Jak powstaje syrop glukozowy?
Syrop glukozowy zawiera najlepiej przyswajalny przez organizm ludzki cukier czyli glukozę. Ten składnik syropu glukozowego jest wchłaniany i magazynowany przez organizm do wykorzystania w celach energetycznych.
Glukoza jest ważnym składnikiem rozwoju zarówno mózgu, jak i mięśni. Syrop glukozowy pozyskiwany jest w procesie enzymatycznej hydrolizy skrobi, pochodzącej z ziemniaków, pszenicy czy kukurydzy.
Reklama
Jak działa syrop glukozowy?
Glukoza zawarta w syropie glukozowym wchłaniana jest w całym ciele człowieka. Dzięki prostemu i szybkiemu wchłanianiu, syrop glukozowy powoduje odpowiedni wzrost poziomu cukru we krwi. Poprzez swoje działanie energetyczne syrop glukozowy działa pozytywnie na organizm przed wysiłkiem umysłowym lub fizycznym.
Jednocześnie ma na celu wzmocnienie słodkiego smaku określonych produktów spożywczych, a także poprawę ich konsystencji i barwy. Tym samym syrop glukozowy działa jak substancja słodząca. Dodany do napojów bezalkoholowych wzmacnia ich orzeźwiające działanie, jednocześnie je wydłużając.
Glukoza w syropie glukozowym magazynowana jest w wątrobie w postaci czystego glikogenu. Pozytywne działanie syrop glukozowy zawdzięcza również brakowi nietolerowanemu przez wielu osób glutenu, gdyż pozyskiwany jest on ze skrobi ziemniaczanej.
Reklama
Gdzie znajduje się syrop glukozowy?
Lista produktów spożywczych, zawierających syrop glukozowy jest dość długa. Dodawany jest głównie dla podniesienia walorów smakowych. Do podstawowych produktów zaliczamy:
- wyroby cukiernicze (jak ciasta, torty, kremy),
- słodycze (jak ciastka, cukierki),
- napoje gazowane,
- soki,
- pieczywo,
- mleko modyfikowane,
- przetworzone produkty żywieniowe (np. jogurty, twarożki, przetwory mięsne i rybne);
Ważne jest, aby czytać etykiety na produktach spożywczych. Bardziej przyjazne organizmowi są te, które zawierają syrop glukozowy, a nie syrop glukozowo-fruktozowy.
Syropu glukozowego używa się także zamiast słodu w procesie wyrobu piwa. Dzięki niemu otrzymuje się więcej alkoholu, przez co można kupić go taniej.
Warto pamiętać:
Stosowanie produktów z udziałem syropu glukozowego powinno być zawsze rozważne i w miarę możliwości ograniczane. Nie należy skrajnie eliminować spożycia syropu glukozowego, ale wskazana jest ostrożność w diecie. Syrop glukozowy nawet przy mniejszej swej kaloryczności może również mieć wpływ na przyrost wagi.
Stanowi z pewnością zdrowszą alternatywę dla syropu z fruktozą, ale i tak jego nadmiar może szkodzić. Szczególnie, gdy spożywany jest przez diabetyków.
Nadmiar cukru w postaci glukozy, fruktozy czy jakiejkolwiek innej zawsze szkodzi organizmowi, wywołuje choroby, a z pewnością sprzyja otyłości.
Reklama
Jak zrobić syrop glukozowy?
Syrop glukozowy może być wykorzystywany w warunkach domowych do wypieków, jako zamiennik cukru. Nadaje on wyrobom cukierniczym gładkość i jedwabistą strukturę (np. połysk w sosach czekoladowych).
Jako składnik mas cukrowych syrop glukozowy zapobiega krystalizacji. Idealnie sprawdza się w tworzeniu dekoracji wyrobów cukierniczych.
Przepis na syrop glukozowy
Aby przyrządzić syrop glukozowy, należy przygotować:
- cukier – 700 g,
- woda – 350 g,
- sok z cytryny (ewentualnie opakowanie kwasku cytrynowego),
- soda oczyszczona - 3 g;
Cukier należy zagotować w wodzie, mieszając, aż do całkowitego rozpuszczenia. Następnie należy dodać sok z cytryny i sodę. Tak przygotowany płyn gotuje się od 30 do 40 minut, pod przykryciem, na wolnym ogniu. Uzyskana gęsta konsystencja i złotawy kolor oznaczają, że syrop glukozowy jest już gotowy. Po przestudzeniu syrop przelewany jest do butelki lub słoiczka.
Uwaga – nie mieszamy i nie wstrząsamy syropu glukozowego, aby nie spowodować jego krystalizacji!
Czy można jednak kupić taki syrop i gdzie? Dostępny jest w internecie i w sklepach cukierniczych. Jego cena wynosi między 15-20 zł za 500 g. Można kupić go zarówno w postaci płynnej, jak i w proszku.
Reklama
Syrop glukozowy a glukozowo-fruktozowy
Często myli się ze sobą te syropy, jednak nie są one tym samym. Co to jest syrop glukozowy?
Główną różnicą między nimi jest zawartość fruktozy. Syrop glukozowy nie ma jej wcale. Zastępuje on w przemyśle spożywczym ten z fruktozą, gdyż jest ona bardziej szkodliwa dla organizmu niż glukoza. Różnica niestety nie jest znacząca. Syrop glukozowy jest natomiast znacząco mniej kaloryczny - także od cukru.
Pochodzenie roślinne syropu glukozowego zapewnia niektóre jego właściwości prozdrowotne. Lepiej zrezygnować z obu syropów jako substancji słodzących.
Reklama
Czy syrop glukozowy jest zdrowy?
Często pojawia się opinia, iż syrop glukozowy jest szkodliwy dla organizmu człowieka. Regularne spożywanie syropu glukozowego ma niewątpliwie wpływ na gospodarkę węglowodanową każdego organizmu. Dlatego zawsze zalecana jest ostrożność. Jak jednak wpływa na organizm?
Dzięki zawartości glukozy, syrop glukozowy jest w miarę dobrze przyswajany przez organizm, jednocześnie stanowiąc źródło energii. Glukoza uczestniczy w metabolizmie człowieka, a syrop glukozowy jednocześnie wspomaga procesy kontrolne metabolizmu człowieka.
Spożywanie syropu glukozowo-fruktozowego podnosi cholesterol i odpowiada za nadciśnienie. Tych negatywnych skutków nie zaobserwowano w przypadku spożywania syropu glukozowego. To głównie fruktoza odpowiada za negatywne oddziaływanie na ludzki organizm, a tego składnika syrop glukozowy nie posiada. Daje większą gwarancję, iż cukier nie zamieni się całkowicie w tłuszcz.
Właściwości zdrowotne syropu glukozowego zależą również od tego, na jakiej bazie powstał. Osoby uczulone na gluten muszą zachować ostrożność przy jego wyborze.
Uważać powinni również diabetycy, gdyż syrop ten może gwałtownie podnieść poziom cukru. Dodatkowo jego nadmierne spożywanie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.