Zobacz nasz test inhalatorów:
Reklama
Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego?
Przyczyn suchego kaszlu jest wiele, do najczęściej występujących należą infekcje w rodzaju przeziębienia lub grypy, a szczególnie ich początek. Wraz z rozwojem infekcji kaszel suchy często zamienia się w mokry – oczyszczający drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny.
Zanim jednak to się stanie, kaszel jest nieproduktywny – nie towarzyszy mu odkrztuszanie. Zazwyczaj ma on charakter napadowy, bywa duszący, uporczywy, utrudnia swobodne oddychanie i towarzyszyć mu może drapanie w gardle. Kiedy rzeczywiście suchy kaszel zwiastuje początek infekcji dróg oddechowych, można sięgnąć po leki hamujące sam odruch kaszlu lub domowe sposoby.
Jeśli nie ma się pewności, jaki rodzaj kaszlu stanowi problem, można sięgnąć po syropy działające zarówno na suchy, jak i mokry. Najbezpieczniejszy jest syrop z porostu islandzkiego. Niemalże nie ma on przeciwwskazań. skutki uboczne pojawić się mogą jedynie u osób uczulonych na którykolwiek ze składników.
Reklama
Co pomaga na suchy kaszel?
Co na suchy kaszel pomaga najlepiej? Środki mające przeważnie postać syropu, na bazie substancji:
- kodeiny,
- dekstrometorfanu.
W niektórych lekach przeciwkaszlowych znajdują się również substancje antyhistaminowe. Należy jednak pamiętać, że:
- kaszel może mieć zupełnie inne podłoże, czasem – gdy występuje przewlekle – może zwiastować poważne schorzenia, jak astma czy nowotwór umiejscowiony w drogach oddechowych,
- kaszel pełni funkcję oczyszczającą drogi oddechowe, dlatego może być pomocny.
Biorąc pod uwagę te dwie kwestie, leków przeciwkaszlowych nie powinno się stosować bez konsultacji z lekarzem i ustalenia dokładnej przyczyny kaszlu. Nie można też przyjmować ich zbyt długo, ponieważ mogą uzależniać.
Reklama
Co na suchy kaszel u dziecka?
U dzieci suchy, męczący kaszel często jest pozostałością po przeziębieniu lub infekcji wirusowej. Mimo, że organizm już zwalczył infekcję, dolegliwość ta może utrzymywać się jeszcze przez wiele dni, a niekiedy nawet kilka tygodni. Jeśli kaszel ma charakter przewlekły, konieczna jest konsultacja z lekarzem celem wykluczenia innych przyczyn.
Co na suchy kaszel dla dziecka, męczący szczególnie w nocy? Rynek oferuje również wiele syropów przeciwkaszlowych dla najmłodszych pacjentów, niemniej jednak istnieją też domowe sposoby, które mogą okazać się skuteczne zarówno na noc jak i w ciągu dnia, a przy tym nie uzależniają i nie powodują skutków ubocznych. Są to:
- syrop z cebuli – posiekaną cebulę zasypuje się cukrem lub zalewa miodem i odstawia, aż puści ona sok,
- miód – w przypadku duszącego kaszlu suchego najlepiej sprawdzi się miód gryczany lub eukaliptusowy, który można jeść łyżeczką lub rozpuścić w ciepłej wodzie czy herbacie; można też zastosować miód zmieszany z anyżem w proszku, co zwiększa jego skuteczność,
- mleko z miodem – to mieszanka nawilżająca gardło i przynosząca ukojenie w suchym kaszlu, szczególnie zalecana do spożywania przed snem, by zapobiec napadom w nocy;
Reklama
Co na suchy kaszel u niemowlaka?
Suchy kaszel może być problemem niezwykle uciążliwym, kiedy dotyka niemowlęta. U najmłodszych pacjentów dolegliwości utrudniające swobodne oddychanie mogą być bardzo groźne, zwłaszcza podczas snu. Dlatego, kiedy pojawia się duszący kaszel, trzeba działa od razu, by zapobiec jego rozwojowi i przywrócić spokojny, miarowy oddech.
Jednak co najlepiej stosować na suchy kaszel u niemowlaka? Skuteczną metodą mogą okazać się inhalacje. Z czego je wykonać?
W zależności od tego, co jest przyczyną kaszlu i jak bardzo jest on rozwinięty, można zastosować:
- sól fizjologiczną,
- środki nawilżające śluzówkę, np. z dodatkiem ektoiny,
- glikokortykosteroidy obkurczające oskrzela;
Te ostatnie dostępne są wyłącznie na receptę, stosować je można tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Często ich podawanie konieczne jest na suchy kaszel krtaniowy. Inhalacje na kaszel z soli fizjologicznej natomiast są zupełnie bezpieczne, nawilżają śluzówkę i łagodzą podrażnienia.
Reklama
Co na suchy kaszel w ciąży?
Ciąża i karmienie piersią to szczególne sytuacje, w którym wyjątkowo należy dbać o zdrowie, ponieważ możliwości leczenia są wówczas ograniczone. Bardzo wiele leków powoduje skutki niekorzystne dla płodu i w związku z tym nie jest zalecanych dla przyszłych mam.
Wszelkie dolegliwości trzeba więc zwalczać od razu i w miarę możliwości zapobiegać ich rozwojowi. Podobnie jest z kaszlem. Suchy, duszący kaszel to najczęściej początek infekcji, więc lepiej zawczasu łagodzić objawy i wesprzeć pracę układu odpornościowego.
Sięgając w ciąży po farmaceutyczne środki przeciwkaszlowe, najlepiej wybierać te naturalne, np. syrop prawoślazowy. Jednak nawet w tej sytuacji warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego.
Najbezpieczniej jest ograniczyć się do domowych sposobów, jednak nie zawsze okazują się one wystarczające, a nade wszystko należy zapobiec powstaniu stanu zapalnego i ewentualnej konieczności zastosowania antybiotyków. Dlatego zawsze pojawienie się kaszlu powinno zostać skonsultowane ze specjalistą.
Co jest dobre na suchy kaszel w ciąży i dla matki karmiącej? Spośród domowych sposobów można sięgnąć po:
- mleko z miodem,
- herbatę z miodem i imbirem.
Reklama
Co na suchy kaszel dla dorosłych?
Uporczywy suchy kaszel może doskwierać osobom w każdym wieku. Jaki jest dobry syrop dla dorosłego? Powszechnie polecane są: z porostu islandzkiego i prawoślazowy. Otrzymać można też różne tabletki przeciwkaszlowe do połknięcia, które sprawdzają się na noc, jak np. nawilżające do ssania.
Jakie inhalacje natomiast będą pomocne przy kaszlu suchym? Dla dorosłych poleca się wykonywać je z dodatkiem olejków eukaliptusowym, lawendowym, rozmarynowym lub pichtowym oraz z mieszankami ziołowymi zawierającymi rumianek, kwiat lipy, anyż, tymianek czy krwawnik. Inhalacje takie powinny trwać kilkanaście minut. Należy wykonywać je 2/3 razy dziennie.
Duszący suchy kaszel pojawić się może nie tylko podczas przeziębienia czy grypy, ale także podczas przebiegu infekcji covidem-19. Rzadko towarzyszy mu kaszel mokry. Z leków bez recepty czy domowych sposobów pomocne będą już wcześniej wymienione. Stanowić jednak powinny wyłącznie uzupełnienie leczenia po konsultacji z lekarzem.
Reklama
Co na suchy kaszel alergiczny?
Jedną z powszechnych przyczyn suchego kaszlu jest też alergia wziewna. Alergeny wywołują suchy, duszący kaszel zarówno u pacjenta dorosłego jak i dziecka. Co jest na niego najlepsze? Podstawą leczenia uczuleń są leki przeciwhistaminowe, których przyjmowanie i dawkowanie należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Alergiczny kaszel można również łagodzić domowymi sposobami:
- pić dużo płynów - ok. 3 l dziennie - pozwala to zachować odpowiedni poziom nawilżenia śluzówki, hamuje jej podrażnienie i tym samym niweluje odruch kaszlowy,
- płukać nos i zatoki solą fizjologiczną – płukanie zatok nie tylko nawilża śluzówkę, ale również pozwala się pozbyć zalegających w nich alergenów z kurzu, sierści zwierząt czy pyłków roślin,
- płukać i nawilżać jamę ustną,
- sięgać po domowe środki na kaszel własnej roboty - jak mleko z miodem czy syrop z cebuli, szczególnie przed snem, by zapobiec napadom kaszlu przerywającym sen.
Nieleczona alergia może doprowadzić do astmy oskrzelowej, która jest chorobą nieuleczalną i objawia się dusznościami, problemami z oddychaniem oraz nagłymi atakami duszącego kaszlu.
Co na suchy uporczywy kaszel u astmatyka? Przy rozwiniętej chorobie domowe sposoby naturalne nie są wystarczające, pojawia się konieczność zażywania specjalistycznych leków doustnych oraz leków do inhalacji, choć tradycyjną terapię można oczywiście wspierać domowymi środkami.