Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?

Sutki w ciąży mogą zmieniać się już w pierwszym trymestrze. Zmiany te spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi, mającymi silny wpływ na kobiecy organizm. Jak wyglądają piersi podczas ciąży i na co warto zwrócić uwagę?
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Sutki w ciąży mogą zmieniać swój wygląd. Przeważnie zmiany dotyczą wielkości piersi oraz koloru brodawek.
  • Inne objawy - oprócz zmian w wyglądzie - to zwiększona tkliwość, bolesność, nadmierna suchość. Pod koniec ciąży może pojawić się wyciek pokarmu z piersi.
  • Aby zniwelować objawy, należy zadbać o pielęgnację piersi podczas ciąży i karmienia. W ciąży można smarować brodawki specjalnymi kremami lub maściami.
Spis treści

Jak wyglądają sutki w ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, w którym zmiany hormonalne są bardzo silne i wpływają na wiele fizjologicznych procesów oraz funkcjonowanie różnych układów organizmu. Objawia się ona nie tylko brakiem miesiączki i rosnącym brzuchem.

Kobiety ciężarne często borykają się z dolegliwościami, których wcześniej nie znały, a które nie wynikają ze stanów chorobowych, ale właśnie z tzw. „huśtawki” hormonalnej. Mdłości, niekontrolowane zmiany nastroju czy inny wygląd sutków to symptomy, które w ciąży niekoniecznie są powodem do niepokoju.

Jak wyglądają sutki w ciąży? Przede wszystkim ich kolor oraz kształt może zmieniać się różnie u różnie u różnych pacjentek. Nie wszystkie obserwują też wyraźne zmiany w obrębie piersi, a nawet, jeśli się one pojawiają, mogą być zauważalne na różnych etapach ciąży.

Od kiedy odczuwalny jest ból sutków? Zwiększona tkliwość piersi w ciąży jest dolegliwością powszechną, a bolesność często odczuwana bywa już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu.

Sutki w ciąży często też bywają powiększone i obrzmiałe.

Brodawki niekiedy ciemnieją, a zdarza się też, że zmienia się ich struktura (pojawiają się krostki, grudki itd.). Wszelkie niepokojące zmiany w obrębie brodawek oraz piersi podczas ciąży należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Sutki we wczesnej ciąży

Czy już we wczesnej sutki mogą się wyraźnie zmieniać? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Nie każdy organizm reaguje w ten sam sposób na zachodzące w nim zmiany hormonalne, dlatego symptomy mogą pojawiać się w różnych momentach i z różnym natężeniem.

Zdarza się jednak, że sutki we wczesnej ciąży już dają pierwsze objawy, np. w postaci obrzmienia i zwiększonej tkliwości.

Wszelkie symptomy występujące na początku ciąży (takie jak ból sutków czy pojawiające się na sutkach białe grudki) należy konsultować z lekarzem.

Choć w większości przypadków nie są one powodem do niepokoju i wynikają jedynie ze zmian hormonalnych, lepiej od razu zgłosić je specjaliście, który stwierdzi, czy rzeczywiście mają one związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Tkliwość sutków na początku I trymestru bywa jednym z pierwszych (obok braku miesiączki, mdłości) objawów ciąży.

Sutki w II i III trymestrze ciąży

Sutki podczas całej ciąży mogą zmieniać się nawet kilkukrotnie, wraz ze zmianami poziomu estrogenów i innych hormonów.

Tkliwość pojawiająca się często na samym początku, w II trymestrze może częściowo lub całkowicie ustąpić, by później znów pojawić się tuż przed porodem.

II trymestr bywa w ciąży momentem najmniej uciążliwym, ponieważ poziom hormonów, które na samym początku organizm produkuję w ogromnych ilościach, spada i się wyrównuje, a dolegliwości związane ze wzrostem dziecka i zbliżającym się porodem nie są jeszcze bardzo odczuwalne.

W III trymestrze sutki zwykle stają się duże, ponieważ „przygotowują się” one do karmienia.

Przed porodem w piersiach zaczyna gromadzić się pokarm, niekiedy można zaobserwować jego niekontrolowany wyciek. Wiele kobiet doświadcza wówczas bólu sutków, który może nasilać się przed wyciekiem.

Reklama

Kolor sutków w ciąży. Kiedy się zmienia?

Zmiany zachodzące podczas ciąży w obrębie piersi dotyczą nie tylko ich wielkości i kształtu, ale także barwy. Jak i kiedy zmienia się kolor sutków w ciąży? Co do tego też nie ma jednej, dotyczącej wszystkich przyszłych mam reguły.

Brodawki w ciąży często już około 6. tygodnia robią się ciemne, a dzieje się tak za sprawą zwiększonej produkcji melaniny - związku chemicznego odpowiedzialnego za pigmentację skóry.

Ciemne sutki w ciąży z reguły nie są więc powodem do niepokoju, jednak jakiekolwiek wątpliwości należy wyjaśnić z lekarzem prowadzącym.

O ile na początku ciąży sutki przeważnie ciemnieją, o tyle pod jej koniec mogą zrobić się białe. Ich jasna barwa może świadczyć o nadmiernym przesuszeniu skóry, z którym ciężarne często się borykają.

W ostatnich tygodniach ciąży, gdy w piersiach już gromadzi się pokarm, z sutków może wypływać biała lub żółtawa wydzielina zwana siarą.

Reklama

Ból sutków w ciąży i inne objawy

Jakie objawy w obrębie sutków - poza zmianami zewnętrznymi - można zaobserwować w ciąży?

  • grudki na brodawkach - powstają na skutek zwiększonej aktywności zlokalizowanych tam gruczołów łojowych,
  • ból sutków - bolące sutki w ciąży są jednym z najczęstszych objawów i mogą występować zarówno na jej początku, jak i w  2 oraz 3 trymestrze,
  • zwiększona wrażliwość i tkliwość - sutki w ciąży są bardziej wrażliwe na dotyk, a niekiedy mogą być wręcz piekące i szczypiące,
  • świąd - wrażliwość piersi i nadmierna suchość skóry sprawiają, że sutki w ciąży stają się swędzące; objaw taki pojawia się przeważnie w 2 i 3 trymestrze,
  • twardość brodawek - wywołane hormonami, a później także gromadzącym się pokarmem, obrzmienie piersi widoczne jest także w postaci twardych, stojących sutków.

Należy pamiętać, że w czasie ciąży stosowanie wielu środków nie jest wskazane. Wszelkie dolegliwości należy więc zgłaszać lekarzowi prowadzącemu, by doradził on, jak je łagodzić, dbając jednocześnie o własne zdrowie i bezpieczeństwo rozwijającego się dziecka.

Reklama

Hartowanie sutków w ciąży. Czy to mit?

Zdarza się, że pierwsze dni karmienia piersią są dla matki trudne. Dziecko często mocno ssie pierś, a brodawkę chwyta twardymi dziąsłami, co powoduje niekiedy silne pieczenie i dolegliwości bólowe.

Dawniej, aby temu zapobiec, stosowało się tzw. hartowanie sutków w ostatnich tygodniach ciąży. Ten „babciny” sposób polegał na mocnym masowaniu brodawek, ich szczypaniu, naciąganiu, pocieraniu itp.

Hartowanie sutków przed porodem miało uchronić je przed uszkodzeniami powstałymi podczas karmienia noworodka, dziś jednak praktyk takich zdecydowanie się nie zaleca. Okazuje się bowiem, że są one mało skuteczne, a mogą wręcz doprowadzić do niepotrzebnych komplikacji.

Zamiast hartowania sutków zaleca się odpowiednią pielęgnację biustu w czasie ciąży oraz prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Kiedy niemowlę chwyta brodawkę wraz z całą otoczką, szeroko otwartymi ustami, pokarm łatwiej wypływa i dziecko nie musi tak mocno ssać.

Reklama

Czym smarować sutki w ciąży?

Ponieważ w ciąży skóra często staje się nadmiernie sucha, a delikatne brodawki łuszczą się i swędzą, warto zadbać o nie w szczególny sposób. Istnieją specjalne kremy i maści na sutki w ciąży, które natłuszczają i nawilżają wrażliwe miejsce, jednocześnie pozostając bezpiecznymi dla zdrowia matki i dziecka.

Krem na suche brodawki w ciąży często bazuje na naturalnych substancjach i wyciągach roślinnych. Przykładem może być krem do sutków z lanoliną - hipoalergicznym emolientem kondycjonującym skórę.

Na suche sutki w ciąży można też stosować naturalne oleje roślinne, np. oliwę z oliwek czy olej arganowy. Należy jednak pamiętać, że brodawek nie smaruje się niczym bezpośrednio przed przystawianiem dziecka do piersi.

Jeśli podczas karmienia jakiekolwiek preparaty są aplikowane, muszą być dokładnie spłukane, zanim niemowlę zacznie ssać.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Kufelnicka Babout, Ciąża o przebiegu prawidłowym i opieka przedporodowa, Uniwersytet Medyczny w Łodzi https://perinatologia.umed.pl/wp-content/uploads/2016/10/Ci%C4%85%C5%BCa-o-przebiegu-prawid%C5%82owym-i-opieka-przedporodowa.pdf [06.12.2023]
  • A. Bacz, Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy [06.12.2023]
  • E. Wender-Ożegowska, Zmiany ogólnoustrojowe w organizmie kobiety ciężarnej w poszczególnych trymestrach ciąży, Klinika Rozrodczości UMP http://kzf.amp.edu.pl/Lekarski%20I%20rok/Rozr%C3%B3d.pdf [06.12.2023]
  • S. Bojarska-Hurnik, Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, w: Kosmetologia Estetyczna, 2 / 2019 / vol. 8
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Karmienie piersią
Jak prawidłowo stosować kapturki do karmienia?
Kobieta karmiąca dziecko piersią
Zastój pokarmu – co robić? Masaż piersi czy pomoc lekarza?
Kobieta karmi niemowlę piersią 
Zastój w piersiach – objawy i przyczyny. Ile trwa?
Kobieta karmi dziecka piersią 
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?
Kobieta w naturalenj pozycji do karmienia piersią
Pozycje do karmienia dziecka - klasyczne, na leżąco i spod pachy. Jaką wybrać?
Danie dla matki karmiącej piersią
Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?
Kobieta prezentuje laktator do pobudzania laktacji
Jak zwiększyć laktację laktatorem, dietą: co na pobudzenie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial