Przyczyny swędzenia dłoni i stóp
Swędzenie dłoni i stóp bywa uciążliwe i powoduje dyskomfort. Jeśli chodzi o dłonie, to szczególnie w zimie swędzenie często związane jest z przesuszeniem naskórka, ale nie zawsze powód jest tak błahy. Silne swędzenie może być także objawem wielu schorzeń. Wśród nich:
- grzybica dłoni czy grzybica stóp,
- atopowe zapalenie skóry,
- pokrzywka,
- choroby pasożytnicze,
- wyprysk kontaktowy,
- alergie,
- choroby wątroby lub trzustki (podwyższone stężenie bilirubiny we krwi).
Reklama
Zapobieganie swędzeniu dłoni i stóp
Jak zapobiec swędzeniu dłoni i stóp? Na początek należy zadbać o odpowiednie nawilżenie dłoni czy stóp i chronić je przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą nie obędzie się więc bez bogatego w witaminy kremu, ciepłych butów i rękawiczek.
Drugim krokiem powinno być zabezpieczanie dłoni w czasie prac domowych. Aby nie narażać delikatnego naskórka na działanie detergentów, należy pamiętać o rękawiczkach podczas zmywania czy sprzątania mieszkania.
Swędzenie, które pojawia się przy ubieraniu lub po położeniu się do łóżka, może mieć związek z detergentami używanymi do prania. Być może któryś ze składników proszku lub płynu do płukania jest drażniący dla naszej skóry? W takim przypadku warto poszukać w sklepach łagodniejszych środków.
Jeśli swędzenie nadal nie ustępuje, to bezzwłocznie należy się skonsultować z lekarzem.
Reklama
Jak leczyć swędzenie dłoni i stóp?
Dermatolog natychmiast zdiagnozuje grzybicę stóp lub dłoni, która oprócz swędzenia charakteryzuje się także złuszczaniem naskórka, wysypką czy występowaniem zaczerwienionych ognisk na skórze. W takim wypadku konieczne będzie wykupienie w aptece leków zaleconych przez lekarza.
Osoby dotknięte grzybicą nie mogą zapomnieć o odpowiedniej higienie, w tym o dokładnym osuszaniu miejsc dotkniętych tą przypadłością. Wskazane będzie również pranie ubrań w wyższej temperaturze.
Objawy związane z podwyższonym stężeniem bilirubiny we krwi to nie tylko swędzenie dłoni, ale raczej ostry świąd całego ciała. Poza tym mamy wtedy do czynienia z żółknięciem białek ocznych, powiększeniem obwodu brzucha i ogólnym złym samopoczuciem.
Jeśli zauważymy u siebie te objawy natychmiast należy skonsultować się z lekarzem, zdiagnozować problem i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Reklama
Gdy swędzące dłonie i stopy to alergia
Silne swędzenie skóry może być także reakcją alergiczną na zjedzenie niektórych produktów spożywczych, użycie nowego kosmetyku czy proszku do prania lub zabawę ze zwierzęciem. Inne objawy towarzyszące alergiito zaczerwienienia czy pojawiające się na skórze obrzęki i bąble.
W takim przypadku warto wykonać testy skórne, aby dowiedzieć się, które produkty są dla nas niekorzystne. O ewentualnym odczulaniu czy zalecanych lekach zadecyduje alergolog.
Reklama
Swędzenie dłoni po wewnętrznej stronie
Swędzenie dłoni może oznaczać, że dotknęło nas poważne schorzenie. Zwłaszcza w przypadku, gdy odczuwamy swędzenie po wewnętrznej stronie dłoni.
Wprawdzie nie zawsze musi się to wiązać z zagrożeniem dla naszego zdrowia - może być efektem alergii - jednak nie można go w żadnym wypadku lekceważyć. Swędzenie dłoni po wewnętrznej stronie może stanowić np. objaw MCAS - Zespołu Aktywacji Komórek Tucznych.
Reklama
Swędzące stopy i dłonie podczas ciąży
Silnego swędzenia dłoni i stóp nie powinny lekceważyć kobiety w ostatnich miesiącach ciąży. Może on być bowiem objawem cholestazy, czyli choroby wątroby, która związana jest z wewnątrzwątrobowym zastojem żółci.
Choć ta przypadłość nie jest groźna dla płodu, to może jednak doprowadzić do wcześniejszego rozwiązania ciąży. Jeśli więc świąd utrzymuje się przez kilka dni, warto skonsultować się z lekarzem.