak zupełnie inną etiologię, dlatego warto ten syndrom skonsultować z lekarzem. Domowe sposoby na suche gardło to m.in. płukanie gardła wodą z solą kuchenną bądź morską, picie dużej ilości wody, herbatek ziołowych i syropów malinowych oraz odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniach.
Kobieta uskarżająca się na suchość w gardle
Źródło: 123RF
Spis treści

Suchość w gardle i kaszel

Suchość w gardle to nieprzyjemne uczucie, które dość często dokucza pacjentom niezależnie od płci i wieku. Czasami do tego objawu dołącza się kaszel, drapanie w gardle, czy trudności z przełykaniem. Co powoduje uczucie suchości w gardle? Przyczyny mogą być bardzo różnorodne: od suchego powietrza, poprzez dym papierosowy, aż po choroby układowe. Dlaczego się tak dzieje? Suchość gardła jest spowodowana niewłaściwym funkcjonowaniem ślinianek, które wytwarzają za mało śliny.

Suchość  w gardle i przełyku może pojawić się w ciągu dnia, może też wystąpić suchość w gardle w nocy, zwłaszcza jeśli ktoś śpi z otwartymi ustami i chrapie. Suchość w gardle w ciąży natomiast może pojawiać się przy okazji bólu gardła, czy infekcji wirusowej. W tym przypadku należy szczególną uwagę zwrócić na rodzaj leczenia, gdyż większość leków w ciąży nie jest zalecana.

Zobacz również: Dysfagia – leczenie, objawy, przyczyny

Reklama

Suchość w gardle – przyczyny

Powody suchego gardła są rozliczne, dlatego warto dokładnie przeanalizować objawy towarzyszące, by dociec z jakiego rodzaju problemem ma się do czynienia.

Za suchość w gardle odpowiadają takie przyczyny jak m.in.:

  • infekcja wirusowa (czyli przeziębienie, w którym do suchości gardła mogą dołączyć się takie symptomy jak ból gardła, drapanie w gardle, chrypka i problemy z przełykaniem);
  • suche powietrze (w sezonie grzewczym przebywanie w przesuszonych pomieszczeniach o niskiej wilgotności, czy pobyt w klimatyzowanych miejscach);
  • dym papierosowy (zarówno czynne jak i bierne palenie może przyczynić się do uczucia suchości w gardle);
  • odwodnienie;
  • stres;
  • alergia;
  • astma;
  • chrapanie i niewłaściwy sposób oddychania;
  • przyjmowanie niektórych leków (w szczególności diuretyków, psychotropów, czy preparatów przeciwuczuleniowych);
  • choroby układowe (wśród których trzeba wyliczyć np. cukrzycę, gruźlicę, trąd, choroby ślinianek, HIV, AIDS);
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • picie zbyt dużej ilości kofeiny, teiny oraz alkoholu;
  • chemioterapia i radioterapia.

Trudno jest samodzielnie zdiagnozować powód suchości w gardle, która nie mija po upływie dwóch tygodni, a wręcz nasila się oraz dochodzą do niej dodatkowe niedogodności zdrowotne. Dlatego warto skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, który fachowo namierzy problem i zaleci skuteczne leczenie. 

Reklama

Suchość w gardle w ciąży

Suchość w gardle w ciąży również powinna być zdiagnozowana przez lekarza. Najczęściej jednak wrażenie przesuszenia w gardle jest wynikiem niegroźnego przeziębienia. W każdym razie do wszystkich niepokojących objawów w ciąży należy podchodzić ostrożnie.

W trakcie ciąży większość leków nie jest wskazana, dlatego ciężarna powinna trzymać się wytycznych lekarza, który wskaże jakie preparaty są dla niej i jej dziecka bezpieczne.

Reklama

Co na suchość w gardle?

Na suchość i drapanie w gardle skuteczne są tabletki na suchość w gardle. Jednak można nabyć preparaty na suchość gardła także w innej postaci: w syropie, kroplach, aerozolu, pastylkach, itd.

Aby wymienione leki zadziałały łagodząco na gardło, powinny zawierać w swoim składzie np. prawoślaz, lipę, aloes, aronię, tymianek, podbiał, wyciąg z porostu islandzkiego oraz z werbeny. Ważne jest ponadto by unikać środków słodzonych, gdyż cukier wzmaga uczucie suchości w gardle, a dodatkowo sprzyja powstawaniu próchnicy zębów.

W przypadku odczuwania silnego bólu gardła można zaaplikować środki przeciwbólowe, zawierające np. ibuprofen, paracetamol, czy diklofenak.

Co jeszcze na suchość w gardle? Aby zadziałać znieczulająco na suche gardło dobrze jest użyć środki, które posiadają takie substancje jak m.in. miód, czy lidokainę. 

Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje. Wartościowymi składnikami oprócz wyżej wymienionych są również nanosrebro i porost islandzki. Srebro koloidalne działa antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Natomiast porost islandzki ma właściwości powlekające i nawilżające. Takie połączenie sprawdza się przy infekcjach w jamie ustnej i gardle.

Sprawdź także: Ropień okołomigdałkowy - objawy i leczenie ropnia migdałka

Reklama

Domowe sposoby na suchość w gardle

Bardzo wysoką skutecznością wykazują się domowe sposoby na suchość w gardle. Jedną z takich metod są płukanki gardła w wodzie z solą kuchenną lub morską. Powinno się je powtarzać kilka razy dziennie płucząc gardło przez co najmniej 30-60 sekund.

Zaleca się także picie dużej ilości wody, by nie doprowadzić do wysuszania śluzówki gardła oraz do odwodnienia organizmu. Natomiast najlepiej zrezygnować ze spożywania kawy, herbaty oraz alkoholu. Pomocne na problemy z gardłem są także herbatki ziołowe np. z rumiankiem, eukaliptusem, czy szałwią.

Co więcej, powinno się dbać o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których najczęściej się przebywa, umieszczając w nich nawilżacze powietrza.

Dobre na zlikwidowanie suchości w gardle są potrawy zawierające takie składniki jak seler, anyż, czy koper włoski. Do posiłków warto także dodawać miód, cytrynę, czosnek, cebulę, maliny, imbir, itp.

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Co oznaczają czerwone uszy?
Czerwone ucho
Jakie są przyczyny zatkanych uszu oraz jak może je odetkać?
Kobieta ma zatkane ucho
Podobne artykuły
Stetoskop i napis aphonia
Utrata głosu (bezgłos): jak odzyskać głos? Domowe sposoby
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!